"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

CYKL FELIETONÓW O POCZĄTKACH CHRZEŚCIJAŃSTWA W EUROPIE
CZĘŚĆ X – GRECJA cz. III

Jeszcze bardziej zachwycające są monastery w Meteorach w pobliżu miasta Klampaka. Każdy zbudowany na oddzielnej skale, przedstawia niesamowity widok. Najstarszy Wielki Meteor pochodzi z 1336 r., założył go Święty Atanazy, który na szczyt wzniósł się podobno na skrzydłach orła. Drugim co do ważności jest Monaster Warłama, który nazwę zawdzięcza pustelnikowi o tym samym imieniu.

Materiały do budowy monasterów – a było ich w sumie dwadzieścia cztery – wciągano na linach. Dzisiaj czynnych jest sześć, w tym dwa żeńskie, a prowadzą do nich schody i drewniane mostki. Nikt chyba nie czuł się bardziej bezpiecznie niż owi mnisi, gdy ziemie Grecji zostały podbite w połowie XV w. przez Turków osmańskich. Nikt też skuteczniej niż oni nie towarzyszył podbitemu greckiemu narodowi modlitwą, w trwającej czterysta lat okupacji. Wiara w Boga pozwoliła grekom przetrwać niewolę i zachować tożsamość.

Walkę o wyzwolenie Grecy podjęli za panowania Ani Paszy, wyjątkowo bezwzględnego władcy. Lecz dopiero rok 1821 przyniósł upragnioną nadzieję na odzyskanie wolności. To wtedy biskup Germanos z Patras zatknął flagę powstańczą przed historycznym, bo pochodzącym z X wieku monasterem Agia Lavra, koło Kalavrita.

Był to sygnał do rozpoczęcia walki o niepodległość. Na wieść o powstaniu do Grecji zjechali ochotnicy z całej Europy, wśród nich sławny angielski poeta George Byron. Niepodległość – choć w okrojonych granicach i nie do końca jeszcze pełna – została ogłoszona w roku 1830.

Po pierwszej wojnie światowej (1918) Grecja odzyskała niemal wszystkie ziemie, ale radość trwała krótko. Turcy zgłosili pretensje do części ziem, wybuchła wojna, na skutek której Grecy ponieśli klęskę. Zaraz potem prawie półtora miliona Greków zostało zmuszonych w brutalny sposób do opuszczenia ojczystej ziemi, która nagle znalazła się w rękach Turcji. Tak zakończyła się obecność Greków w Azji Mniejszej.

Podczas II wojny światowej Grecja – mimo ogłoszonej neutralności – została zaatakowana przez Włochy. Tak właśnie zareagował przywódca Włoch - Mussolini, sojusznik Hitlera, na odmowę premiera Grecji Joannisa Mataksasa (OCHIO!) w kwestii przemarszu wojsk wrogich przez terytorium Grecji. Dzień Pochi, który poderwał Greków do walki, stał się symbolem jedności i niezależności Greków i jest do dziś świętem narodowym.

Jednak pięć miesięcy po OCHIO! Do Grecji wkroczyły niemiecki wojska. Niemcy, Włochy i Bułgaria podzieliły Grecję na trzy strefy okupacyjne. Okupacja trwała do chwili wylądowania wojsk brytyjskich (1944), które przyniosły Grecji wolność.

Na pamiątkę tego wydarzenia w Poniedziałek Wielkanocny Grecy puszczają latawce oraz zajadają się tradycyjnymi potrawami typu tsoureki czy wielkanocne ciasto z czerwonym pisankami.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"