"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

FILMY

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA 26.06.2016. Rok C
Wprowadzenie do liturgii
Świat zachęca nas do ciągłego nabywania, do posiadania, odwracając nas w ten sposób od prawdziwych wartości. To, co wokół nas, jest niestałe i niepewne. Zostanie jedynie dobro uczynione drugiemu człowiekowi przez nas, z Boskiej łaski, które w oczach Stwórcy jest pięknem. Eucharystia, którą teraz będziemy celebrować, zwana „skarbem nieocenionym", gdyż pozwala nam zaczerpnąć z samego źródła Bożej łaski.
OGŁOSZENIA
1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-18.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła i złotym florenem.
2. Zapraszamy do odwiedzania stron www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
3. Jest do nabycia książka pt. „Angelus Silesius i mistyka w cieniu Ślęzy", na górze Ślęzy, w Sulistrowiczkach w Kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady oraz w kościele parafialnym. Istotna treść zawarta w pojęciu mistyki chrześcijańskiej została trafnie ujęta przez autora Cherubinowego wędrowca, Anioła Ślązaka: stajemy się mistykami wtedy, gdy „ciało i duszę i ducha wspólnie mamy z Bogiem, gdy ja staję się Bogiem,b ardziej Bogiem niż człowiekiem". „Zatrzymaj się, gdzie biegniesz – wszak niebo jest w tobie, gdzie indziej szukasz Boga? Masz go znaleźć w sobie?"
4. Dnia 9 września 2016 r. (piątek) o godz. 12.00 na szczycie Ślęży odbędą się uroczyste obchody 1050 Rocznicy Chrztu Polski oraz Msza Święta pod przewodnictwem Metropolity Wrocławskiego abp Józefa Kupnego. W tym dniu na polanie na szczycie Ślęży w namiocie, odbędzie się sesja naukowa „Rola Dolnego Śląska w budowaniu państwowości w Polsce". Ponadto zostanie poświęcony pomnik oraz płyta pamiątkowa upamiętniające złączenie Kościoła z Narodem. Do wydarzenia będziemy przygotowywali się poprzez cykl wykładów oraz koncertów. Zaproszenie na uroczystość zostało skierowane do Kancelarii Prezydent RP Pana Andrzeja Dudy. Ponadto w uroczystości wezmą udział zaproszeni goście z Polski i z zagranicy.
5. Módlmy się, aby Polacy, którzy otrzymali nową szansę zmiany w życiu rodzinnym, społecznym i narodowym, nie zmarnowali jej. Siłą Polski jest modlitwa. Przyszłość Polski zależy od wspólnego świadectwa chrześcijańskiego.
6. Zachęcam naszą młodzież aby wzięła udział w XXXII Światowych Dniach Młodzieży połączonych z Wizytą Apostolską Papieża Franciszka 27-31 lipca 2016 r.
7. W ubiegłym tygodniu, w kościele na Ślęzy zainstalowano przywiezioną z Zakopanego figurę św. Jakuba, którą wykonał artysta rzeźbiarz Andrzej Bukowski. Jakub Większy Apostoł zm. ok. 44 r. był bratem św. Jana. Pochodził z Betsaidy nad jeziorem Galilejskim, należał do uczniów Chrystusa. Herod Agrypa kazał go ściąć mieczem. Tradycja utrzymuje, że Apostoł przed śmiercią ucałował swego kata, który nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Relikwie jego są czczone w Santiago de Compostela (Hiszpania), dokąd zostały przywiezione z Jerozolimy w VII w. Jakub – hebr Jaagob - niech Bóg strzeże. Jego Święto patronalne obchodzone jest 25 lipca. Od kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Ślęży rozpoczyna się szlak pielgrzymkowy św. Jakuba do Santiago de Compostela.
8. Zapraszamy na uroczystą Mszę Św. za duszę księcia Bolka II 31 lipca 2016 r. o godz. 14.00 do kościoła na Ślęży. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r. a dla upamiętnienia tej wielkiej postaci historycznej dzień 28. lipca jest obchodzony jako Dzień Śląska Polskiego. Jest to wielka postać związana ze Ślężą, za którego panowania powstał podwójny pierścień zamków obronnych, w tym na szczycie Ślęży. Wówczas wzniesiono murowaną warownię, która przetrwała aż do XV w. Dziś fragmenty murów (absydy) pierwotnego kościoła z XII w. oraz fundamenty średniowiecznego zamku z XIV w. można podziwiać przez szklaną szybę w posadce kościoła, lub zwiedzając podziemia świątyni. Bolko II przez całe życie dążył do zjednoczenia śląskiej ziemi z resztą Korony Polskiej. Długosz w swojej kronice napisał, że choć inni książęta śląscy zaparli się Ojczyzny - dając się zhołdować Janowi Luksemburskiemu, Niemcowi na tronie czeskim - to on jeden „nie dał się zwieść do tego grzechu, oświadczał głośno, że jest księciem polskim, a od jedności z Polską nigdy nie odstąpi".

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz

Wydarzenia

  • 1
  • 2
  • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"

 
Dom Rekolekcyjny przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach oferuje noclegi dla grup zorganizowanych i modlitewnych.
 
  • Liczba miejsc: 24
  • Cena za dobę - z pełnym wyżywieniem: 100 zł / os.