"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 11.03.2018 Rok B

Wprowadzenie do liturgii

Słowo" rekolekcje' pochodzi z łacińskiego recollectio i oznacza wewnętrzne ćwiczenie duchowe przed spowiedzią,W kościele i w domu ma być milczenie i cisza. Milczenie to modlitwa aniołów. W milczeniu Bóg przemawia do człowieka W czasie rekolekcji słuchamy nauk rekolekcyjnych w kościele .Rekolekcje to medytacje nazwa medytacja pochodzi od łacińskiego słowa meditari,to znaczy przeżuwać. Nie gumę, ale Słowo Boże, tę naukę którą usłyszymy w kościele. Rekolekcje to czas nawrócenia. Czy nas stać aby przez 4 dni słuchać nauk i odbyć dobrą spowiedź?

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.

2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka. Zapraszam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice .pl - aktualne informacje z życia parafii. Jest do nabycia nowa książka bogato ilustrowana Ślęża Święta góra Ślązaków autorstwa Ks dr Ryszarda Staszka– historia i teraźniejszość kościoła na Ślęzy. W przygotowaniu nowa książka pt. Cztery pory roku na Ślęzy z płytą audio. Ponadto do nabycia są paschałki (świeczki) małe i duże oraz baranki wielkanocne z białej czekolady.

3. Planujemy remont chóru /empory/ wymianę desek podłogowych, stóp pod filarami, nową polichromię,/ wykonujemy dokumentację konserwatorską/ , wymianę okien, drzwi wejściowych oraz na wieży. Planujemy również budowę Muzeum Historii i Sztuki Chrześcijańskiej na Ślęży gdzie będą umieszczone artefakty odkryte po wykopaliskach archeologicznych na Ślęzy.

4. Zapraszam po Mszy św. do skromnej kawiarenki przy wejściu do kościoła na Ślęzy na gorącą herbatę, kawę,czekoladę ciastka. Są również do nabycia pamiątki ze Ślęzy, kryształ górski, ametyst, niedźwiedź Ślężański, magnesy, książki: Angelus Silesius i mistyka w cieniu Ślęzy. Ślęża święta góra Ślązaków. Caritas rozprowadza skarbonki, świece i baranki wielkopostne -ofiary przeznaczone dla potrzebujących.

5. 100-lecie Niepodległości Polski będziemy obchodzić uroczyście na Ślęży w wigilię Zesłania Ducha św. 19 maja o godz. 12.00. Msza Św. i homilia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa dra Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego. W uroczystości wezmą udział dostojni goście z Polski i zagranicy.

6. 3 czerwca 2018 r. o godz 12.00 Uroczystość Erygowania Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach oraz „Spotkanie Rodzin", czyli coroczne spotkania par, które zawarły sakramentalny związek małżeński w Sanktuarium w Sulistrowiczkach. Mszy św. będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Wrocławski dr Józef Kupny.

7.W okresie Wielkiego Postu nabożeństwa: Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.00 i Gorzkie Żale w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00 Zapraszam dzieci młodzież i dorosłych.

8, Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii od 15-18 marca 2018 r.

15 marca – czwartek Strzegomiany 16.00,Sulistrowice 17.30, Sulistrowiczki 19.00
16 marca – piątek Strzegomiany 16.00, Sulistrowice 17.30, Sulistrowiczki 19.00
17.marca – sobota Strzegomiany 16.00 – 17.00 spowiedz,Sulistrowice – spowiedz 17.00- 18.00,Sulistrowiczki – spowiedz 18.00 – 19.00 W sobotę taca przeznaczona będzie dla Księdza rekolekcjonisty.
18 marca – IV Niedziela Wielkiego Postu – Zakończenie 9.00 – Strzegomiany, 10.30 Sulistrowice,12.00 i 19.00 Sulistrowiczki

9. Dziś po każdej Mszy św. zbiórka do puszek na organy do kościoła Garnizonowego we Wrocławiu.

10.W przyszłą sobotę 17 marca 2018 r. Ekstremalna Droga Krzyżowa z Wrocławia na Ślężę przez DA przy kościele O Dominikanów we Wrocławiu. W tym dniu kościół na Ślęzy będzie otwarty od 8.00 – 14.00 gorąca herbata dla pielgrzymów. Możliwość nabycia pamiątek i korzystania z kościoła i wieży widokowej.

11. Dlaczego warto uczestniczyć w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach? Święty Jan Paweł II zachęcał do rozważania Drogi Krzyżowej:"Miłość do Krzyża, a Krzyż bez Miłości nie uniesiecie"Odprawiając Drogę Krzyżową rozważamy Mękę Pańską. Gorzkie Żale to polskie nabożeństwo początki nabożeństwa to XVII w." Śpiewającym rozważaniom Męki Pańskiej i cierpieniu Matki Bolesnej towarzyszy kazanie pasyjne" Ekstremalna Droga Krzyżowa na Ślężę gromadzi setki osób. Wędrówka rozpoczyna się Mszą św. uczestnicy wybraną trasą udają się na górę praktykować duchowość na miarę XXI w. Wędrówka kończy się Adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na szczycie góry Ślęzy. Ekstremalna Droga Krzyżowa poprzedzona Mszą św. Może być w rożnych intencjach prześladowanych chrześcijan w różnych częściach świata. Nawiedzanie 14 kościołów we Wrocławiu i rozważanie jednej stacji Drogi Krzyżowej w każdym kościele.

12.W naszej parafii Drogę Krzyżową na Ślężę rozpoczynamy z Przełęczy Tąpadła szlakiem żółtym 23 marca 2018 w piątek o godz, 19.00 wchodzimy rozważając Mękę Pańską Na szczycie góry Ślęży Msza św. o godz. 22.00 w intencji prześladowanych chrześcijan. Czym jest Krzyż?Krzyż mówi nam o miłości Boga do człowieka. O miłości do Chrystusa. A jeżeli nie idziemy na Drogę Krzyżową to w Wielki Piątek uklęknijmy przed Krzyżem przebaczmy sobie urazy, grzechy i winy. Bo przez Krzyż Chrystus pojednał nas z Bogiem i zniszczył nasze grzechy. Jezus mówi do nas: nie naruszajmy Prawa Bożego i Słowa Bożego. Chrystus jest Panem naszego życia i źródłem naszej nadziei na Zmartwychwstanie." Kto wierzy we Mnie ma życie wieczne"

13 marca obchodzimy 5 rocznicę wyboru papieża Franciszka, który w swoich katechezach wyjaśnia czym jest chrześcijaństwo co to znaczy być chrześcijaninem, bo chrześcijaństwo nie jest rodzajem kultury czy ideologii nie jest systemem wartości czy zasad najwznioślejszych. Chrześcijaństwo jest osobą, obecnością i obliczem: Jezusem, który nadaje sen życia człowieka.

14. 17 marca 2018 r. o godz. 11.00 Msza św w archikatedrze wrocławskiej z okazji święta św. Józefa patronalnego Abp Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego

15. 24 marca Narodowy dzień Życia, zmiana czasu z zimowego na letni

16. 25 marca Niedziela Palmowa ,Archidiecezjalny Dzień Młodzieży we Wrocławiu nasza młodzież wyjeżdża autobusem do katedry wrocławskiej o godz.12.00 z Sulistrowic spod kościoła.
W Niedzielę Palmową poświęcenie palm i procesja z palmami wokół kościoła /.przynosimy palmy/
Porządek Mszy św. jak w niedzielę i święta. Zapraszamy dzieci ,młodzież i dorosłych

17. Wielki Tydzień – Wielki Czwartek,Wielki Piątek, Wielka Sobota 29-30-31 marca 2018
Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz.18.00 Sulistrowice 17.00 Strzegomiany
Wielki Piątek - Adoracja Krzyża, Komunia św. Czuwanie, Adoracja Najświętszego Sakramentu godz.18.00. Strzegomiany godz.17.00
Wielka Sobota -Wigilia Paschalna w Wielką Noc z procesją rezurekcyjną godz.20.30 Sulistrowice,Strzegomiany godz.17.00

18. Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego 1 kwietnia 2018 Porządek Mszy św.9.00 – Strzegomiany , godz.10.30 – Sulistrowice, godz. 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki - Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady, godz. 14.00 -Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marri Panny na Ślęzy. Taca przeznaczona na renowację kościoła na Ślęzy.
Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia 2018 Taca przeznaczona na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego i Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Porządek Mszy św. 9.00 – Strzegomiany,1030 Sulistrowice,12.00 i 19.00 Sulistrowiczki,14.00 – góra Ślęża.

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"