"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

CYKL FELIETONÓW O POCZĄTKACH CHRZEŚCIJAŃSTWA W EUROPIE
CZĘŚĆ VII – TURCJA

Św. Jan Apostoł założył Kościół w Efezie i był Jego pierwszym biskupem, w nim został też pochowany. W Efezie odbył się także Sobór powszechny (431), na którym rozstrzygnięty został spór dotyczący Maryi jako Matki Bożej (Theotokos), oraz Boskiej i ludzkiej natury Chrystusa. W apokalipsie św. Jana znajdujemy listy do siedmiu Kościołów Ap 1, 9-11. Miejscowości w których one się znajdowały, leżą niedaleko siebie na terenie obecnej Turcji, na terenie morza Egejskiego. I we wszystkich prowadzone są prace archeologiczne.
Św. Jan i św. Paweł upodobali sobie wśród tych miast zwłaszcza Filadelfię. W mieście tym zamieszkałym głównie przez Greków znajdowała się ważna gmina chrześcijańska.
Pismo świete wspomina także starożytne miasto Hierapolis niszczone kilkakrotnie przez silne trzęsienia ziemi. W nim śmierć męczeńską poniósł św. Filip Apostoł i dwie Jego córki. Grób św. Filipa, znajduję się w tym mieście.
Z kolei w Nicei, w Konstantynopolu (Stambuł), Efezie, i Chalcedonie odbyło się siedem pierwszych soborów powszechnych, których postanowienia uznaje zarówno Kościół Katolicki jak i Kościół Prawosławny.
Najstarszymi narodami żyjącymi na terenie Turcji, które jako pierwsze przyjęły chrześcijaństwo są Ormianie, potomkowie Noego, oraz Asyryjczycy lud posługujący się do dzisiaj językiem aramejskim, językiem Pana Jezusa. Los obu tych narodów okazał się nadzwyczaj dramatyczny. Prześladowani już za czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, natomiast za czasów Imperium Osmańskiego byli obywatelami drugiej kategorii. I tak na przykład każda rodzina chrześcijańska musiała dostarczyć sułtanowi co pięć lat syna na potrzeby armii. Ośmioletni chłopcy odebrani rodzicom siłą wychowywani byli w obcej religii – Islamie, w duchu fanatyzmu i posłuszeństwa sułtanowi. A wyszkoleni perfekcyjnie w sztuce wojennej, tworzyli elitarną piechotę która była podstawą armii Tureckiej. Nazywano ich Janczarami.
Imperium Osmańskie upadło i powstała Republika Turecka w 1923r. Niestety i ta zmiana nie okazała się szczęśliwa dla chrześcijan. Niemal wszyscy mieszkańcy Turcji (77 milionów) wyznaje dziś islam, chrześcijan jest 100 tysięcy, z czego 30 tys. to Katolicy. W Turcji zamknięto wiele klasztorów, wiele kościołów zmieniono w Meczety. Na muzeum zmieniono nawet słynną Hagia Sophia największą świątynię chrześcijańską na świecie. W Turcji wszyscy muszą nosić nazwiska tureckie, zakazane są imiona Aramejskie.

„Ojczyzna - myśli na każdy dzień."
„Nie jesteśmy narodem tylko na dziś. Jesteśmy narodem, który ma przekazać w daleką przyszłość moce nagromadzone przez całe tysiąclecie" bł. ks Jerzy Popiełuszko 1947 -1984

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"