"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

VII NIEDZIELA ZWYKŁA 20.02.2022 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Dzisiejsza Ewangelia poucza nas: „ Miłujcie waszych nieprzyjaciół, dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą" Rodzi się pytanie: Dlaczego mam miłować nieprzyjaciół ? Dlaczego mam miłować tego, który wyrządził mi krzywdę? Dlaczego mam miłować tego kto mnie obgadał, znieważył jako Polaka i poniżył? Dlaczego? Bo każdy człowiek to stworzenie Boże. Bo każdy człowiek to obraz Boży. Człowiek jest pomysłem Boga." I tak stworzył Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boga go stworzył" Boże obrazy trzeba miłować a kiedy się zniszczą trzeba je odnowić. Odnowienie obrazu trwa czasem długo. Pytamy się dalej: Dlaczego mam miłować wrogów, którzy chcą nas zniszczyć? Za każdego z nas umarł Chrystus a człowiek jest własnością Boga, którego trzeba szanować i miłować czyli czynić dobro. Zło należy zwalczać dobrem. Nie osądzajmy innych,przebaczajmy sobie czyńmy dobrze tym którzy nas nienawidzą, bo w ten sposób będziemy nosić w sobie obraz człowieka podobnego do Boga.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1.W ostatni weekend stycznia na skutek bardzo silnej wichury zerwany został dach w kościele na Ślęży. Uszkodzona miedziana blacha na dachu kościoła zmusza nas do podjęcia prac remontowych. Wiele wysiłku włożyliśmy w trwający 10 lat remont kościoła i przywrócenie jego piękna. Dziś, na skutek uszkodzeń, ze względu na zagrożenie dostania się wilgoci do środka świątyni, musimy niezwłocznie przystąpić do naprawy dachu, odkładając tym samym planowaną renowację okien na późniejszy termin. Wkrótce otrzymamy szczegółowy kosztorys prac naprawczych, jednak już dziś wszystkich miłośników kościoła na Ślęży prosimy o modlitwę i wsparcie materialne - na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży"). Przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
2. W piątek został nagrany program telewizyjny w TVP3 Wrocław (Fakty) dotyczący zerwanego dachu.
3. W niedzielę 6 marca o godz. 13.00 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach odbędzie się transmisja Mszy Świętej przeprowadzona przez TV Polonia, która posiada ogólnoświatowy zasięg. Mszy Św. przewodniczyć będzie oraz wygłosi homilię JE abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. Zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Św. grupy formacyjne kościoła, młodzież, harcerzy, parafian, gości oraz miłośników Ziemi Ślężańskiej.
4. Dokonaliśmy renowacji ławek w kościele na Ślęży. Zakupiliśmy ponadto ogrzewanie, które zostanie zainstalowane pod ławkami.
5. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022). Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbędą się 29 maja 2022 o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Po uroczystościach, na boisku gminnym w Sulistrowicach odbędzie się piknik parafialny z atrakcjami kulinarnymi, muzycznymi i itp.
6. W związku z prowadzeniem prac remontowych w kościele na Ślęży, wieża widokowa oraz podziemia nie są udostępnione zwiedzającym oraz zawieszona do odwołania zostaje Msza Święta na szczycie o godz. 14.00. Zalegająca blacha na dachu kościoła stwarza niebezpieczeństwo dla wiernych i turystów. Prosimy turystów aby w tym czasie nie przechodzić w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni.
7. Udało się zakupić papę oraz folię (koszt 6888zł), które posłużyły do wstępnego zabezpieczenia uszkodzonego dachu. Pracę budowlane prowadzi firma LUK-DACH z Dobrzykowic. Planujemy po zdjęciu blachy nabić folię od zewnątrz na deski i krokwie, następnie ułożenie papy zgrzewalnej na deskowaniu, koszt robocizny wraz z materiałami wynosi 14 500zł. Przewidywany koszt całego remontu wynosi około 150 000zł.
8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
9. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
10. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
11. Nadal rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową, z przeł. Tąpadła na szczyt Ślęży.
12. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
13. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej", w której znajdą Państwo rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
14. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
15. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
16. 27 lutego rozpoczyna się tydzień modlitw o trzeźwość narodu, dbałość o patriotyzm i rodzimą kulturę. Jest to szczególnie istotne w obecnym czasie niepokoju w Europie. Módlmy się o mądrość Bożą „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."
16. 2 marca przypada środa popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post, okres czterdziestodniowego przygotowania do Wielkanocy. Chrześcijan obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo popiołu oraz obrzęd posypania głów popiołem odbędzie się podczas każdej Mszy Świętej – Strzegomiany godz. 16.00, Sulistrowice godz. 17.30, Sulistrowiczki godz. 19.00. Od środy popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu trwają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Wiara nie wyklucza rozumu, wprost przeciwnie. „Wiara i rozum są to dwa skrzydła, na których u nosi się ludzki duch do odwiecznej prawdy" - mówił Św. Jan Paweł II. Nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą, a rozumem. Gdybyśmy przejrzeli życiorysy najwybitniejszych uczonych żyjących w XIX, XX i XXI wieku to stwierdzilibyśmy, że zdecydowana większość tych ludzi wierzy w Boga. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem człowiek myślący nie jest w stanie zrozumieć świata bez wiary w Boga, jako wspaniałego stwórcy tego świata. Każda rzecz na świecie, każda żywa komórka wskazuje na swojego inżyniera. Wiara daje nam zbawienie wieczne.

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]

 

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"