"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XI NIEDZIELA ZWYKŁA - UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ 12.06.2022 Rok C
UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA – 16.06.2022 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Kiedyś w jednym z dzienników była notatka o tym, że lekarze stwierdzili śmierć u pacjenta po wypadku samochodowym. Po stwierdzeniu śmierci próbowano wyjąć mu nerkę, aby przeszczepić innemu choremu człowiekowi. Ale okazało się w czasie zabiegu, że ten rzekomo zmarły żyje. Ten wypadek doprowadza nas do wniosku, że nie wiemy kiedy definitywnie następuje śmierć człowieka. Człowiek jest tajemnicą. Jeśli człowiek jest tajemnicą, jeśli jest istotą nieznaną, to jakżeż tajemniczy i nieznany musi być Bóg? Dziś stajemy przed największą tajemnicą Boga, stajemy przed tajemnicą Trójjedynego Boga. Trudno to pojąć, trudno to zrozumieć. Jeden Bóg w trzech osobach – Ojciec, Syn i Duch Święty. Dlaczego trzy a nie jedna osoba? Dlaczego Bóg występuje w 3-ech osobach? Częściowo na to odpowiada Św. Jan w swoim liście, kiedy mówi: "Bóg jest miłością, a miłość istnieje tam gdzie są osoby. A tam gdzie nie ma osób, nie ma miłości". Dzisiejsza Ewangelia odsłania nam rąbek życia Trójcy Przenajświętszej. Wszystko co ma Bóg Ojciec posiada również Syn Boży, Jezus Chrystus. Duch Święty jest nazywany Duchem Prawdy, a prawdą nazywa się Chrystusa. W Trójcy jest równość osób boskich. Bo miłość zawsze dąży do równości. W prawdziwej równości nikt się nie wywyższa. Miłość Boża rozlana jest w naszych sercach przed Ducha Świętego, który został nam dany po to, abyśmy się upodobnili do Trójcy Przenajświętszej. A więc możemy żyć w prawdziwej miłości i równości. Zróbmy wszystko, aby nasze rodziny żyły miłością, równością i jednością.

Trasa procesja Bożego Ciała w Sulistrowicach: ul. Jagiellońska (spod kościoła), Bolesława Chrobrego (kapliczka Matki Bożej Piety), Nowa (do nowego krzyża misyjnego – ołtarz przygotowany i ufundowany przez p. Krystynę Gargałę i p. Witka Załaszczyka), skrzyżowanie z ulicą Letnią (krzyż misyjny – ołtarz przygotowany przez p. Marka Falkowskiego), powrót do ulicy Bolesława Chrobrego, ul. Wichrowa, krzyż na skrzyżowaniu z ulicą Kościelną, ul. Kościelna, ul. Jagiellońska (krzyż przy kościele parafialnym). Ołtarz przy kościele parafialnym przygotowują parafianie z Będkowic, pozostałe – parafianie z Sulistrowic.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. 29 maja obchodziliśmy jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka oraz 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła (2012-2022). Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbyły się w kościele parafialnym. Po uroczystościach odbył się piknik z atrakcjami kulinarnymi, muzycznymi i itp. Relacje możemy przeczytać na naszych stronach parafialnych i facebooku (uczestniczyło ponad 500 osób). Dziękujemy za obecność parafianom, miłośnikom Ziemi Ślężańskiej, organizatorom (szczególnie p. Krystynie Garlale), wszystkim gościom oraz sponsorom remontu zniszczonego przez wichurę dachu kościoła na szczycie Ślęży.
2. Zapraszamy na ciepłe posiłki do Gościńca św. Jakuba na Ślęży. Będą atrakcje kulinarne, kiełbaski z grilla, frytki, zupy domowe, kawa herbata, ciasta.
3. 5 czerwca w kościele parafialnym odbyła się Pierwsza Komunia Święta naszych dzieci.
4. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r. Szacujemy, że do bierzmowania przystąpi ok. 35 osób z naszej parafii. Data bierzmowania zostanie podana wkrótce.
5. W czerwcu codziennie nabożeństwo czerwcowe o godz. 18.00 w kościele parafialnym.
6. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Na tarasie wieży widokowej umieściliśmy dwie lunety turystyczne z pięknym widokiem na panoramę okolicy Ślęży – jedna skierowana w stronę Karkonoszy, druga – w stronę równiny Wrocławskiej. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
7. W kościele parafialnym w Sulistrowicach oraz na plebani prowadzone są prace remontowe, m.in. malowanie frontonu kościoła, malowanie i zabezpieczenie dachu, wymiana posadzki na tarasach plebanii, wykonanie nowych schodów wejściowych, wymiana wentylacji.
8. W ostatni weekend stycznia na skutek silnej wichury zerwany został dach w kościele na Ślęży. Udało się już zabezpieczyć dach pod blachę miedzianą. Wszystkich miłośników kościoła na Ślęży prosimy o modlitwę i wsparcie materialne - na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży"). Przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać. Szczególne podziękowania dla Starostwa Powiatowego we Wrocławiu - za dotację w wysokości 38 tys. zł oraz dla Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Miękinia, za dotację w wysokości 15 tys. zł na remont dachu. W internecie dostępne są reportaże dotyczące zerwanego dachu na Ślęży (Fakty Wrocław, Drogi Wiary – 19.02.2022) TVP3 Wrocław.
9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
10. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
11. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
12. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej". Jest to praca zbiorowa, w której jest rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
13. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
14. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, studentów księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
15. Zapraszamy do kawiarenki po Mszy Św. w Sulistrowiczkach na kawę, herbatę i lody oraz przyjacielskie rozmowy.
16. Od 13 maja o godz. 19.00 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady rozpoczęliśmy nabożeństwa fatimskie, które będą trwać do 13 października. Serdecznie zapraszamy młodzież, harcerzy i miłośników ziemi Ślężańskiej oraz turystów.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje" MK 8,34. Chrześcijaństwo jest więc naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miara dobra.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]

Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"