"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

IV NIEDZIELA ZWYKŁA - 30.01.2022 ROK C
Wprowadzenie do liturgii

W dniu dzisiejszym czytamy najpiękniejszy tekst o miłości, który został kiedykolwiek napisany. Jest nim „Hymn o miłości" Św. Pawła. W tych słowach zawarte są konkretne wskazania dotyczące prawdziwej miłości – agape. Przesłanie Św. Pawła skierowane jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Do żyjących w małżeństwie, do samotnych, ale także do kapłanów i osób konsekrowanych. Czym więc miłość jest? Najpierw jest obdarzaniem. Nie można mówić o prawdziwej miłości, gdy człowiek myśli tyko o sobie. Chrystus dał siebie i do końca nas umiłował, aż do samego krzyża - zapominając o sobie, myśląc z miłością o innych. Kochać to znaczy przynosić w darze osobie kochanej swój czas, swoje uczucia, myśli, czyli całego siebie - nie żądając nic w zamian. Kiedy czytamy „Hymn o miłości", trzeba z naciskiem stwierdzić, że miłość jest wyborem, nie jedynie uczuciem. O miłości nie wystarczy mówić, trzeba o niej świadczyć. Miłość jest także zaproszeniem Boga do relacji międzyludzkich. Chrystus całym swoim życiem świadczył, że miłość Boga jest nieograniczona. Dlatego jeśli mamy kochać prawdziwie, musimy zaprosić do siebie i do swojej rodziny Boga. Zaprosić Boga oznacza kierować się Jego wskazaniami. Analizując słowa Św. Pawła nie można zapomnieć o jeszcze jednej prawdzie, otóż miłość jest drogą do zbawienia. Jezus Chrystus poprzez swoją naukę ukazał co w życiu ziemskim liczy się najbardziej – tą wartością jest miłość. Współczesny świat często odrzuca miłość chrześcijańską, propagując wygodę i drogę przez życie na skróty, oddalając się tym samym od Boga. Żyjemy bowiem w epoce, kiedy nie wymaga się od nas zbyt świecie. W świecie, w którym my sami od siebie również niewiele wymagamy. A miłość jest wymagająca. Wymaga również poświęcenia. Na koniec weźmy do serca słowa, które wypowiedział kiedyś Stwórca do Jeremiasza: „Będą walczyć przeciw tobie, ale nie zdołają cię zwyciężyć, gdyż Ja jestem z tobą, mówi Pan, by cię ochraniać".

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. We środę 2 lutego Święto Ofiarowania Pańskiego – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - taca w ten dzień zostanie przeznaczona na potrzeby klasztorów kontemplacyjnych oraz Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy. Msze św.: Strzegomiany godz. 16.00, Sulistrowice godz. 17.00, Sulistrowiczki godz. 19.00
2. W czwartek 3 lutego Św. Błażeja - błogosławienie świec i wiernych.
3. W piątek 4 lutego kościół wrocławski będzie obchodził 16. rocznicę konsekracji biskupiej swojego Metropolity JE ks. abpa Józefa Kupnego. W tym dniu w modlitwie wiernych modlimy się w intencji naszego najdostojniejszego arcypasterza.
4. W sobotę 5 lutego Św. Agaty - błogosławienie chleba i wody.
5. 11 lutego wspomnienie NMP z Lourdes. Światowy Dzień Chorych (namaszczenie).
6. W niedzielę 6 marca o godz. 13.00 w kościele na Ślęży odbędzie się transmisja Mszy Świętej przeprowadzona przez TV Polonia, która posiada ogólnoświatowy zasięg. Mszy Św. przewodniczyć będzie oraz wygłosi homilię JE abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. Zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Św. grupy formacyjne kościoła, młodzież, harcerzy, parafian, gości oraz miłośników Ziemi Ślężańskiej.
7. Przygotowujemy projekty techniczne wymiany okien w kościele na Ślęży. Koszt jednego okna to 40 000 zł. Dokonaliśmy renowacji ławek w kościele. Zakupiliśmy ogrzewanie, które zostanie zainstalowane pod ławkami.
8. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022). Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbędą się 29 maja 2022 o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Po uroczystościach, na boisku gminnym w Sulistrowicach odbędzie się piknik parafialny z atrakcjami kulinarnymi, muzycznymi i itp.
9. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m. in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła). Serwujemy na wynos: kawa, herbata, ciasto, napoje, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka, leczo.
10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
11. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
12. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
13. Nadal rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową, z przeł. Tąpadła na szczyt Ślęży.
14. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
15. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej", w której znajdą Państwo rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
16. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
17. Jest do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
18. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"