"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 9.08.2020 Rok A
Wprowadzenie do liturgii

W alfabecie chińskim istnieją dwa znaczenia słowa „kryzys". Jedno z nich to „niebezpieczeństwo, rychła ruina", a drugie to „okazja, możliwość". Kryzys może być także szansą, możliwością zmiany i poprawy. Wiarę rozwija się przez kryzysy. Św. Jan od Krzyża, wielki hiszpański mistyk chrześcijański w XVI wieku nazwał taki kryzys wiary „mocą wiary". I tej mocy wiary doświadczyło wielu świętych, którzy wychodzili z tego okresu zwątpienia jeszcze bardziej wzmocnieni. Prawdy nie można się wyrzec, tym bardziej w obliczu męczeńskiej śmierci, ale także z żadnego innego powodu. Trzeba być świadomym, że chrześcijaństwo to nie tylko życiowe zadanie, ale i ogromna odpowiedzialność. To odpowiedzialność nie tylko za własną wiarę i za łaskę Bożą, za nas samych, ale także za wiarę innych ludzi. Za wiarę naszych bliźnich. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Królestwo Boże. Dlatego zawsze i wszędzie mamy być gotowi do głoszenia absolutnej prawdy zawartej w Ewangelii i Dekalogu. Nie należy naruszać podstawy naszej cywilizacji chrześcijańskiej, bo ma na tym właśnie cywilizacja jest zbudowana – na wartościach wywodzących się z filozofii klasycznej rozwiniętej przez Ewangelię. Nie możemy milczeć w tych kwestiach. Chrześcijanin powinien być jak kowadło, które uderzane młotem pozostaje niezłomne.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Porządek Mszy Świętych w niedzielę i święta w naszej parafii:
Niedziele i Święta: Strzegomiany: godz. 9.00, Sulistrowice: godz. 10.30, Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00, Ślęża: godz. 14.00
Dni Powszednie: Sulistrowice: godz. 18.00, Sulistrowiczki: pierwsze soboty miesiąca, godz. 19.00
Nabożeństwo Fatimskie: 13-go każdego miesiąca z procesją różańcową do figury Matki Bożej z Nazaretu, godz. 19.00, Sanktuarium w Sulistrowiczkach
Nabożeństwo o uzdrowienie: każda 1-wsza sobota miesiąca, godz. 19.00, Sanktuarium w Sulistrowiczkach
1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła) kawa, herbata, ciasto, kremówki papieskie, zimne napoje, lody, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka z grilla czy naleśniki
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
3. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
4. W czerwcu 2021 r. kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r.
5. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
6. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
7. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
8. 20 września 2020 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach odbędzie się rocznica pierwszej Komunii Świętej dzieci z naszej parafii.
9. Dziś, w niedzielę 9 sierpnia 2020 r. zapraszamy do Sanktuarium w Sulistrowiczkach o godz. 11.00 (przed Mszą Św.), oraz na szczyt Ślęży (scena plenerowa) o godz. 15.00 (po Mszy Św.) na koncert „Sursum Corda – w górę serca" muzyki klasycznej - z okazji 119 rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego - w wykonaniu znakomitych artystów: Marcin Sidor – skrzypce, Kamil Pawłowski – fortepian. W programie F. Chopin, H. Wieniawski, I.J. Paderewski, E. Młynarski, M.K. Oginski, a także autorskie opracowania polskiej muzyki tradycyjnej i religijnej. W Sanktuarium w Sulistrowiczkach dodatkowo wystąpią artyści scen operowych – Ewa Mach oraz Bartosz Nowak, przy akompaniamencie Wiktora Szymajdy – w programie polska i włoska muzyka sakralna. Podczas koncertu będzie miała miejsce promocja książki „4 Pory Roku" ks. dra Ryszarda Staszaka z nagraniami w/w artystów.
10. Archidiecezja Wrocławska, Księża Biskupi, Duchowieństwo i Wierni pielgrzymujemy do Matki i Królowej na Jasnej Górze, aby czuwać przed Cudownym Obrazem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w piątek 18 września. Rozpoczynamy na jasnogórskich wałach o godz. 16.45. Następnie Msza św. w bazylice (godz. 18.30), modlitwa różańcowa (o godz. 20.15) i Apel przed cudownym obrazem o godz. 21.00. Po apelu czuwanie i o godz. 23.00 modlitwa różańcowa. Msza Św. o godz. 24.00, zamknie tegoroczne czuwanie przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
12. W sobotę 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Porządek Mszy Św. jak w niedzielę. Papież Pius XII podał tę prawdę do wierzenia, jako dogmat w 1950r. Matka Boża została wzięta do chwały Nieba z duszą i ciałem.
13. Przewodniczący Episkopatu Abp Stanisław Gądecki zwraca się z gorącym apelem do naszych parafian, aby niedziela 16 sierpnia stała się dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu, dotkniętymi skutkami wybuchu, w którym zginęło ponad 150 osób. We wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce w modlitwie powszechnej modlimy się za zmarłe osoby w tragedii. Prosimy także aby przed wszystkimi kościołami i kaplicami w Polsce, po wszystkich Mszach Świętych zorganizować zbiórkę do puszek środków finansowych, które zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych za pośrednictwem Caritas Polska.
14. Jako parafianie powinniśmy dbać o tożsamość narodową, bezpieczeństwo, pracę i godność, a także powinniśmy strać na straży tradycyjnych wartości rodzinnych, która jest kolebką naszej cywilizacji a także kolebką chrześcijaństwa. Szanujmy fundamenty, z których wyrosła Polska. Wierzymy w Polskę i Boga.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

„Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny pozostawiony bez opieki" [Św. Jan Paweł II]

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich – kończy się" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

„Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem" [Adam Mickiewicz /1790-1855/]

„Największym dobrem nie jest gospodarstwo, majątek, pieniądze, ale miłość Ojczyzny" [Wincenty Witos]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"