"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA, 7.11.2021 ROK B
Wprowadzenie do liturgii

Ludzie patrzą na pozory, a Bóg na serce. Według czego ocenia się wartość człowieka? Według wyglądu, ubioru, stanowiska, pieniędzy, pochodzenia, opinii czy sławy? A my sami czy nie oceniamy swojej religijności ilością przyjętych komunii świętych, odmówionych litanii, ofiar złożonych na składkę czy inne dobroczynne cele? Chwaląc dar ubogiej wdowy Chrystus kładzie nie na ilość, lecz na jakość naszego daru. Dlatego w całym naszym życiu duchowym powinniśmy o tej różnicy pamiętać. Nie ilość odmówionych prze nas modlitw jest ważna, tylko głębia i szczerość z jaką się modlimy. Nie jest ważna ilość godzin, jaką spędzimy w kościele, tylko to co dobrego czynimy poza kościołem. Nie jest ważne to jak często się spowiadamy, tylko duchowy owoc i szczere nawrócenie po spowiedzi. Jezus kładzie nacisk na szczerość, głębię i uczciwość. I to jest serce prawdziwej religii. Postępując inaczej, tak jak faryzeusze, zredukujemy religię do zewnętrznych znaków i pustych gestów. List do Hebrajczyków przypomina nam dzisiaj, że Chrystus oddał swojemu Synowi wszystko co miał. My jesteśmy powołani do tego samego. Pamiętajmy, że dla Boga i dla Chrystusa nic nie jest biedne, godne pogardy czy lekceważenia, przecież wszystko od Boga pochodzi. Tak jak i biedna wdowa z dzisiejszej Ewangelii Św. Elżbieta Seton (pierwsza rodzima obywatelka Stanów Zjednoczonych, która została kanonizowana przez Kościół katolicki 14 września 1975r.) ofiarowała Bogu tyle, ile tylko mogła. Bóg cudownie rozmnożył ofiarowany przez nią dar. Powstało bowiem przy jej pomocy tysiące katolickich szkół kształcących i wychowujących w duchu Ewangelii miliony młodych ludzi. A my, czy w ogóle potrafimy Bogu i ludziom coś z siebie dać? Czy jesteśmy ludźmi, którzy nauczyli się jedynie brać? Smutne to jest ale prawdzie, że współcześnie na świecie żyje coraz więcej takich ludzi, którzy wyciągają ręce mając egoistyczną postawę. Pamiętajmy jednak, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu".

11 listopada obchodzimy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po ponad 120 latach niewoli, rozbiorów, rusyfikacji i germanizacji. Wielu Polaków zostało zesłanych na Sybir, wielu zamęczono na śmierć. Jakie udręki i tęsknoty przeżyli za wolną Ojczyznę: Mickiewicz, Słowacki, Krasicki, Norwid czy Chopin, którym przypadło żyć i umierać z dala od Ojczyzny. Warto wspomnieć najlepszych synów Polski Podziemnej i AK włóczonych po sądach, torturowanych skazanych na długie lata więzienia. Warto wspomnieć prześladowanie kościoła, więzienie Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także 1956 rok w Poznaniu, kiedy robotnicy wołali „My chcemy chleba, my chcemy wolności, my chcemy religii" - za to do nich strzelano. Poniewierano młodzież akademicką, skłócono robotników ze studentami i inteligencją 1968 roku. Rok 1970 to kolejne wołanie o wolność, sprawiedliwość, prawdę, o chleb i miłość. 1976 rok robotnicy Ursusa i Radomia wołali o godne warunki życia i pracy. W 1980 roku Solidarność Narodu z Bogiem i bliźnimi. 13 grudnia 1989 rok - niewinna śmierć braci górników z Kopalni Wujek, Lublina i Nowej Huty. Ojczyzna to jest skarb bezcenny, którą należy kochać i jej służyć. Polska jest naszą matką, dlatego ma prawo do miłości szczególnej. Módlmy się za naszą Ojczyznę i pamiętajmy jak cenna jest niepodległość. Miejmy poczucie godności, które ma swoje źródło w Jezusie Chrystusie.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Kupiliśmy nowe ograny do kościoła na Ślęży, aby uświetnić muzyczną oprawę uroczystości Mszy Św. oraz poprawić jakość transmisji audio przez internet.
2. Rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową z przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży.
3. 11 listopada w 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę porządek Mszy Św. będzie przebiegał wg dnia świątecznego. Kościół jest miejscem wspominania tych, którzy walczyli o Polskę. Bo Ojczyzna to nie tylko pola, góry i morze, lecz przede wszystkim „wiązanie etyczne", które łączy każdego człowieka z szeroko rozumianym dobrem narodowym.
4. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
5. 14 listopada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zachęcamy do modlitwy za prześladowanych chrześcijan.
6. 14 listopada katecheza dla rodziców dzieci, które w 2022 r. przystąpią do komunii Św. Zostaną rozdane różańce, modlitewniki, świece i medaliki. Obecność obowiązkowa.
7. 16 listopada rocznica poświęcenia Katedry Metropolitalnej we Wrocławiu.
8. 21 listopada - Uroczystość Chrystusa Króla. W tym dniu taca przeznaczona jest na budowę nowych kościołów w Archidiecezji Wrocławskiej. 28 listopada przypada pierwsza niedziela Adwentu, czyli czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.
9. 5 grudnia kolekta mszalna przeznaczona zostanie na wsparcie Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który zajmuje się duchową i materialną pomocą w krajach europy wschodniej, m.in. w Rosji i Azji środkowej.
10. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
11. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba. Serwujemy: prawdziwe góralskie oscypki z Zakopanego, kawę, ciasto, herbatę, napoje, zupy, kiełbaska z grilla, naleśniki, ciepłe posiłki i inne atrakcje kulinarne.
12. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
13. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
14. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są do nabycia magnesy z kościołem na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
15. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o g. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny. W I. sobotę miesiąca odbywa się nabożeństwo o uzdrowienie. Od maja do października każdego 13-go miesiąca o g. 19. w Sanktuarium w Sulistrowiczkach Nabożeństwo Fatimskie.
16. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
17. Jest do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
18. Rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – drewniane z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy. Rozpoczęliśmy ponadto pracę związaną z renowacją wszystkich ławek w kościele na Ślęży.
19. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022).
20. Uzupełniamy kostkę brukową przy Sanktuarium w Sulistrowiczkach. W kościele na Ślęży natomiast rozpoczęliśmy renowację ławek dla wiernych.
21. W związku fatalnym stanem drogi prowadzącej z Przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży, zwróciliśmy się z prośbą do Lasów Państwowych o poprawę jej stanu technicznego. Ponadto docierają do nas głosy turystów (w każdy sezonowy weekend na Ślężę wchodzi ich ponad 1000) skarżących się na brak sanitariatów na szczycie Ślęży, oraz konieczność załatwiania potrzeb fizjologicznych w lesie - na terenie ścisłego rezerwatu przyrody. Na ten problem zwracaliśmy już uwagę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, która jest odpowiedzialna za brak sanitariatów na szczycie Ślęży, bez skutku. W sprawie nieczystości na Ślęży będziemy interweniować w Ministerstwie Klimatu w Warszawie.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]
„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"