Loading..
Layer 114@2x
Sanktuarium w Sulistrowiczkach

O Sanktuarium

Otwarte szeroko na wszystkich drzwi kościoła, zrozumienie dla przedchrześcijańskich kultur i szacunek do przyrody to wyróżniki parafii na stokach Ślęży. Jej fenomenem są ludzie, wspólnota duszpasterzy i parafian, przyjaciół i pasjonatów. Nie ma dziś na Dolnym Śląsku turystycznego przewodnika, który pomijałby ten przepiękny drewniany kościółek. Co więcej, tysiące turystów odwiedzających to miejsce to najlepszy dowód, że odpowiednio prowadzone duszpasterstwo i turystyka dodają się.

Sanktuarium zostało zaprojektowana na siedmiokącie foremnym, wykonana z drewna świerkowego, na podmurówce granitowej wg projektu architekta Jerzego Wojnarowicza. Bardzo oryginalna i bogata więźba dachowa w kształcie gwiazdy siedmioramiennej oraz sklepienie nawiązują do siedmiu darów Ducha Świętego. Tej tematyce poświęcone są również witraże autorstwa Marii Gostylii Pachuckiej, przedstawiające gołębicę, oraz unikatowe kwiaty z pobliskiej łąki sulistrowickiej. Na szczycie zwieńczenia umieszczono portrety św. Maksymiliana Kolbego, św, Alberta Chmielowskiego, św. Edyty Stein, św. Faustyny Kowalskiej, św. Ojca Pio, św. Matki Teresy z Kalkuty i Św. Jana Pawła II.

Ołtarz główny granitowy z relikwiami z kamieniem z Wieczernika. Płyta ołtarzowa spoczywa na grzbietach dwóch niedźwiedzi i nawiązuje do kultu żyjących tu plemion pogańskich, jako symbol siły i potęgi Boga. Nastawa ołtarzowa z drewna lipowego przedstawia Różdżkę Jessego – czyli ród z którego wywodzi się Maryja. Krzyż ołtarzowy wspiera się na kamiennym mnichu (rzeźba kultyczna), również ambonka (wsparta na grzybie kultycznym).

W prezbiterium drewniana figura św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej. Na emporze wokół świątyni znajduje się fryz rzeźbiarski przedstawiający ewangeliczny obraz Pana Jezusa błogosławiącego dzieci, następnie Gody w Kanie Galilejskiej oraz 15 Tajemnic Różańca Świętego i herby Ojca św. Jana Pawła II, ks. arcybiskupa metropolity wrocławskiego Józefa Kupnego, a także herb biskupa pomocniczego Józefa Pazdura.

W oknach (witrażach) w kształcie krzyży jerozolimskich i rzymskich – stacje rogi Krzyżowej. Przy wejściu nad emporą wisi granitowa chrzcielnica. Na ścianach przy wejściu umieszczono tabliczki marmurowe z nazwiskami fundatorów. Na zewnątrz przed kościołem – marmurowa figurka Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej. Natomiast przy źródełku (odl. ok. 50m) kamienna figura Matki Bożej z Nazaretu – obie figury naturalnej wielkości. Obok kościoła – Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej z dużą salą kominkową – czynny przez cały rok.