"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 19.03.2023 Rok A

Wprowadzenie do liturgii

Cudowne uzdrowienie ślepego od urodzenia jest okazją do tego, aby postawić sobie pytanie – czy my sami, tak jak faryzeusze nie jesteśmy niewidomi w sensie duchowym? Jezus powiedział do faryzeuszy – „Gdybyście byli niewidomi, nie mielibyście grzechu, a ponieważ mówicie - widzimy grzech - wasz trwa nadal". O tym jak można mieć oczy i być ślepym opowiada prawdziwa historia kobiety, która nigdy nie potrafiła dostrzec ani szczypty dobra w tym, co czynili inni ludzie. Nawet ich największe staranie i bezinteresownie czynione dobro komentowała tak - „na pewno mieli w tym swój interes". Ta kobieta znajdowała błąd w każdym człowieku, którego krytykowała, nie pozostawiając na nim przysłowiowej suchej nitki. Jej chorobliwa złośliwość doprowadziła do tego, że była skłócona ze wszystkimi, nawet z najbliższą rodziną. Duchowa ślepota na jakiejkolwiek dobro sprawiła, że zaczęła odczuwać jakiś wewnętrzny strach. Zdecydowała się pójść do psychologa, który niewiele jej pomógł. Pewnego dnia usłyszała w kościele historię ślepca uzdrowionego przez Chrystusa i w tym momencie, dzięki łasce Bożej została uzdrowiona ze ślepoty duchowej. Od tej chwili zobaczyła jak wielkim błogosławieństwem jest otwarcie naszych oczu na wszelkie dobro, które otrzymaliśmy od Boga, a także na dobro wyświadczone nam przez bliźnich.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. 19 marca przypada dzień Św. Józefa - oblubieńca Najśw. Maryi Panny – imieniny naszego Metropolity, a w piątek 31 marca przypada 40. rocznica święceń prezbiteriatu JE ks. abpa Józefa Kupnego. Módlmy się za najdostojniejszego pasterza.
2. 15 marca zakończyliśmy Rekolekcje Wielkopostne prowadzone przez ks. Łukasza Romańczuka – redaktora tygodnika „Niedziela". Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo.
3. Droga Krzyżowa odbywa się w każdy piątek o godz. 17.30 w kościele w Sulistrowicach. Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 10 przed Mszą Św. w kościele w Sulistrowicach.
4. W piątek 31.03.2023 r. o godz. 18 rozpocznie się Droga Krzyżowa z przełęczy Tąpadła do kościoła na szczycie Ślęży, gdzie odprawiona zostanie Msza Św. Serdecznie zapraszamy.
5. 2 kwietnia przypada Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia Wielkiego Tygodnia: Wielki Czwartek, Ostatnia Wieczerza - Strzegomiany godz. 17.00, Sulistrowice godz. 18.00; Wielki Piątek, Śmierć Jezusa na krzyżu – „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata" Strzegomiany godz. 17.00, Sulistrowice godz. 18.00 Adoracja Najśw. Sakramentu przy Bożym Grobie do godz. 22.00, Strzegomiany do godz. 22.00
Wielka Sobota, Wigilia Paschalna – Rozkwitać ku nowemu życiu. Strzegomiany godz. 18.00, Sulistrowice godz. 19.00. Święcenie pokarmów przed kościołem i krzyżem Strzegomiany godz. 10.00, Będkowice godz.10.30, Sulistrowice godz. 11.00 i 13.00, Sulistrowiczki godz. 12.00
6. 6 kwietnia w Wielki Czwartek o godz. 10 w Katedrze Wrocławskiej odbędzie się Msza Św. z poświęceniem krzyżma oraz błogosławieństwem oleju chorych oraz katechumenów.
7. Porządek Mszy Świętych Wielkanocnych (Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny): Strzegomiany: g. 9.00; Sulistrowice: g. 10.30; Sulistrowiczki: g. 12.00 i 19.00; Ślęża: g. 14.00. W pierwszy dzień świąt kolekta zostanie przeznaczona na remont kościoła na szczycie Ślęży, a w drugi dzień świąt – na potrzeby Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
8. Powróciliśmy do prac związanych m.in. z ociepleniem stropu oraz wymianą okien w kościele na Ślęży na nowe drewniane z witrażami. Projekt architektoniczno-budowlany obejmuje: ocieplenie stropu; wymianę okien; wymianę tynku zewnętrznego na ścianie za ołtarzem na konserwatorski - odporny na wysoką wilgotność. W najbliższym czasie będziemy ocieplać strop dachu – 308 m². Planujemy też zakup pompy cieplnej. Wszystkie prace mają na celu poprawienie komfortu wiernych oraz turystów odwiedzających kościół na Ślęży – dzięki temu będzie sucho i ciepło wewnątrz świątyni. Z związku z tymi pracami prosimy modlitwę i wsparcie materialne (Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży". Przy wejściu do kościołów znajdują się skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel). Za wszelką pomoc dziękujemy. Pamiętajmy, że to dzięki Państwa ofiarności kościół na Ślęży został uratowany i wciąż jest remontowany.
9. W styczniu 2022 na skutek wichury zerwany został dach w kościele na Ślęży. Zabezpieczono dach oraz ułożono nową blachę miedzianą. Prace końcowe zostały odebrane i zatwierdzone bez zastrzeżeń przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, za co serdecznie dziękujemy.
10. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży. W ostatnią niedziele miesiąca taca przeznaczona jest na ogrzewanie kościołów.
11. Zachęcamy do odwiedzenia facebooka naszej parafii („X. Ryszard Staszak") oraz stron internetowych: sleza.info i parafiasulistrowice.pl, na których przeczytają Państwo ciekawe felietony i refleksje.
12. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (stale uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska). Na tarasie wieży widokowej wkrótce umieścimy lunety turystyczne (obecnie w naprawie) z pięknym widokiem na panoramę okolicy Ślęży – jedna skierowana w stronę Karkonoszy, druga – w stronę równiny Wrocławskiej. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę.
13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Mszy Św. w Sulistrowiczkach zapraszamy do kawiarenki na przyjacielskie rozmowy przy herbacie, kawie, ciastkach i lodach.
14. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej". Jest to praca zbiorowa, w której jest rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
15. W zakrystii jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
16. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, studentów księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
17. Przy wejściu do kościołów po każdej Mszy Świętej można nabyć Świece i Baranki Wielkanocne. Środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone dla Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Zachęcamy do zakupu.
18. 19 marca przypada 10. rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, módlmy się w intencji dostojnego Papieża. W tym dniu przypada również 7. rocznica konsekracji Ks. Bpa Jacka Kicińskiego.
20. 25 marca Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia.
21. Informujemy, że kurs przygotowujący osoby dorosłe do przyjęcia sakramentu bierzmowania w Archidiecezji Wrocławskiej od 14.03 do 06.06.2023 r. odbędzie się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej. Po zakończeniu kursu odbędzie się przyjęcie sakramentu bierzmowania przez uczestników.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (w sobotę 25 marca) jest zasadniczo Świętem Pana Jezusa. Wszak głosi wejście Syna Bożego w życie ludzkości, jednak od wieków dzień ten traktowano również jako Święto Maryjne. Teksty liturgiczne nawiązują do Najświętszej Maryi Panny. Zwiastowanie odsłoniło Maryi Jej wielkie powołanie życiowe - stała się matką Syna Bożego, a więc Bogarodzicą, a potem matką kościoła. W osobie Maryi, Bóg zrealizował dwa boskie posłannictwa – najpierw Duch Święty uświęcił Ją, darząc pełnią łaski. W ten sposób przygotował godną Matkę dla swojego Syna. Potem za Jej zgodą Syn Boży przyjął z Niej ludzką naturę - stał się człowiekiem. W ten sposób Maryja weszła głęboko w tajemnice Trójcy Przenajświętszej.

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia"[Św. Jan Paweł II]

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

Wiara nie wyklucza rozumu, wprost przeciwnie. „Wiara i rozum są to dwa skrzydła, na których u nosi się ludzki duch do odwiecznej prawdy" - mówił Św. Jan Paweł II. Nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą, a rozumem. Gdybyśmy przejrzeli życiorysy najwybitniejszych uczonych żyjących w XIX, XX i XXI wieku to stwierdzilibyśmy, że zdecydowana większość tych ludzi wierzy w Boga. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem człowiek myślący nie jest w stanie zrozumieć świata bez wiary w Boga, jako wspaniałego stwórcy tego świata. Każda rzecz na świecie, każda żywa komórka wskazuje na swojego inżyniera. Wiara daje nam zbawienie wieczne.

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje" MK 8,34. Chrześcijaństwo jest więc naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miara dobra.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

  • Strzegomiany: godz. 9.00
  • Sulistrowice: godz. 10.30
  • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
  • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

  • Sulistrowice:
    zima 17.00, lato 18.00
  • Sulistrowiczki:
    pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

  • 1
  • 2
  • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"