"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 18.09.2022 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Nie tak dawno opublikowano listę 50-ciu najbardziej dziwacznych i zdumiewających rekordów zapisanych w księdze Guinnessa, która obchodziła w 2004 roku 50-cio lecie powstania. Z raportu wynika, że drobiazgi - rzeczy nieistotne, stają się dla niektórych zadaniem życia. Oto kilka przykładów: najwięcej pompek - 124, wykonanych na jednym palcu uczynił w 1992 roku Brytyjczyk. Najczęściej przekłuwany człowiek na świecie to Kubańczyk, mający na ciele aż 230 kolczyków. Rekord najdłuższego wykonywania tatuażu należy do pewnego Londyńczyka, który 30 dni tatuował jednego z klientów. Rekord w turlaniu pomarańczy nosem należy do Anglika, którzy uczynił to wzdłuż morskiego deptaka o długości 1600m. Najwięcej grzechotników jednocześnie trzymał w ustach pewien Amerykanin, trwało to 12,5 sekundy, a węży było 8. Wszystkie te absurdalne rekordy były ustanowione, aby dostać się do księgi rekordów Guinnessa. Ktoś powie „głupota, przecież to rzeczy zupełnie nieistotne" i trzeba się z tym stwierdzeniem zgodzić. Zamiast zająć się prawdziwymi problemami, ktoś przekłuwa 230 razy swoje ciało, aby mieć największa ilość kolczyków i dostać się do księgi. Powyższy przekład może ilustrować powszechną praktykę polegającą na czynieniu jakiegoś mało ważnego drobiazgu mottem życia, pomijając sprawy istotne dla normalnego funkcjonowania. Warto zastanowić się nad tym, że jakość człowieczeństwa sprawdzić można nie tylko w sytuacjach szczególnych, ale dokonuje się ona często na co dzień - w prozie życia. Św. Augustyn pisał „Małe rzeczy są naprawę małe, ale być wiernym w małych rzeczach to rzecz wielka". Trzeba więc na serio podejść do wezwania Chrystusowego mówiącego do nas dzisiaj – „Bądź wierny w małym, bądź więc wierny w tych drobiazgach, na które składa się życie". Jakim trzeba być człowiekiem aby to wezwanie zrealizować?

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Bierzmowanie w naszej parafii odbędzie się 26 września (poniedziałek) o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Mszy Św. będzie przewodniczył i udzieli sakramentu bierzmowania JE ks. Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. Do bierzmowania przystąpi 45 młodych osób z naszej parafii.
2. 24 września (sobota) w kościele na Ślęży odbędzie coroczne Spotkanie Młodych pod hasłem „W górę" - zainicjowanie po Światowych Dniach Młodzieży przez JE Abpa Józefa Kupnego. W programie: godz. 9.30-10.30 rozpoczęcie i spotkanie na przeł. Tąpadła - wyznaczenie tras wędrówek: żółta, zielona, niebieska; godz. 12.30 wejście na szczyt Ślęży, integracje, zabawy; godz. 13.00 Msza Św. (pod przewodnictwem JE Bpa Jacka Kicińskiego – Wikariusza Generalnego Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu) ; godz. 14.00 poczęstunek oraz koncerty zespołów muzycznych. Jak co roku spodziewamy się ok. 1000 osób. Po szczegółowe informacje zapraszamy do śledzenia Gościa Niedzielnego, Tygodnika Niedziela, Radia Rodzina oraz parafialnych stron internetowych. Zachęcamy do uczestnictwa indywidualnie i w grupach.
3. Jest do nabycia szkaplerz Św. Michała Anioła – znak przynależności do rodziny michalickiej, a osoby go przyjmujące są wezwane do ofiarnej służby Chrystusowi. Szkaplerz zostaje uroczyście nałożony przez księdza proboszcza, który otrzymał delegację do nakładania szkaplerza od ojców michalitów. Przy tej okazji składa się zwyczajową ofiarę, która zostanie przeznaczona na dalszy kult ku czci Św. Michała Archanioła.
4. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (stale uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska). Na tarasie wieży widokowej umieściliśmy dwie lunety turystyczne z pięknym widokiem na panoramę okolicy Ślęży – jedna skierowana w stronę Karkonoszy, druga – w stronę równiny Wrocławskiej. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
5. W niedziele zapraszamy na ciepłe posiłki do Gościńca św. Jakuba przy kościele na Ślęży. Serwujemy: kiełbaski i boczek z prawdziwego grilla, wiejski chleb ze smalcem i domowym ogórkiem, frytki, naleśniki na słodko, gofry, domowe zupy, ciasta, kawę, herbatę, lody, napoje. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła. W ostatnim czasie uzupełniliśmy pamiątki o nową monetę upamiętniająca Bolka II z wizerunkiem kościoła na Ślęży, do nabycia są też nowe unikatowe pamiątkowe magnesy z widokiem kościoła na Ślęży.
6. W ostatni weekend stycznia na skutek silnej wichury zerwany został dach w kościele na Ślęży. Udało się już zakończyć prace nad częścią północną oraz południową, zabezpieczono dach oraz ułożono nową blachę miedzianą. Prace nad rynnami okalającymi dach również zostały zakończone. Wkrótce zaczniemy uzupełnienie elewacji nad zakrystią kościoła na Ślęży. Wszystkich miłośników kościoła na Ślęży prosimy o modlitwę i wsparcie materialne - na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży"). Przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać. Szczególne podziękowania dla Starostwa Powiatowego we Wrocławiu oraz dla Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Miękinia oraz dla indywidualnych darczyńców. W internecie dostępne są reportaże dotyczące zerwanego dachu na Ślęży (Fakty Wrocław, Drogi Wiary – 19.02.2022) TVP3 Wrocław.
7. Po zakończonym remoncie dachu wróciliśmy do prac związanych z wymianą okien w kościele na Ślęży na nowe – drewniane z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowywania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.
8. 29 maja obchodziliśmy jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka oraz 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii. Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbyły się w kościele parafialnym. Po uroczystościach odbył się piknik z atrakcjami kulinarnymi, muzycznymi i itp.
9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Mszy Św. w Sulistrowiczkach zapraszamy do kawiarenki na przyjacielskie rozmowy przy herbacie, kawie, ciastkach i lodach.
10. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
11. W kościele parafialnym w Sulistrowicach oraz na plebani zakończono prace remontowe, m.in. malowanie frontonu kościoła, malowanie i zabezpieczenie dachu, wymiana posadzki na tarasach plebanii, wykonanie nowych schodów wejściowych, wymiana wentylacji. Zainstalowano nowe głośniki zewnętrzne kościoła.
12. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych i facebooka naszej parafii: sleza.info i parafiasulistrowice.pl
13. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej". Jest to praca zbiorowa, w której jest rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
14. W zakrystii jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
15. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, studentów księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
16. Każdego 13 dnia miesiąca (do października) o godz. 19.00 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady odbywają się Nabożeństwa fatimskie. Serdecznie zapraszamy młodzież, harcerzy i miłośników ziemi Ślężańskiej.
17. Od 1 września przyjmujemy zapisy dzieci, które przystąpią do pierwszej komunii Św. w 2023 roku.
18. 18 września przypada Triduum dla młodzieży przed uroczystością Św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje" MK 8,34. Chrześcijaństwo jest więc naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miara dobra.

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

  • Strzegomiany: godz. 9.00
  • Sulistrowice: godz. 10.30
  • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
  • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

  • Sulistrowice:
    zima 17.00, lato 18.00
  • Sulistrowiczki:
    pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

  • 1
  • 2
  • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"