"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 05.06.2022 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest okazją aby pogłębić naszą wiedzę o roli Ducha Świętego w historii stworzenia i zbawienia. Studiując pod tym kątem Pismo Święte dostrzegamy najpierw, że Duch Święty odgrywa doniosłą rolę w trzech największych wydarzenia w historii stworzenia i zbawienia. Pierwszym wielkim wydarzeniem, w którym Duch Święty uczestniczy jest stworzenie świata. Księga Rodzaju mówi, że tuż przed stworzeniem "Duch Boży" unosił się nad wodami. Słowo, które tłumaczy się jako duch jest tym samym słowem, które Stary Testament używa w wielu miejscach do określenia Ducha Świętego jako do uczestniczącego w stworzeniu świata. Drugim wielkim wydarzeniem, w którym Duch Święty pełni doniosłą rolę było narodzenie Chrystusa. Przypomnijmy sobie jak Anioł Gabriel odpowiedział Maryi w jaki sposób pocznie Jezusa. Mówił tak "Duch Święty spocznie na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię, a Święte które się narodzi będzie nazwane Synem Bożym" [Łk, 1,35]. Duch Święty uczestniczy w poczęciu Jezusa. I trzecie wielkie wydarzenie, w którym Duch Święty pełni doniosłą rolę wydarzyło się w wieczerniku wydarzyło się w dniu Pięćdziesiątnicy. Czytamy w Dziejach Apostolskich "Nagle spadł z Nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki, jakby z ognia, które się rozdzieliły, na każdym z nich spoczął jeden i wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym". Każda dobra myśl, natchnienie, modlitwa i czyn są owocem Ducha Świętego. On umacnia naszą słabą wolę do dobrego życia. Gdziekolwiek jest prawda, dobro, miłość, sprawiedliwość i pokój tam są promienie Ducha Świętego. Starajmy się być poddanymi Jego natchnieniom. Przyjmijmy dawaną nam moc, bo tylko w ten sposób z nadzieją przeżyjemy nasze życie i podzielimy się nią z innymi ludźmi, bo "nadzieja zawieść nie może, gdyż miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który jest nam dany" [Rz 5,5]. Amen. 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Zapraszamy na ciepłe posiłki do Gościńca św. Jakuba na Ślęży. Będą atrakcje kulinarne, kiełbaski z grilla, frytki, zupy domowe, kawa herbata, ciasta.

2. Pierwsza Komunia Święta naszych dzieci odbyła się 5 czerwca 2022 r. o godz .10.00 w kościele parafialnym w Sulistrowicach.

3. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r. Szacujemy, że do bierzmowania przystąpi ok. 35 osób z naszej parafii. Data bierzmowania zostanie podana wkrótce.

4. W czerwcu codziennie nabożeństwo czerwcowe do Serca Jezusowego o godzinie 18.00 w kościele parafialnym.

5. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.

6. W ostatni weekend stycznia na skutek silnej wichury zerwany został dach w kościele na Ślęży. Udało się już zabezpieczyć dach pod blachę miedzianą. Wszystkich miłośników kościoła na Ślęży prosimy o modlitwę i wsparcie materialne - na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży"). Przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać. Szczególne podziękowania dla Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Miękinia, za dotację w wysokości 15 tys. zł na remont dachu. 38 tys. zł przekazało Starostwo Powiatowe we Wrocławiu za co również serdecznie dziękujemy.W internecie dostępne są reportaże dotyczące zerwanego dachu na Ślęży (Fakty Wrocław, Drogi Wiary – 19.02.2022) TVP3 Wrocław, 7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.

8. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.

9. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji
wrocławskiej". Jest to praca zbiorowa, w której jest rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.

10. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.

11. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, studentów księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.

12. Zapraszamy do kawiarenki po Mszy św. w Sulistrowiczkach na kawę, herbatę i lody oraz przyjacielskie rozmowy.

13. Od 13 maja o godz. 19.00 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady rozpoczęliśmy nabożeństwa fatimskie, które będą trwać do 13 października. Serdecznie zapraszamy młodzież, harcerzy i miłośników ziemi Ślężańskiej oraz turystów.

14. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowany w przygotowanie Festynu Rodzinnego z okazji 50.
rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich ks. Ryszarda. Szczególne podziękowanie dla Pani Krystyny Gargały oraz wszystkich jej pomocników. Bóg Zapłać.

15. 6 czerwca obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

16. 8 czerwca wspominamy św. Jadwigę Królową.

17. 9 czerwca obchodzimy święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

"Nie ma sakramentów bez kapłana i bez kapłaństwa, nadziei dla ludzi wierzących. Nie ma bez kapłana odpuszczania grzechów, nie ma sakramentu namaszczenia gdy zbliża się koniec życia człowieka. Kapłani wychowują się w rodzinach i od tychże rodzin zależy jacy oni będą. Tysiące kapłanów w ciągu długiej historii kościoła oddali za Chrystusa życie. Umierali śmiercią męczeńską, jak chociażby bł.ks. Jerzy Popiełuszko. Módlmy się za kapłanów". Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje" MK 8,34. Chrześcijaństwo jest więc naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miara dobra.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie." 

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"