"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem,
którego już znają"

ks. dr Ryszard Staszak

III NIEDZIELA WIELKANOCNA 10.04.2016. Rok C
Wprowadzenie do liturgii

Kiedyś Telewizja Polska wyświetliła film pt. „Przez łzy do szczęścia". Opowiada on o losie lekarza, który w małym zapadłym miasteczku zbudował sierociniec dla biednych dzieci, i dla nich poświęcił swoje życia. Był ojcem dla sierot ,a kiedy zaistniała obawa że może opuścić sieroty jedna dziewczynka wybrała się do Warszawy aby przeszkodzić tym planom. Po drodze ciężko zachorowała. Przywieziono ją do sierocińca. Dzieci, sieroty poszły do kaplicy i zaczęły prosić Boga o zdrowie. Modliły się i kryzys minął. W czasie modlitwy dziewczynka wróciła do zdrowia. Bóg nie zapomina o sierotach, Bóg troszczy się o ludzi. Wielu ludzi sądzi, że Bóg zapomina o nas. To nieprawda. Spójrzmy na Pana Jezusa w dzisiejszej Ewangelii. Pan Jezus troszczy się o to, aby apostołowie mieli co jeść. Jezus karmi zgłodniałych, troszczy się o to, aby nie umarli z głodu, a czyni to bo ma potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo.

OGŁOSZENIA

1. Niedługo będzie do nabycia książka pt. Angelus Silesius Mistyka w cieniu Ślęzy
2. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła i złotym florenem.
3. Zapraszamy do odwiedzania stron www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
4. We wrześniu 2016 roku planujemy, uroczyste obchody 1050 Rocznicy Chrztu Polski na górze Ślęży oraz przy udziale zaproszonych gości z polski i z zagranicy. Do uroczystości będziemy się przygotowywali poprzez cykl wykładów i koncertów .Chrzest Polski w 966 r. na zawsze ustanowił tożsamość naszej Ojczyzny. Nie trzeba wyrzekać się wspólnych korzeni nie trzeba mieć kompleksów Europejczyka, Chrzest Polski dał nam wymiar europejski tym duchem została przeniknięta nasza kultura. W czasie uroczystości Jubileuszowych 1050 Rocznicy Chrztu Polski będzie poświęcony pomnik upamiętniający to wydarzenie historyczne łączące Kościół z Narodem. Mesco dux Polonie baptyzatur - „Mieszko książę Polski został ochrzczony." Książę Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył 1050 lat temu plemiona polskie w jeden organizm państwowy, z którego dziedzictwa korzystamy do dziś. Pierwsza wzmianka o chrześcijaństwie na ziemiach polskich pochodzi z Żywota Świętego Metodego, zwanego Legendą Panońską. Dokument z 992 roku Dagome iudex. Książę Mieszko I powierzył swoje państwo opiece Stolicy Apostolskiej. Zaproszenie na uroczystość zostało skierowane do Kancelarii Prezydent RP Pana Andrzeja Dudy.
5. Módlmy się, aby Polacy, którzy otrzymali nową szansę zmiany w życiu rodzinnym, społecznym i narodowym, nie zmarnowali jej. Siłą Polski jest modlitwa. Przyszłość Polski zależy od wspólnego świadectwa chrześcijańskiego. Boże Rządco i Panie narodów, z ręki i karności twojej racz nas nie wypuszczać a za przyczyną Najświętszej Panny Królowej Naszej błogosław Ojczyźnie Naszej. ks. Piotr Skarga
6. Dziś po Mszy o godz. 11.15 spotkanie z rodzicami dzieci, pierwszokomunijnymi / rozdanie różańców, książeczek , medalików, łańcuszków, świec/
7. 5 czerwca o godz. 14.00 na szczycie Ślęży odbędzie się Msza św. ODPUSTOWA – SPOTKANIE RODZIN – dla małżeństw, zawartych w naszym Sanktuarium w Sulistrowiczkach. Po kazaniu odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. 2 godziny przed Mszą św. koncert Górali z Zakopanego. Będą atrakcje kulinarne dla Miłośników Ziemi Ślężańskiej i Małżonków.
8. Zapraszamy na uroczystą Mszę Św. za duszę księcia Bolka II 31 lipca 2016 r. o godz. 14.00 do kościoła na Ślęży. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r. a dla upamiętnienia tej wielkiej postaci historycznej dzień 28. lipca jest obchodzony jako Dzień Śląska Polskiego. Jest to wielka postać związana ze Ślężą, za którego panowania powstał podwójny pierścień zamków obronnych, w tym na szczycie Ślęży. Wówczas wzniesiono murowaną warownię, która przetrwała aż do XV w. Dziś fragmenty murów (absydy) pierwotnego kościoła z XII w. oraz fundamenty średniowiecznego zamku z XIV w. można podziwiać przez szklaną szybę w posadce kościoła, lub zwiedzając podziemia świątyni. Bolko II przez całe życie dążył do zjednoczenia śląskiej ziemi z resztą Korony Polskiej. Dzięki niemu doszło do pokonania Krzyżaków pod Płowcami, umocnienia interesów Polski na Śląsku w ramach pokoju w Namysłowie w 1348 r. Długosz w swojej kronice napisał, że choć inni książęta śląscy zaparli się Ojczyzny - dając się zhołdować Janowi Luksemburskiemu, Niemcowi na tronie czeskim - to on jeden „nie dał się zwieść do tego grzechu, oświadczał głośno, że jest księciem polskim, a od jedności z Polską nigdy nie odstąpi".

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"