"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA, 10.10.2021 ROK B

Wprowadzenie do liturgii

Dzisiejsze drugie czytanie mszalne jest hymnem o Słowie Bożym. Dawniej Bóg przemawiał przez proroków. „W dniach ostatecznych przemówił przez Syna, który jest jego Bożym Słowem" [Hbr 1,1-4]. Słowo to kieruje od początku historią Świata, określa go i podtrzymuje, jest ono żywe i czynne. Obecnie bywa głoszone w kościele przez zastępców Chrystusa. Słynne zdanie Norwida „Człowiek jest to kapłan bezwiedny i niedojrzały" zasługuje na nieustanne rozmyślanie. Dlaczego Norwid nazwał człowieka kapłanem? Dlaczego nazwał go bezwiednym i niedojrzałym? Otóż dlatego, że człowiek już samą swoją naturą przestawia w sobie coś z kapłaństwa, co jest widoczne zwłaszcza wtedy, gdy rozważy się miejsce człowieka w kosmosie. Człowiek scala w sobie i jednoczy całą rzeczywistość, wszystkie jej skrajne bieguny – duchowość i materialność, jedność i złożoność, rozumność i ślepe żywioły, znikomość i nieśmiertelność, twórczą moc i zależność od każdego atomu. Człowiek skupia w sobie wszystkie wartości stworzenia i przekracza swoją osobową godnością całą rzeczywistość widzialną. Człowiek dotyka w ten sposób Boga, którego jest obrazem i podobieństwem. On sam tylko wśród istot widzialnych szuka Boga, który go stworzył. Tęskni nawet nieświadomie za tym, który go miłuje od założenia świata. Dąży do tego, który jest jego początkiem, kresem i wypełnieniem. Swój najwyższy szczyt osiąga wtedy, kiedy poznawszy Boga jako swojego Ojca odda najwyższy hołd Jego nieosiągalnej świętości. Kapłaństwo widzialne w kościele jest tyko przedłużeniem obecności Chrystusa na ziemi, przedłużeniem obecności Jego działa. Chrześcijaństwo jest religią, w której Bóg dotyka człowieka, a człowiek dotyka Boga. Człowiek obdarzony godnością kapłańską nie tyko przypomina Chrystusa, ale dosłownie nosi w sobie Chrystusa i jego mocą działa, rozgrzesza, przeistacza i błogosławi.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Przez cały październik, codziennie o godz. 17.00 w kościele w Sulistrowicach oraz w kaplicy w Strzegomianach odbywa się Nabożeństwo Różańcowe. Zapraszamy.
2. Rocznica pierwszej Komunii Św. 17 października o godz. 10.30 w Sulistrowicach.
3. Z polecenia JE abpa Józefa Kupnego zwrócił się do mnie ks. dr Kacper Radzki, Rektor MSWD we Wrocławiu z prośbą o podjęcie współpracy w ramach formacji duchowej kleryków, aby mogli oni przyjrzeć się z bliska realiom pracy kapłańskiej i duszpasterskiej. Alumni będą pomagać w duszpasterstwie oraz uczestniczyć we Mszach Św. 10.10, 28.11, 12.12, 30.01.2022, 13.02, 6.03, 18.04, 8.05.
4. Dziś, 10 października obchodzimy „XXI Dzień Papieski" w Polsce połączany ze zbiórką na stypendia dla młodzieży, organizowaną przez fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Po każdej Mszy Św. przed kościołami trwa zbiórka do puszek.
5. 13 października ostatnie Nabożeństwo Fatimskie o godz. 19.00 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Zapraszamy na Mszę i poczęstunek.
6. Piesza pielgrzymka dla młodzieży z Wrocławia do Trzebnicy 16.10 o godz. 5.30. Koszt 30 zł. Zapisy po Mszy Św. W tym dniu odbędzie się również pielgrzymka autokarowa dla osób starszych. Zapisy przyjmuje Pan Witek. Koszt 30 zł.
7. Kupiliśmy nowe ograny do kościoła na Ślęży, aby uświetnić muzyczną oprawę uroczystości Mszy Św. oraz poprawić jakość transmisji audio przez internet.
8. Rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową z przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży.
9. Dziś, w niedzielę 10.10 o godz. 11.30 (po Mszy Św.) w Sulistrowicach odbędzie się spotkanie organizacyjne rodziców i dzieci, które w przyszłym roku przystąpią do Sakramentu Pierwszej Komunii Św.
10. 24 października – Światowy dzień Misyjny, modlimy się za posługujących na misjach. Kolekta przeznaczana zostanie na potrzeby misjonarzy.
11. 31 października uroczystość poświęcenia kościoła parafialnego w Sulistrowicach. Kolekta Mszalna przeznaczona zostanie na potrzeby Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.
12. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba. Serwujemy: kawę, ciasto, herbatę, napoje, zupy, kiełbaska z grilla, naleśniki, ciepłe posiłki i inne atrakcje kulinarne.
13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
14. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
15. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są do nabycia magnesy z kościołem na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
16. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o g. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny. W I. sobotę miesiąca odbywa się nabożeństwo o uzdrowienie. Od maja do października każdego 13-go miesiąca o g. 19. w Sanktuarium w Sulistrowiczkach Nabożeństwo Fatimskie.
17. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
18. Jest do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się powszechnym szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
19. Rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – drewniane z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy. Rozpoczęliśmy ponadto pracę związaną z renowacją wszystkich ławek w kościele na Ślęży.
20. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022).
21. Uzupełniamy kostkę brukową przy Sanktuarium w Sulistrowiczkach.
22. W związku fatalnym stanem drogi prowadzącej z Przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży, zwróciliśmy się z prośbą do Lasów Państwowych o poprawę jej stanu technicznego. Ponadto docierają do nas głosy turystów (w każdy sezonowy weekend na Ślężę wchodzi ich ponad 1000) skarżących się na brak sanitariatów na szczycie Ślęży, oraz konieczność załatwiania potrzeb fizjologicznych w lesie - na terenie ścisłego rezerwatu przyrody. Na ten problem zwracaliśmy już uwagę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, która jest odpowiedzialna za brak sanitariatów na szczycie Ślęży, niestety bez skutku. W sprawie nieczystości na Ślęży będziemy interweniować w Ministerstwie Klimatu w Warszawie.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]
„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"