"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XX NIEDZIELA ZWYKŁA 16.08.2020 Rok A

Wprowadzenie do liturgii

Nie wolno nam zapomnieć, że obok choroby ciała, która jest bardzo dokuczliwa, nie mniejszym zagrożeniem dla człowieka jest choroba duszy. Jest nią przede wszystkim każdy grzech, który zabija w nas życie Boże i odbiera nam radość oraz spokój serca. Ponadto każdemu z nas grozi ta sama choroba, którą nosiła w swojej duszy córka kobiety Kananejskiej z dzisiejszej Ewangelii. Kobieta ta, jak usłyszeliśmy, przychodzi do Jezusa prosząc: „Ulituj się nade mną Panie, Synu Dawida. Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha". Jezus niezbyt chętnie odnosi się do tej prośby. Do Kananejski zaś zwraca się w sposób następujący: „Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom, a rzucić psom". Czyni tak, aby wypróbować czystość jej intencji. Widząc niespotykaną wiarę, która owocowała pokorą wobec Zbawiciela, uzdrawia jej córkę. Tylko Bóg może uleczyć duszę człowieka. Tylko łaska Boża działająca w Sakramentach może przywrócić nam pokój serca. Tylko Słowo Pana może wypędzić z ludzkiej duszy szatana. Opętanie przez złego ducha jest wielkim niebezpieczeństwem, które zagraża każdemu z nas. Św. Piotr przestrzega nas: „Bądźcie trzeźwi, czuwajcie. Przeciwnik wasz – diabeł - jak lew ryczący, krąży szukając kogo pożreć". Każdy kto wkracza w przestrzeń gróźb, czarów, amuletów podważa w ten sposób Pana Boga i gardzi Bożą opatrznością, szukając pomocy u złego ducha, a także łamie przykazanie Dekalogu. Szukajmy pomocy tylko u samego Boga, w Jego opatrzności, nie zaś w amuletach.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła) kawa, herbata, ciasto, zimne napoje, lody, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka z grilla czy naleśniki.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
3. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
4. W czerwcu 2021 r. kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r.
5. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.

6. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
7. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
8. 20 września 2020 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach odbędzie się rocznica pierwszej Komunii Świętej dzieci z naszej parafii.
9. W ostatnią niedzielę w Sanktuarium w Sulistrowiczkach i w kościele na Ślęzy odbył się koncert „Sursum Corda – w górę serca" muzyki klasycznej - z okazji 119 rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. W Sanktuarium w Sulistrowiczkach dodatkowo wystąpili artyści wrocławskich scen operowych.
10. Archidiecezja Wrocławska, Księża Biskupi, Duchowieństwo i Wierni pielgrzymujemy do Matki i Królowej na Jasnej Górze, aby czuwać przed Cudownym Obrazem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w piątek 18 września. Rozpoczynamy na jasnogórskich wałach o godz. 16.45. Następnie Msza św. w bazylice (godz. 18.30), modlitwa różańcowa (o godz. 20.15) i Apel przed cudownym obrazem o godz. 21.00. Po apelu czuwanie i o godz. 23.00 modlitwa różańcowa. Msza Św. o godz. 24.00, zamknie tegoroczne czuwanie przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
11. Przewodniczący Episkopatu Abp Stanisław Gądecki zwraca się z gorącym apelem do naszych parafian, aby dzisiejsza niedziela 16 sierpnia stała się dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu, dotkniętymi skutkami wybuchu, w którym zginęło ponad 150 osób. We wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce w modlitwie powszechnej modlimy się za zmarłe osoby w tragedii. Prosimy także aby przed wszystkimi kościołami i kaplicami w Polsce, po wszystkich Mszach Świętych zorganizować zbiórkę do puszek środków finansowych, które zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych za pośrednictwem Caritas Polska.
12. Jako parafianie powinniśmy dbać o tożsamość narodową, bezpieczeństwo, pracę i godność, a także powinniśmy strać na straży tradycyjnych wartości rodzinnych, która jest kolebką naszej cywilizacji a także kolebką chrześcijaństwa. Szanujmy fundamenty, z których wyrosła Polska. Wierzymy w Polskę i Boga.
13. 26 sierpnia uroczystość NMP Częstochowskiej. Oddajemy się w akcie zawierzenia Matce Bożej Częstochowskiej.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

„Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny pozostawiony bez opieki" [Św. Jan Paweł II]

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich – kończy się" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

„Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem" [Adam Mickiewicz /1790-1855/]

„Największym dobrem nie jest gospodarstwo, majątek, pieniądze, ale miłość Ojczyzny" [Wincenty Witos]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"