"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

PODSUMOWANIE ROKU 2013

Sprawozdanie duszpasterskie

Dzisiaj, kiedy kończy się kalendarzowy Rok Pański 2013 zostajemy wezwani, byśmy z wdzięcznością wspominali przeszłość, całym sercem przeżywali teraźniejszość i ufnie otwierali się na przyszłość.

Chrystus wczoraj i dziś, początek i Koniec, Alfa i Omega, Jego są czasy i wieki, jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Wobec Chrystusa Pana, który jest Panem wszystkiego, stajemy w ten Sylwestrowy wieczór, jako rodzina i wspólnota parafialna, aby dziękować za darowany nam kończący się rok 2013, a także przepraszać za „grzechy zaniedbania” i prosić o potrzebne łaski na nadchodzący Nowy Rok Pański 2014 .

Chcemy najpierw podziękować za owoce życia religijnego.

Życie sakramentalne: Chrztów św. udzielono 55 dzieciom; Związków małżeńskich pobłogosławiono 35; Odeszło do wieczności 13 osób; U I Komunii św. było 5 dzieci; Komunii św. rozdano ok. 65 tys. Sulistrowiczki, 20 tys. Sulistrowice, 23 tys. Strzegomiany; Co miesiąc odwiedzałem chorych (12 osób) z posługą sakramentalna i 10 osobom udzieliłem sakramentu namaszczenia chorych.

Uroczystości religijne: 2012r odbył się Sylwester na Ślęży we Mszy św. wzięło udział 2.500 osób. 15 czerwca obchodziliśmy Noc Św. Jana na Ślęzy Mszy św. Przewodniczył J.E. Ks. Bp. Prof. Ignacy Dec. Po Mszy św. odbył się plenerowy koncert Górali z Kościeliska k/ Zakopanego. i Zespołów Górali Czadecki z Bukowiny/Rumunii./ . Obchodziliśmy 2 czerwca br. XX Rocznicę Budowy Kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Mszy św. Przewodniczył J.E. Ks. Bp Józef Pazdur.25 sierpnia br. odbyły się Gminne Dożynki w Sulistrowicach. Odbył się plenerowy występ artystów z Gdańska i Wrocławia. Odprawiliśmy Rekolekcje Adwentowe, które przeprowadził Ks. mgr Wojciech Jednoróg z Wrocławia. Rekolekcje Wielkopostne, prowadził Ks. prof. Ryszard Zawadzki z Wrocławia. W listopadzie nawiedził naszą parafię krzyż wielkopostny bł. Jana Pawła II Latem odbyły się koncerty muzyki religijnej w wykonaniu artystów z Gdańska i Wrocławia, oraz koncert Kapeli góralskiej Braci Karpieli z Kościeliska k Zakopanego. Zespół Silesius z Wrocławia. Koncert Patriotyczny w wykonaniu poety i barda Lecha Makowieckiego z Gdyni. W tym roku odszedł do wieczności Jerzy Tomasz Wojnarowicz, architekt i projektant kościoła Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Człowiek głęboko wierzący, kawaler odznaczenia papieskiego „Pro Ecclesia et Pontifice” utalentowany artysta, poeta i taternik. W najbliższym czasie wykonamy epitafium poświęcone Panu Jerzemu.W naszej parafii odbyły się dwie pielgrzymki do Kałkowa Godowa, Św. Krzyża, Kalwarii Zebrzydowskiej Krakowa i Łagiewnik , druga do Zakopanego i okolic.20 września br. nasi parafianie i pielgrzymowali do Częstochowy na czuwanie nocne na Jasną Górę.

Parafialny Zespół Caritas: Z Domu Rekolekcyjnego w ramach rekolekcji i dni skupienia oraz wypoczynku wakacyjnego organizowanego przez CARITAS skorzystało ok. 15 grup formacyjnych. Parafialny Zespól Caritas w Sulistrowicach rozdał za darmo 6 ton żywności – mleko, mąka ryż, kasza, zupy gulaszowe, makaron, płatki kukurydziane, krupnik, zupa pomidorowa oraz konserwy. Programem żywnościowym w naszej parafii zostało objętych 160 osób.

Prace remontowo-konstrukcyjne w Kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Ślęzy

- W lutym 2013 r. uzyskano dokument prawny księgi wieczystej kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Ślęży. Odtąd obiekt jest własnością Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach.

- 7 miesięcy trwały formalności prawne związane z przeprowadzeniem prac budowlanych: zgoda konserwatorska i archeologiczna, wykonanie projektów i kosztorysów na remont płyty żelbetowej, renowację schodów, muru oporowego oraz wieży widokowej.

- Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał dotację w wysokości 65 000 zł na rzecz ratowania Kościoła na Ślęży, posiadającego relikty zamku średniowiecznego z XIV w. oraz mury pierwotnego kościoła z XII w. Za zrozumienie inicjatywy oraz wsparcie finansowe, w imieniu Komitetu Ocalenia Kościoła na Ślęży, mgr. inż. Pana Stanisława Dobrowolskiego – Burmistrza UMiG w Sobótce oraz Ks. dr. Ryszarda Staszaka - proboszcza parafii w Sulistrowicach, składamy serdeczne podziękowania dla Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pana Rafała Jurkowlańca.

- Wykonano rekonstrukcje zabytkowych, kamiennych schodów - 60 stopni wraz z murem oporowym .

- Doprowadzono energię elektryczną z Emitelu do kościoła (180 mb kabla miedzianego)

- 19 grudnia 2013 r. zakończono prace nad konstrukcją stalową – osadzoną na słupach z ceownika – pod płytę żelbetowo – szklaną. Pragniemy aby kościół na Ślęży tak jak dawniej zachował charakter sakralny, historyczny i turystyczny jako Olimp Europy Środkowej posiadający trzech władców Piastów, Czechow, Prusaków..

Kościoł w Sulistrowiczkach Matki Bożej Dobrej Rady: Sanktuarium w roku 2013 odwiedziło ok. 20 tys. osób, w tym 132 zorganizowane grupy pielgrzymkowe z Polski i zagranicy. Odprawiono ok. 150 Mszy Św. w tym ok. 70 odprawianych przez duszpasterza parafii oraz zaproszonych duchownych z innych parafii - w intencji pielgrzymów obecnych w sanktuarium

Ks. prał. dr Ryszard Staszak

 

Humor: Przychodzi mężczyzna do spowiedzi, ksiądz pyta: - Pijesz? – A masz?

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"