"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ 28.03.2021 Rok B

Wprowadzenie do liturgii

W niedzielę Męki Pańskiej kontemplujemy cierpienie i śmierć Jezusa. Stawiamy sobie również pytanie o sens cierpienia i krzyża w życiu Jezusa, Świata i naszym. Jaki sens ma krzyż w moim życiu? Św. Paweł pisze, że jest głupstwem dla pogan, zgorszeniem dla Żydów, a dla Chrześcijan znakiem zbawienia. Jaki sens ma krzyż w moim życiu osobistym? Czy jest głupstwem, zgorszeniem, czy znakiem i miejscem zbawienia? Nikt z nas nie uniknie krzyża. Jeśli ucieknie przed jednym, to wpadnie w drugi. Etapu krzyża nie można przeskoczyć. Do chwały idzie się przez mękę. Nasze życie jest drogą krzyżową.
Jak podejmuję krzyż w moim życiu?

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów
w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.

2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka. Zapraszam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii.

3. W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych taca przeznaczona jest na remont kościoła na Ślęży, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych taca przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiego Fakultetu Teologicznego
we Wrocławiu. Ofiarodawcom serdeczne Bóg Zapłać!

4. Liturgia Wielkiego Tygodnia
Wielki Czwartek, Ostatnia Wieczerza - Strzegomiany godz. 17.00, Sulistrowice godz. 18.00
Wielki Piątek, Śmierć Jezusa na krzyżu – „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata" Strzegomiany godz. 17.00, Sulistrowice godz. 18.00 Adoracja Najśw. Sakramentu przy Bożym Grobie do godz. 22.00, Strzegomiany do godz.22.00
Wielka Sobota, Wigilia Paschalna – Rozkwitać ku nowemu życiu. Strzegomiany godz. 18.00, Sulistrowice godz. 19.00.
Święcenie pokarmów przed kościołem i krzyżem Strzegomiany godz.10.00, Będkowice godz. 10.30, Sulistrowice 11.00 13.00, Sulistrowiczki godz,12.00

5.Porządek Mszy Świętych Wielkanocnych (Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny):
- Strzegomiany: godz. 9.00
- Sulistrowice: godz. 10.30
- Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
Ślęża: godz. 14.00

6. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są również do nabycia magnesy z widokiem kościoła na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.

7. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym
w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.

8. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.

9. Powinniśmy dbać o tożsamość narodową, bezpieczeństwo, pracę i godność. Stać na straży tradycyjnych wartości rodzinnych, która jest kolebką naszej cywilizacji.

10. W druku jest nowa książka z płytą CD autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka będzie składać się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia, przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się powszechnym szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.

11. Rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – stalowe z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.

12. W tym roku obchodzimy 30. rocznicę powstania parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach (1991-2021).

13. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach oraz 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022).

14. W każdą niedzielę przed Mszą Św. O godz. 10.30 Gorzkie Żale, w każdy piątek o godz. 17.00 Droga Krzyżowa. Zapraszamy.

15. Są do nabycia baranki i świece wielkanocne (paschałki). Ofiary zostaną przeznaczone na Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

16. W tym roku na spowiedź przedświąteczną zapraszamy codziennie przed każdą Mszą Św.

17. 31.03 – 38. Rocznica Święceń Prezbiteriatu JE. Ks. Józefa Kupnego. Módlmy się w intencji Najdostojniejszego Arcypasterza.

19. 1 kwietnia (Wielki Czwartek) o godz. 10.00 w Archikatedrze Wrocławskiej Msza Krzyżma oraz poświęcenie krzyżma z błogosławieństwem oleju chorych i katechumenów.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nikomu nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny, rozpusta oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.
„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]
„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich – kończy się" [kard. Stefan Wyszyński]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"