"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

NOWY ROK – ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI 1.01.2022

Wprowadzenie do liturgii

Nowy Rok to duże jutro, a jutro to nie ślepy los. Jutro leży w ręku Boga, który posłał na świat Swojego Syna. Bóg stał się człowiekiem. Zrodził się z niewiasty Maryi i otrzymał imię Jezus. W ten Nowy Rok nie idziemy sami ale z Jezusem Chrystusem i Maryją. Módlmy się do Boga aby wyzwolił nas od wszelkiego zła, nienawiści, korupcji, sławy, luksusu, głupoty, terroryzmu i przemocy. Obdarz nas Boże miłością, która wszystko zwycięża. Miłością mamy zwyciężać nienawiść bo jesteśmy pomysłem Boga. Każdy człowiek został przez Boga obdarzony rozumem dlatego powinien mieć poczucie odpowiedzialności za Ojczyznę powinien być odpowiedzialny za swoje czyny i słowa. Duszpasterze ze Ślęży życzą Drogim Parafianom, Miłośnicom Ziemi Ślężańskiej i Gościom Szczęśliwego Nowego Roku 2022. Niech Wam błogosławi Bóg, a Maryja prowadzi bezpiecznie drogą Ewangelii do domu Naszego Ojca. Módlmy się o to abyśmy dbali o suwerenność państwową i kulturową naszego kraju a przede wszystkim o chrześcijańskie oblicze naszej Ojczyzny.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła). Serwujemy na wynos: kawa, herbata, ciasto, napoje, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka, leczo.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
3. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
4. Ze względu na pandemię koronawirusa, w tym roku wizyta duszpasterska w domach, tzw. „kolęda" odbędzie się w formie Mszy Św. dla wszystkich parafian, podczas której poświęcona zostanie woda. Możliwe będzie również odwiedzenie wiernych w domach na ich indywidualne zaproszenie. Z racji braku wizyt duszpasterskich ofiary będziemy składać do specjalnie przygotowanych puszek w kościołach.

PROGRAM: W intencji parafian z Sulistrowic 08 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Kościele parafialnym w Sulistrowicach

W intencji parafian z Będkowic 15 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Kościele parafialnym w Sulistrowicach

W intencji parafian ze Strzegomian 22 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Kościele filialnym w Strzegomianach

W intencji parafian z Sulistrowiczek oraz pozostałych mieszkańców 29 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Sanktuarium w Sulistrowiczkach

Indywidualne zaproszenia Kapłana na kolędę prosimy zgłaszać w zakrystii.
5. 1 stycznia 2022 - Świętej Bożej Rodzicielki, porządek Mszy Św: 9.00 - Strzegomiany, 10.30 - Sulistrowice, 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki, 14.00 - Ślęża;
6. 2 stycznia 2022 - II Niedziela Bożego Narodzenia, porządek Mszy Św: 9.00 - Strzegomiany, 10.30 - Sulistrowice, 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki, 14.00 - Ślęża; 7. 6 stycznia - Trzech Króli – Uroczystość Objawienia Pańskiego (pobłogosławienie wody, kredy i kadzidła, które można nabyć), porządek Mszy Św: 9.00 – Strzegomiany, 10.30 - Sulistrowice, 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki, 14.00 Ślęża
8. 9 stycznia - Niedziela Chrztu Pańskiego – przypominamy sobie własny chrzest - odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, porządek Mszy Św.: 9.00 – Strzegomiany, 10.30 - Sulistrowice, 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki, 14.00 Ślęża
9. 18 stycznia rozpoczyna się „Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan".
10. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
11. Rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową z przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży.
12. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
13. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej", w której znajdą Państwo cały rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
14. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
15. Jest do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w
„Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
16. Przygotowujemy projekty techniczne do wymiany okien w kościele na Ślęży. Koszt jednego okna to 40 000zł. Planujemy zakup mat grzewczych, które zostaną umieszczone jako siedziska na ławkach dla wiernych. Dokonaliśmy renowacji ławek w kościele na szczycie.
17. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022). Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbędą się 29 maja 2022 o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie,
których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.
„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich
będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość,
jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
HUMOR:
„Na katechezie ksiądz zadaje pytanie Markowi, - Kiedy i gdzie umarł Pan Jezus? - Nie wiem – odpowiada Marek.
- Marku, w tym roku jest Pierwsza Komunia, muszę porozmawiać z twoim tatusiem. Niech przyjdzie. - chłopiec zawołał tatę, który czekał przed szkołą.
- Proszę Pana, Marek nie zna podstawowych wiadomości, nie wie nawet kiedy i gdzie umarł Pan Jezus. -
Tato Marka odpowiedział – No widzi ksiądz! My mieszkamy pod lasem, do kościoła daleko i nawet żeśmy nie wiedzieli, że chorował, a co dopiero, że
umarł."
P.S. Na szczęście (chyba) jeszcze w Polsce nie ma takich sytuacji

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"