"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA 27.10.2019 Rok C
Wprowadzenie do liturgii

Jezus nie potępia faryzeusza, za to co on dobrego uczynił, tylko za pyszne chwalenie się przed Bogiem. Nie mówił również, że faryzeusz nie uczynił w swoim życiu nic dobrego, a jedynie pokorny celnik – nie faryzeusz - odszedł do domu usprawiedliwiony. „Każdy bowiem kto się wywyższa będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony". Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że żyjemy w takich czasach, w których z przejawami faryzeizmu spotykamy się na co dzień. Bo jak zrozumieć postawę, że ktoś udaje pobożnego i religijnego, a opowiada się za zabijaniem nienarodzonych dzieci i eutanazją osób starszych oraz chorych. Jak zrozumieć to, że niektórzy żyją bez ślubu kościelnego nie mając żadnych przeszkód, aby go zawszeć, uważając się za katolików. Jak zrozumieć to, że ktoś wychodzi z kościoła, gdzie się modlił i udawał pobożnego, a później obmawia bliźniego. Jak zrozumieć to, że niektórzy ludzie modlą się i przychodzą na Mszę św. a nie potrafią z serca przebaczyć bliźniemu. Jak zrozumieć to, że nie którzy modlą się i przyjmują komunię św. a po wyjściu z kościoła żyją tak, jakby Boga nie było, lub tak, jakby nie znali Jego przykazań. Chwaląc postawę celnika, Chrystus zachęca nas do praktykowania cnoty pokory.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Z przyjemnością informujemy, że nasz wikariusz, ks. mgr Jakub Barczak został powołany przez JE abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego w skład Komisji Duszpasterskiej przy Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej jako doradca gł. w sprawach młodzieży. Cieszymy się, że Arcybiskup dostrzegł pracę ks. Jakuba oraz jego ofiarne zaangażowanie w pracy z młodzieżą w naszej Archidiecezji.
2. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający Kościół i wieżę widokową otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (przy kościele, na prawo od wejścia).
3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
4. Aby zaakcentować związek Księcia Piastowskiego Bolka II ze Śląskiem oraz górą Ślężą, wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r. Odsłonięcie pomnika odbędzie się w maju 2020 r.
5. Planujemy zakończenie robót dekarskich dachu na Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej w Sulistrowiczkach. Przewidywany koszt to 20 000 zł. Ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać!
6. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o zwyczajnym doświadczeniu Boga w codzienności, a szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży i jej okolicach. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowacje Kościoła na Ślęży.
7. W piątek, 1.11.2019 uroczystość Wszystkich Świętych. Porządek Mszy: 9.00 – Strzegomiany, 10.00 -Sulistrowice po Mszy procesja na cmentarz parafialny z modlitwą za zmarłych. 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki, 14.00 - Góra Ślęza. Kartki wypominkowe za dusze zmarłych składamy na tacę, które w modlitwie polecimy Bogu w kościele w Sulistrowicach o godz. 18.00
8. 2 listopada Dzień zaduszny. Porządek Mszy św. 9.00 – Strzegomiany,10.30, 18.00 Sulistrowice
Wierni, którzy odwiedzą cmentarz i pomodlą się w intencji zmarłych zyskują odpust zupełny dla zmarłych warunek : spowiedź, komunia św. nawiedzenie cmentarza, modlitwa w intencji papieża.
9. W tym tygodniu Rada Parafialna będzie zbierać ofiary na wywóz nieczystości z cmentarza.
10. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. (do wyborów prezydenckich) w intencji ojczyzny za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski.
Ks. Dr Ryszard Staszak – Proboszcz
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka, ojczystego krajobrazu" (...) „Służba narodowi musi być zawsze ukierunkowane na dobro wspólne, które zabezpiecza dobro każdego człowieka" [św. Jan Paweł II]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"