"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA, 31.10.2021 ROK B

Wprowadzenie do liturgii

Czy nasze życie i praca mają jakiś cel i sens? Co w życiu jest najważniejsze? Jak żyć aby być szczęśliwym? Co to jest szczęście i na czym ono polega? Jak i czym należy kierować się w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym? Co winno być normą naszego postępowania? Takie i tym podobne pytania cisnęły się i cisną na usta ludziom wszystkich pokoleń. Uczony w piśmie, o którym opowiada dzisiejsza Ewangelia również szukał odpowiedzi na dręczące go pytania. Czuł się bowiem zagubiony w gąszczu 365. zakazów i 248. nakazów obowiązujących ówcześnie Izraelitę. Dlatego zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: "Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?". Jezus odpowiedział: „Pierwsze jest – słuchaj Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedyny. Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją dusza, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Nie ma innych przykazań większego od tych". [Mk 12,28-31]. „Największa jest miłość" - powtórzył za Jezusem Św. Paweł: „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący" [1 Kor 13,1]. Dlaczego miłość jest najważniejsza i dlaczego Bogu tak bardzo zależy na naszej miłości? Odpowiedź jest prosta: jesteśmy dziećmi miłości, bo Bóg jest miłością. Zostaliśmy zatem stworzeni na podobieństwo Boże z miłości i dla miłości. Miłość jest celem naszego istnienia i powołania.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY 1-2.11.2021 ROK B

Wprowadzenie do liturgii

To nieprawda, że do świętości zostali wybrani tylko niektórzy z nas. Wszyscy bowiem jesteśmy powołani przez Boga, aby być świętymi. Już na kartach Starego Testamentu czytamy: „Bądźcie więc świętymi, bo ja jestem święty" [Kpł 11,45]. O naszym powołaniu do świętości przypomina nam również wiele razy Pan Jezus: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski", „Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie" – pisał Św. Paweł. Zaś Św. Piotr mówił: „W całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi na wzór świętego, który was powołał" [1P1,15]. Być świętym to nie znaczy już się świętym urodzić, to nie znaczy naśladować kogoś, kto został męczennikiem za wiarę. Być świętym to znaczy naśladować zwykłych ludzi, którzy żyli w zwyczajnych czasach, tak jak my w nich żyjemy. To wypełniać powołanie, którym obdarzył nas Bóg w chwili, kiedy powołał nas do życia. Dzień Wszystkich Świętych jest okazją do radości i dziękczynienia za wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli w doczesności, a dziś pomagają nam z nieba w naszych zmaganiach o świętość.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W poniedziałek, 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych. Porządek Mszy św. 9.00 – Strzegomiany; 10.00 - Sulistrowice (po Mszy św. procesja na cmentarz parafialny z modlitwą za zmarłych); 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki; 14.00- Góra Ślęza. Kartki wspominkowe za dusze zmarłych składamy na tacę, które w modlitwie polecimy Bogu na nabożeństwie różańcowym w kościele w Sulistrowicach o godz. 18.00.
2. 2 listopada - Dzień Zaduszny. Porządek Mszy św. : 9.00 – Strzegomiany; 10.30 i 18.00 – Sulistrowice. Wierni, którzy odwiedzą cmentarz i pomodlą się w intencji zmarłych zyskują odpust zupełny dla zmarłych. Warunek: spowiedź, komunia św., nawiedzenie cmentarza, modlitwa w intencji papieża. Tego dnia odbędzie się ponadto zbiórka do puszek na potrzeby Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
3. Przedstawiciele Rady Parafialnej będą zbierać ofiary na wywóz śmieci i wodę na cmentarzu. Prosimy o składanie datków przy wejściu do kościoła.
4. Kupiliśmy nowe ograny do kościoła na Ślęży, aby uświetnić muzyczną oprawę uroczystości Mszy Św. oraz poprawić jakość transmisji audio przez internet.
5. Rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową z przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży.
6. 14 listopada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zachęcamy do modlitwy za prześladowanych chrześcijan.
7. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
8. 14 listopada katecheza dla rodziców dzieci, które w 2022 r. przystąpią do komunii Św. Zostaną rozdane różańce, modlitewniki, świece i medaliki. Obecność obowiązkowa.
9. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
10. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba. Serwujemy: prawdziwe góralskie oscypki z Zakopanego, kawę, ciasto, herbatę, napoje, zupy, kiełbaska z grilla, naleśniki, ciepłe posiłki i inne atrakcje kulinarne.
11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
12. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
13. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są do nabycia magnesy z kościołem na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
14. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o g. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny. W I. sobotę miesiąca odbywa się nabożeństwo o uzdrowienie. Od maja do października każdego 13-go miesiąca o g. 19. w Sanktuarium w Sulistrowiczkach Nabożeństwo Fatimskie.
15. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
16. Jest do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
17. Rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – drewniane z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy. Rozpoczęliśmy ponadto pracę związaną z renowacją wszystkich ławek w kościele na Ślęży.
18. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022).
19. Uzupełniamy kostkę brukową przy Sanktuarium w Sulistrowiczkach. W kościele na Ślęży natomiast rozpoczęliśmy renowację ławek dla wiernych.
20. W związku fatalnym stanem drogi prowadzącej z Przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży, zwróciliśmy się z prośbą do Lasów Państwowych o poprawę jej stanu technicznego. Ponadto docierają do nas głosy turystów (w każdy sezonowy weekend na Ślężę wchodzi ich ponad 1000) skarżących się na brak sanitariatów na szczycie Ślęży, oraz konieczność załatwiania potrzeb fizjologicznych w lesie - na terenie ścisłego rezerwatu przyrody. Na ten problem zwracaliśmy już uwagę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, która jest odpowiedzialna za brak sanitariatów na szczycie Ślęży, bez skutku. W sprawie nieczystości na Ślęży będziemy interweniować w Ministerstwie Klimatu w Warszawie.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz


Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.
„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]
„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"