"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XI NIEDZIELA ZWYKŁA, 13.06.2021 ROK B

Wprowadzenie do liturgii

Dzięki środkom masowego przekazu jesteśmy świadkami pogłębiania się przepaści między światem ludzi bogatych, a światem ludzi biednych. Wiele dyskutuje się na temat uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, których w Europie jest coraz więcej. Ta sytuacja rodzi wiele obaw i lęków. W tym kontekście musimy przywołać naukę Jezusa o dawaniu, o obdarowywaniu. Szukamy motywów udzielania pomocy. Pomagamy ludziom, bo są zagrożeni, biedni, niektórych spotkało nieszczęście. W telewizji oglądamy relacje z terenów objętych wojną. Widzimy spalone domy. Mało jest takich, którzy nie pomogą, jeśli mają przed sobą osobę potrzebującą. Pytanie: „dlaczego mam pomagać?" jest dla człowieka ważne, ale obce Duchowi Ewangelii. Zdumiewające, jak Chrystus uczy nas patrzeć bardziej na dar, niż na motywację. Niektórzy z nas spotykają w życiu osoby, które oszukują, wyłudzają pieniądze. Pieniądze jednak stosunkowo najłatwiej jest dawać. Matka Teresa z Kalkuty często podkreślała, że największym nieszczęściem współczesnego człowieka jest samotność oraz brak miłości. A wielkim problemem współczesnego człowieka jest fakt, że w jego życiu nie ma Boga, nastąpił jakby zanik Bożego Królestwa na ziemi. Człowiek potrzebuje Boga, choć nie zawsze sobie tą prawdę uświadamia. O ile nasze społeczeństwa potrzebują przywódców, praw, granic, o tyle Królestwo Boże potrzebuje naśladowców Jezusa. Ludzi, którzy przemieniają swoje serca, swoje myślenie na wzór Jezusa i taki sposób życia i myślenia przekazują dalej.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba Serwujemy na wynos: kawa, herbata, napoje i ciepłe posiłki.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii: www.sleza.info
4. 13 czerwca o godz. 12.00 w Sanktuarium w Sulistrowiczkach odbędzie się Msza Św. pod przewodnictwem JE. Ks. Abpa Józefa Kupnego z okazji 30-lecia Parafii w Sulistrowicach oraz poświęcenie rzeźby pomnika Bolka II ,w tym dniu odbędzie się też Spotkanie Rodzin i odnowienie przysięgi małżeńskiej. Serdecznie zapraszamy naszych parafian i gości oraz małżeństwa, które zawarły związek małżeński w Sanktuarium w Sulistrowiczkach. Po Mszy św. piknik rodzinny
5. 2021 jest rokiem św. Józefa - zapraszamy do udziału każdego 19. dnia miesiąca w Mszach Świętych ku czci Św. Józefa.
6. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
7. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są również do nabycia magnesy z widokiem kościoła na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
8. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny. W pierwszą sobotę miesiąca odbywa się nabożeństwo o uzdrowienie. Od maja do października każdego 13-go miesiąca o godz. 19. w Sanktuarium w Sulistrowiczkach odbywa się nabożeństwo Fatimskie.
9. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
10. Powinniśmy dbać o tożsamość narodową, bezpieczeństwo, pracę i godność. Stać na straży tradycyjnych wartości rodzinnych, która jest kolebką naszej cywilizacji.
11. Jest już do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się powszechnym szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
12. Rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – drewniane z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.
13. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach oraz 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022).
14. Po 20 latach odświeżyliśmy polichromię oraz posadzkę kościoła parafialnego w Sulistrowicach. Ofiary na malowanie, renowację i konserwację kościoła składamy u przedstawicielki Rady Parafialnej P. Bogusi Piotrowicz na plebanii.
15. W piątek 11 czerwca 2021 uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
16. W sobotę 12 czerwca 2021 wspomnienie Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny.
17. W środę 16 czerwca 2021 ósma rocznica ingresu i przyjęcia posłannictwa pasterza naszej Archidiecezji przez JE Ks. Abpa Józefa Kupnego, polecamy szczególnym modlitwom duchowieństwa i wiernych najdostojniejszego arcypasterza.
18. W niedzielę 20 czerwca 2021 odpust w naszej parafii (przeniesiony z 11.06.2021), światowy dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów.
19. 24 czerwca 2021 uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, głównego patrona Archidiecezji Wrocławskiej.
20. 29 czerwca 2021 Świętych Apostołów – Piotra i Pawła. Dzień papieski, zachęta do szczególnych modlitw w intencji Ojca Świętego.
21. Nabożeństwo Czerwcowe – Litania do Serca Jezusa odbywa się codziennie o godz. 18.30 (po Mszy Św.) w kościele parafialnym w Sulistrowicach.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nikomu nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny, rozpusta oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.
„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"