"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

III NIEDZIELA ZWYKŁA - 23.01.2022 ROK C

Wprowadzenie do liturgii:

Dzisiejsza Ewangelia przenosi naszą wyobraźnię do początków działalność Jezusa. Z ust Jezusa dowiedzieliśmy się po co przyszedł na świat, w jakim celu nauczał i kto Go posłał. Na początku drogi wyznaczamy sobie cele, określamy misję, z którą jest on związany. Kiedy dwoje ludzi zakochuje się w sobie i chce razem iść przez życie, zaczynają snuć plany. Kiedy przyjdzie na świat pierwsze, drugie czy trzecie dziecko, kiedy rozpoczną nową pracę czy studia, gdy rozpoczynamy coś nowego, jest jakaś wizja, jest jakiś plan. Kiedy wracamy do początków pontyfikatu Jana Pawła II, możemy uświadomić sobie bardzo ważną, fundamentalną prawdę – Papież za jeden z głównych celów swojej posługi uznał troskę o uczynienie ze wszystkich wierzących autentycznych świadków Jezusa Chrystusa. 22 października 1978 r. na początku swojej papieskiej drogi powiedział: „Nie lękajcie się. Nie bójcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć jego władzy. Pomóżcie papieżowi i wszystkim tym, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości". Dziś potrzeba powrotu do źródeł. Znany psycholog Erich Fromm pisał przed laty, że to za czym dzisiaj tęsknią ludzie, to osobowości posiadające mądrość i przekonanie oraz odwagę postępowania zgodnie ze swoimi przekonaniami. Potrzeba nam bowiem być świadkiem Dobrej Nowiny w naszych domach, szkołach, zakładach pracy. Co to znaczy, że jestem katolikiem? Pierwszą konsekwencją tego wezwania jest świadectwo. Nie ma bowiem prawdziwej wiary bez potwierdzenia jej czynem, konkretnymi wyborami. Potrzeba zatem świadectwa miłości, przebaczenia, konsekwencji w postępowaniu. Także wtedy, kiedy nikt nie widzi naszych czynów. Należy utożsamiać się z kościołem. Chodzi o pewien rodzaj afirmacji – jesteśmy odpowiedzialni za cały lud Boży.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 6 marca o godz. 13.00 w kościele na Ślęży odbędzie się transmisja Mszy Świętej przeprowadzona przez TV Polonia, która posiada ogólnoświatowy zasięg. Mszy Św. przewodniczyć będzie oraz wygłosi homilię JE abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. Zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Św. grupy formacyjne kościoła, młodzież, harcerzy, parafian, gości oraz miłośników Ziemi Ślężańskiej.
2. W piątek 4 lutego kościół wrocławski będzie obchodził 16. rocznicę konsekracji biskupiej swojego Metropolity JE ks. abpa Józefa Kupnego. W tym dniu w modlitwie wiernych modlimy się w intencji naszego najdostojniejszego arcypasterza.
3. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m. in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła). Serwujemy na wynos: kawa, herbata, ciasto, napoje, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka, leczo.
4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
5. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
6. Ze względu na pandemię, w roku 2022 wizyta duszpasterska w domach, tzw. „kolęda" odbędzie się w formie Mszy Św. dla wszystkich parafian, podczas której poświęcona zostanie woda. Możliwe będzie również odwiedzenie wiernych w domach na ich indywidualne zaproszenie, które należy zgłosić w zakrystii. Z racji braku wizyt duszpasterskich ofiary będziemy składać w kościołach do specjalnie przygotowanej puszki. PLAN KOLĘDY: w intencji parafian z Sulistrowiczek oraz pozostałych mieszkańców 29 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Sanktuarium w Sulistrowiczkach.
7. W niedzielę 23.01.2022 o godz. 11.30 po Mszy Św. odbędzie się spotkanie z rodzicami i dziećmi przygotowującymi się do I Komunii Św. Obecność obowiązkowa.
8. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
9. Nadal rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową, z przeł. Tąpadła na szczyt Ślęży.
10. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
11. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej", w której znajdą Państwo rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
12. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
13. Jest do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
14. Przygotowujemy projekty techniczne do wymiany okien w kościele na Ślęży. Koszt jednego okna to 40 000 zł. Planujemy zakup ogrzewania zainstalowanego pod ławkami dla wiernych. Dokonaliśmy renowacji ławek w kościele na szczycie.
15. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022). Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbędą się 29 maja 2022 o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Po uroczystościach, na boisku gminnym w Sulistrowicach odbędzie się piknik parafialny z atrakcjami kulinarnymi, muzycznymi i itp.
16. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
17. W piątek 28 stycznia wspomnienie Św. Tomasza z Akwinu – patrona uczelni katolickich - święto Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
18. We środę 2 lutego Święto Ofiarowania Pańskiego – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - taca w ten dzień zostanie przeznaczona na potrzeby klasztorów kontemplacyjnych oraz Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy. Msze św. w tym dniu: Strzegomiany godz. 16.00, Sulistrowice godz. 17.00, Sulistrowiczki godz. 19.00
19. W czwartek 3 lutego Św. Błażeja - błogosławienie świec i wiernych.
20. W sobotę 5 lutego Św. Agaty - błogosławienie chleba i wody.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"