"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA 28.06.2020 Rok A

Wprowadzenie do liturgii

Na Powązkach na nagrobku Jana Kiepury widnieje napis: „Gdy człowiek umiera, nie pozostaje po nim na tej ziemi nic oprócz dobra, które uczynił innym". Niezwykła to była postać. Utalentowany chłopak z Sosnowca, który tak ukochał Warszawę, że kazał się tam pochować. Nie był skandalistą, był wierny żonie Marcie, a ona jemu. Mimo, że Marta mieszka pod Nowym Jorkiem codziennie na jego grobie pojawia się świeża wiązanka kwiatów z dedykacją „Dla ukochanego męża". Ewangelia mówi: „Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien. A kto kocha syna lub córkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien". Dla wielu z nas brzmi to kontrowersyjnie, dlatego postaram się to wyjaśnić. Pan Jezus nie przekreśla miłości do rodziców, ani do rodzeństwa, ani w ogóle do bliźniego. Sam mówi, że trzeba kochać Pana Boga i bliźniego i ze te dwa przykazania są nierozłączne. Musimy jednak zwracać uwagę na proporcje, Boga stawiać zawsze na pierwszym miejscu, a człowieka kochać ze względu na Boga. Dobrze pojmowana miłość do Boga porządkuje każdą inną miłość i wszystkie relacje międzyludzkie. Niczego ani nikogo nie możemy postawić przed Bogiem. Tylko właściwie praktykowana miłość do Pana Boga może uzdrowić chory i zagubiony świat. O to chodziło Św. Janowi Pawłowi II, gdy prosił byśmy wokół siebie budowali cywilizację miłości.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Informujemy, że w związku ze zniesieniem przez władze państwowe ograniczeń co do liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii w kościołach i kaplicach, abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski postanawia z dniem 6 czerwca 2020 r. o zakończeniu obowiązywania dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta. Porządek Mszy Św.:
Niedziele i Święta: Strzegomiany: godz. 9.00, Sulistrowice: godz. 10.30, Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00, Ślęża: godz. 14.00
Dni Powszednie: Sulistrowice: godz. 18.00, Sulistrowiczki: pierwsze soboty m-ca 19.00

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (przy kościele, na prawo od wejścia) – kawa, herbata, ciasto, kremówki papieskie, zimne napoje, lody, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka z grilla czy naleśniki.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
3. W czerwcu 2021 r. kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r.
4. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
5. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
6. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
7. 16 czerwca przypada VII rocznica ingresu i przyjęcia posłannictwa pasterza naszej archidiecezji przez JE ks. abpa Józefa Kupnego. Polecamy najdostojniejszego arcypasterza modlitwom wiernych.
8. Pierwsza komunia Święta naszych dzieci odbędzie się 2.08.2020 r. o godz. 10.00 Mszą Świętą w intencji dzieci. Spotkanie przygotowawcze z rodzicami przed uroczystością odbędzie się 5.07.2020r. o godz. 11 po Mszy Św. w Sulistrowicach. Obecność obowiązkowa.
9. 19 lipca 2020r. o godz. 12.00 w Sanktuarium w Sulistrowiczkach odbędzie się coroczne Spotkanie Rodzin wraz z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. W ramach uroczystości odbędzie się koncert artystów scen wrocławskich. Po uroczystości zapraszamy na atrakcje kulinarne oraz poczęstunek, m. in. prosię i jagnię pieczone na grillu, ciasto i kawa.
10. W Niedzielę 9 sierpnia 2020 r. zapraszamy do Sanktuarium w Sulistrowiczkach o godz. 11.30 (przed Mszą Św.), oraz na szczyt Ślęzy (scena plenerowa) o godz. 15.00 (po Mszy Św.) na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu znakomitych artystów: Marcin Sidor – skrzypce, Kamil Pawłowski – fortepian. W programie F. Chopin, H. Wieniawski, I.J. Paderewski, E. Młynarski, M.K. Oginski, a także autorskie opracowania polskiej muzyki tradycyjnej oraz religijnej. Podczas koncertu będzie miała miejsce promocja książki „4 Pory Roku" ks. dra Ryszarda Staszaka z nagraniami w/w artystów.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i niechce ludzi wielkich, kończy się" [Sł .Boży kard. Stefan Wyszyński, 1901-1981]

„Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny pozostawiony bez opieki." [Św. Jan Paweł II ]

Trzeba Ojczyznę naszą urządzić w duchu chrześcijańskiej sprawiedliwości i pokoju. Trzeba nią tak kierować,aby wszyscy Polacy czuli się w Ojczyźnie jak w swoim domu. [Sł .Boży kard. Stefan Wyszyński, 1901-1981]

Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie,
niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! [Łk 9.23]

Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem [Adam Mickiewicz /1790-1855/]

Krzyży w historii Kościoła było wiele. Wyznawcy byli atakowani przez fanatycznych Żydów a potem przez pogańskie państwa,ideologie, rewolucje i partie. Za wyznawanie wiary ścinano, topiono, krzyżowano, palono żywcem, Dzieje się to dzisiaj. Krzyż był znakiem ratunku i ocalenia, Chrystus żyje pośród tych którzy zdobyli się na odwagę, aby wejść przez Krzyż do Życia wiecznego.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"