"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA, 25.07.2021 ROK B

Wprowadzenie do liturgii

Dziś w Liturgii mowa o chlebie, o tym głównym pokarmie dla ciała. Troszczy się człowiek o ten chleb, o swój byt, by mógł żyć. Ale bywa i tak , że ludzka zapobiegliwość nie wystarcza. Jakieś nieszczęście, kataklizm, nieurodzaje, przychodzi głód i brak środków do życia. Dramat dobrze nam znany. Troszczy się więc człowiek o chleb, choć do końca nie wie, jaki będzie tego efekt. Gdy staje bezradny w obliczu nieszczęścia, spieszą mu z pomocą inni. Spieszy z pomocą człowiekowi Bóg. Prorok Elizeusz w I czytaniu, posłuszny słowu Boga, kilka jęczmiennych chlebów rozdziela między 100 ludzi. Czyni tak, bo Bóg powiedział: „Nasycą się i pozostawią resztki". Uwierzył Bogu i rzeczywiście tak się stało. W Ewangelii zaś Jezus cudownie rozmnaża chleb i ryby, nasycił nim prawie 5 tys. mężczyzn, a ułomkami które zostały po spożywających napełniono 12 koszów. To cudowne zaspokojenie głodu ciała, zatroskanie o byt doczesny człowieka, stało się znakiem Eucharystii, znakiem pokarmu zaspakajającego głód naszych dusz, głód Boga. Był wyrazem zatroskania Boga o całego człowieka, o jego pełne życie. Cudowne rozmnożenie chleba, jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego jest zapowiedzią obfitości jedynego chleba Eucharystycznego. Św. Jan Paweł II uczynił hasłem Kongresu Eucharystycznego, jaki odbył się w 1997r. we Wrocławiu, rozważał wówczas wolność w perspektywie Eucharystii. W homilii mówił: „W Eucharystii Chrystus jest obecny jako ten, którzy siebie daje w darze człowiekowi, jako ten, który człowiekowi służy. Prawdziwą wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i do daru z siebie. Tylko tak pojęta wolność jest prawdziwie twórcza, buduje nowe człowieczeństwo, buduje więzi międzyludzkie".

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba Serwujemy: kawę, herbatę, napoje, ciepłe posiłki i atrakcje kulinarne.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
3. 2021 jest rokiem św. Józefa - zapraszamy do udziału każdego 19. dnia miesiąca w Mszach Świętych ku czci Św. Józefa.
4. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
5. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są do nabycia magnesy z kościołem na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
6. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny. W pierwszą sobotę miesiąca odbywa się nabożeństwo o uzdrowienie. Od maja do października każdego 13-go miesiąca o godz. 19. w Sanktuarium w Sulistrowiczkach odbywa się Nabożeństwo Fatimskie.
7. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
8. Powinniśmy dbać o tożsamość narodową, bezpieczeństwo, pracę i godność. Stać na straży tradycyjnych wartości rodzinnych, która jest kolebką naszej cywilizacji.
9. Jest już do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się powszechnym szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
10. Rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – drewniane z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.
11. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach oraz 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022).
12. Po 20 latach odświeżyliśmy polichromię oraz posadzkę kościoła parafialnego w Sulistrowicach. Ponadto uzupełniamy kostkę brukową przy Sanktuarium w Sulistrowiczkach. Ofiary na malowanie, renowację i konserwację kościoła na Ślęży oraz Sanktuarium składamy u przedstawicielki Rady Parafialnej P. Bogusi Piotrowicz na plebanii.
15. Dziś 25 lipca obchodzimy dzień Św. Krzysztofa - modlitwa za kierowców oraz poświęcenie pojazdów (po każdej Mszy Św.). Dziś również w polskim Kościele obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy, a ten tydzień jako Tydzień św. Krzysztofa. Taca przeznaczona jest dla misjonarzy. Każdy kierowca poświęconego pojazd otrzyma breloczek z wizerunkiem Św. Krzysztofa, patrona kierowców i przewoźników.
16. W dniach od 2-10 sierpnia odbędzie się 41 Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę. Przyjmujemy zapisy.
17. 8 sierpnia w drugą niedzielę miesiąca kolekta podczas każdej Mszy Świętej będzie przeznaczona na potrzeby Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za wsparcie.
18. 15 sierpnia będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. Poświęcenie ziół i kwiatów. W tym dniu przypada rocznica Cudu nad Wisłą. Kolekta mszalna będzie przeznaczona na odbudowę i budowę kościołów w naszej Archidiecezji. Porządek odprawiania Mszy św. jak w niedzielę.
19. 12 września 2021 r. w Warszawie odbędzie się beatyfikacja wielkiego Polaka i patrioty, prymasa tysiąclecia księdza kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nikomu nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny, rozpusta oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.
„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]
„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich – kończy się" [kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"