"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2.08.2020 Rok A
Wprowadzenie do liturgii

Około 15% ludzkości przymiera głodem - tj. 840 mln ludzi. Świat potrzebuje 13 miliardów dolarów rocznie, aby nakarmić wszystkich głodnych i umierających z niedożywienia. W tym samym czasie na zbrojenia na świecie wydaje się 780 miliardów, a na narkotyki aż 400 miliardów dolarów. Angielski dziennikarz przeprowadził kiedyś eksperyment – kupił bochenek chleba i na najbardziej ruchliwych ulicach rożnych miast świata proponował przechodniom godzinę pracy w zamian za ten chleb. Oto wynik jego testu: w Hamburgu został wyśmiany, w Nowym Jorku aresztowała go policja, w Nigerii wiele osób zgodziło się pracować za ten chleb przez 3 godziny, a w Kalkucie zgłosiły się setki osób, które za ten bochenek gotowe były pracować cały dzień. W Ewangeliach aż pachnie chlebem. Motyw chleba towarzyszy Panu Jezusowi przez całe jego życie od narodzin. Przecież Betlejem znaczy „Dom Chleba". Codziennie prosimy „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Pan Jezus mówi do Apostołów, którzy chcą by ludzie sami kupili sobie jedzenie: „Wy dajcie im jeść". Czasami podobnie jak apostołowie rozkładamy bezradnienie ręce i chcemy głodnych odprawić. Usunąć ten widok sprzed naszych oczu, usunąć z naszego sumienia. Mówimy, że my nie mamy na to wystarczających środków. „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili".

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Porządek Mszy Świętych w niedzielę i święta w naszej parafii:
Niedziele i Święta: Strzegomiany: godz. 9.00, Sulistrowice: godz. 10.30, Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00, Ślęża: godz. 14.00
Dni Powszednie: Sulistrowice: godz. 18.00, Sulistrowiczki: pierwsze soboty miesiąca, godz. 19.00
Nabożeństwo Fatimskie: 13-go każdego miesiąca z procesją różańcową do figury Matki Bożej z Nazaretu, godz. 19.00, Sanktuarium w Sulistrowiczkach
Nabożeństwo o uzdrowienie: każda 1-wsza sobota miesiąca, godz. 19.00, Sanktuarium w Sulistrowiczkach
1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (przy kościele, na prawo od wejścia) – kawa, herbata, ciasto, kremówki papieskie, zimne napoje, lody, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka z grilla czy naleśniki.

2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.

3. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl

4. W czerwcu 2021 r. kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r.

5. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.

6. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.

7. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.

8. Dziś 2 sierpnia 2020 r. o godz. 10.00 odbywa się Pierwsza komunia Święta naszych dzieci. 20 września 2020 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach odbędzie się rocznica pierwszej Komunii Świętej dzieci z naszej parafii.

9. W Niedzielę 9 sierpnia 2020 r. zapraszamy do Sanktuarium w Sulistrowiczkach o godz. 11.30 (przed Mszą Św.), oraz na szczyt Ślęży (scena plenerowa) o godz. 15.00 (po Mszy Św.) na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu znakomitych artystów: Marcin Sidor – skrzypce, Kamil Pawłowski – fortepian. W programie F. Chopin, H. Wieniawski, I.J. Paderewski, E. Młynarski, M.K. Oginski, a także autorskie opracowania polskiej muzyki tradycyjnej oraz religijnej. Podczas koncertu będzie miała miejsce promocja książki „4 Pory Roku" ks. dra Ryszarda Staszaka z nagraniami w/w artystów.

10. W tym tygodniu mamy pierwszy czwartek, piątek i pierwszą niedzielę miesiąca – Adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana Tajemnicy Różańcowej po Mszy Św. o godz. 10.30

11. Archidiecezja Wrocławska, Księża Biskupi, Duchowieństwo i Wierni pielgrzymujemy do Matki i Królowej na Jasnej Górze, aby czuwać przed Cudownym Obrazem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w piątek 18 września. Rozpoczynamy na jasnogórskich wałach o godz. 16.45. Następnie Msza św. w bazylice (godz. 18.30), modlitwa różańcowa (o godz. 20.15) i Apel przed cudownym obrazem o godz. 21.00. Po apelu czuwanie i o godz. 23.00 modlitwa różańcowa. Msza Św. o godz. 24.00, zamknie tegoroczne czuwanie przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

12. W sobotę 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Porządek Mszy Św. jak w niedzielę. Papież Pius XII podał tę prawdę do wierzenia, jako dogmat w 1950r. Matka Boża została wzięta do chwały Nieba z duszą i ciałem.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

„Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny pozostawiony bez opieki" [Św. Jan Paweł II]

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich – kończy się" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

„Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem" [Adam Mickiewicz /1790-1855/]

„Największym dobrem nie jest gospodarstwo, majątek, pieniądze, ale miłość Ojczyzny" [Wincenty Witos]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Arcybiskup Józef Kupny
Metropolita Wrocławski

ZAMÓW KSIĄŻKĘ >>

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"