"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 10.04.2022 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Niedziela Męki Pańskiej wprowadza nas w Wielki Tydzień. Aby i chrześcijanin mógł dobrze przeżyć Wielkanoc, nie powinien zadowolić się tylko udziałem we Mszy Świętej Rekolekcyjnej. Jesteś zaproszony przez Chrystusa, by z Nim przekroczyć bramę własnej Jerozolimy. Czy nie spotkasz się w swoim środowisku z postawą, zachowaniem ludzi podobnych do tych z Jerozolimskiej drogi Jezusa, którzy dziś potrafią Ci klaskać, a jutro zniszczyć Twoje dobre imię, podkopać Twoją pozycję. Otwarta brama Jerozolimy prowadzi nas do wieczernika. Do Wielkiego Czwartku, gdzie Jezus Apostołom obmyje nogi. Dał im kapłaństwo i ofiaruje siebie w Eucharystii. Wraz z Jezusem udajemy się do Grobu Oliwnego. Chcemy trwać z Nim na modlitwie. Jednak dopada nas znużenie podobne do tego, które ogarnęło Apostołów. Wykręcamy się brakiem czasu, zagonieniem, a może nawet myślimy, że modlitwa nic nie daje. Nadszedł Wielki Piątek. Niedzielne okrzyki, „hosanna" zamieniły się w „ukrzyżuj". Pan Jezus mówi uczniom, że Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi, a ci go zabiją. Idziemy z Jezusem na Golgotę, pośród nienawistnego tłumu rzucają się nam przed oczy wydarzenia Polskich miast i miasteczek, kiedy to w wulgarny sposób krzyczano swoje „precz". Idący przez ziemię Chrystus szuka wciąż dobrych dłoni Weroniki i Szymona. Po dniach udręki zanurzamy się w ciszę Wielkiej Soboty. Przychodzimy do Jezusowego grobu, stając w modlitewnej zadumie u grobu Jezusa. Warto wtedy pomyśleć o grobach naszych bliskich. W Wielką Sobotę niech nie zabraknie nam czasu na modlitwę przy Jego grobie. Oto otwiera się przed nami brama Jerozolimy. W niedzielny poranek, do Apostołów zdruzgotanych przychodzi Zmartwychwstały mówiąc: „pokój wam, nie bójcie się". Potrzebujemy usłyszeć te słowa: „pokój wam" i w odpowiedzi na nie wyznać za Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój" [J20,28].

Pamiętaj - Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności
„Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia]
(często odwoływał się do tego zdania Św. Jan Paweł II)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Zapraszamy na ciepłe posiłki do Gościńca św. Jakuba na Ślęży. Będą atrakcje kulinarne, kiełbaski z grilla, frytki, zupy domowe, kawa herbata, ciasta.

2. Od dziś - 10 kwietnia (Niedziela Palmowa) do 13 kwietnia w naszej parafii odbywają się Rekolekcje Wielkopostne. Poprowadzi je o. redemptorysta z Barda Śląskiego ks. Sylwester Cabala.

Plan rekolekcji:
- Niedziela Palmowa 10.04: Msza Św. z nauką rekolekcyjną: Strzegomiany g. 9.00, Sulistrowice g.
10.30, Sulistrowiczki g. 12.00 i 19.00, Góra Ślęża g. 14.00;
- Wielki Poniedziałek 11.04: Strzegomiany g. 16.00, Sulistrowice g. 17.30, Sulistrowiczki g. 19.00;
- Wielki Wtorek 12.04: Strzegomiany g. 15.00, Sulistrowice g. 17.00, Sulistrowiczki g.18.30
- Wielka Środa 13.04 (zakończenie rekolekcji): Strzegomiany spowiedź, g.15, Msza św g.16;
Sulistrowice spowiedź g.17.00, Msza św. g.18.00, Sulistrowiczki spowiedź g.18.30, Msza św g. 19.00

Wielki Tydzień:
- Wielki Czwartek, Ostatnia Wieczerza - Strzegomiany g. 17.00, Sulistrowice g. 18.00
- Wielki Piątek, Śmierć Jezusa na krzyżu – „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie
świata" Strzegomiany g. 17.00, Sulistrowice g. 18.00; Adoracja Najśw. Sakramentu przy Bożym
Grobie do g. 22.00, Strzegomiany do g. 22.00
- Wielka Sobota, Wigilia Paschalna – „Rozkwitać ku nowemu życiu". Strzegomiany g. 18.00,
Sulistrowice g. 19.00; Rezurekcja w Sulistrowicach i Strzegomianach g. 6.00
- Święcenie pokarmów przed kościołem i krzyżem - Strzegomiany g. 10.00, Będkowice g. 10.30,
Sulistrowice g. 11.00 i 13.00, Sulistrowiczki g. 12.00

Porządek Mszy Świętych Wielkanocnych (Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny):
- Strzegomiany: godz. 9.00
- Sulistrowice: godz. 10.30
- Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
- Ślęża: godz. 14.00

3. Taca w pierwszy dzień Świąt przeznaczona będzie na remont zerwanego dachu w kościele na Ślęży. Taca w drugi dzień Świąt przeznaczona będzie na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
4. W ostatni weekend stycznia na skutek silnej wichury zerwany został dach w kościele na Ślęży. Udało się już zabezpieczyć dach pod blachę miedzianą. Wszystkich miłośników kościoła na Ślęży prosimy o modlitwę i wsparcie materialne - na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży"). Przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać. W internecie dostępne są reportaże dotyczące zerwanego dachu na Ślęży (Fakty Wrocław, Drogi Wiary – 19.02.2022) TVP3 Wrocław.
5. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022). Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbędą się 29 maja 2022 o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Po uroczystościach, na boisku gminnym w Sulistrowicach odbędzie się piknik parafialny z atrakcjami kulinarnymi, muzycznymi i itp.
6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
7. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
8. W każdy piątek o godz. 18.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
9. Rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową, z przeł. Tąpadła na szczyt Ślęży.
10. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
11. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej", w której jest rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
12. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
13. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, studentów księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
20. Przy ambonie, w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady, znajduje się kosz na żywność na paczki świąteczne dla potrzebujących. Parafialny Zespół Caritas prosi o składanie do kosza środków czystości i produktów spożywczych o przedłużonym terminie ważności. Dziękujemy za Wasze dobre serce.
14. 31.03 – JE Ks. Józefa Kupnego obchodził 38. rocznicę święceń prezbiteriatu. Módlmy się w intencji Najdostojniejszego Arcypasterza.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje" MK 8,34. Chrześcijaństwo jest więc naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miara dobra.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

Na czym polega świętość?

Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"