"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

Stowarzyszenie "Twoje Nowe Możliwości" zorganizowało wyprawę swoich niepełnosprawnych podopiecznych na górę Ślężę. Zdobyć szczyt pomogli im duszpasterze z Sulistrowic: ks. dr Ryszard Staszak i ks. Jakub Bartczak.

Wramach projektu Centrum Wsparcia Edukacyjno-Zawodowego kilkanaście osób z różnymi niepełnosprawnościami wraz z wolontariuszami miało możliwość wejść na Ślężę. Dla większości było to pierwsze spotkanie ze śląskim Olimpem.

Wyprawie pomogli księża z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Dzięki ich uprzejmości i gościnności dla osób poruszających się na wózkach było to niezwykłe doświadczenie, ponieważ mieli okazję po raz pierwszy w życiu wjechać na górę autem terenowym. Wyprawa osób niepełnosprawnych na Ślężę uwydatniła powracający problem z drogą prowadzącą na szczyt.

- Momentami musieliśmy przenosić wózki na rękach w niektórych miejscach. Droga jest w fatalnym stanie, a to miejsce odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ludzie proszą nas, by umożliwić im dotarcie choćby na Mszę świętą do kościółka na szczycie. Góra nie jest za wysoka, a okazuje się trudno dostępna. Łatwiej np. niepełnosprawnym wejść na o wiele wyższą Śnieżkę - mówi ks. Jakub Bartczak, wikariusz sulistrowicki.

- Żyjemy w Europie, która tak głośno i wyraźnie mówi o równouprawnieniu, tolerancji, pomocy wszystkim dyskryminowanym, a na przykładzie Ślęży wychodzi na to, że niepełnosprawni powinni zostać w domach, a już na pewno nie planować wycieczek. Drogę można łatwo poprawić, zasypać dziury, wyrównać. Dobrym przykładem, na którym powinniśmy się wzorować, jest góra Igliczna o podobnej wysokości jak Ślęża - twierdzi ks. dr Ryszard Staszak, proboszcz parafii Sulistrowice, wywołując do odpowiedzi Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz Nadleśnictwo Miękinia.

Kustosz kościoła na Ślęży podkreśla, że śląski Olimp to wizytówka regionu, ze względu na swoją dostępność i bliskość Wrocławia odwiedzają go turyści z całej Polski. Nie tylko wyczynowi, ale także rodziny z dziećmi, seniorzy, wycieczki szkolne.

- Mnie jako kapłanowi zależy, żeby ludzie mieli odpowiednie warunki do dojścia na ten popularny szczyt. Sporo pragnie tam modlić się w kościele, a droga pozostawia coraz więcej do życzenia - mówi ks. Staszak.

Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości wspiera kandydatów na studia, studentów oraz absolwentów z niepełnosprawnościami. Jego celem jest tworzenie nowych możliwości z zakresu kształcenia i aktywizacji społeczno-zawodowej młodych osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: https://wroclaw.gosc.pl/doc/6580471.Pokonali-bariery-z-pomoca-ksiezy

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"

 
Dom Rekolekcyjny przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach oferuje noclegi dla grup zorganizowanych i modlitewnych.
 
  • Liczba miejsc: 24
  • Cena za dobę - z pełnym wyżywieniem: 70 zł / os.