"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA, UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH,
DZIEŃ ZADUSZNY 1-3.10.2019 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. Uroczystość ta nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych" ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba. Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar Boga. Kościół katolicki wspomina 2 listopada wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W Uroczystość Wszystkich Świętych. Porządek Mszy: 9.00–Strzegomiany, 10.00-Sulistrowice po Mszy procesja na cmentarz parafialny z modlitwą za zmarłych. 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki,. Kartki wypominkowe za zmarłych składamy na tacę w kościele w Sulistrowicach o godz. 18.00
2. 2 listopada Dzień zaduszny. Porządek Mszy św. 9.00 – Strzegomiany, 10.30, 18.00 Sulistrowice.
Wierni, którzy odwiedzą cmentarz i pomodlą się w intencji zmarłych zyskują odpust zupełny dla zmarłych. Warunek: spowiedź, komunia św, nawiedzenie cmentarza, modlitwa w intencji papieża.
3. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający Kościół i wieżę widokową otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (przy kościele, na prawo od wejścia).
4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
5. Aby zaakcentować związek Księcia Piastowskiego Bolka II ze Śląskiem oraz górą Ślężą, wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r. Odsłonięcie pomnika odbędzie się w maju 2020 r.
6. Planujemy zakończenie robót dekarskich dachu na Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej w Sulistrowiczkach. Całkowity koszt remontu to 50 000 zł. Ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać!
7. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o zwyczajnym doświadczeniu Boga w codzienności, a szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży i jej okolicach. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowacje Kościoła na Ślęży.
8. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji dobrych rządów nad naszą ojczyzną za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski.
9. Wspólnota z Taizé, z parafiami i wspólnotami lokalnymi Wrocławia przygotowuje 42. Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się od soboty 28.12.2019 r. do środy 1.01.2020 r. Te coroczne spotkania, będące kolejnymi etapami tzw. „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię", gromadzą tysiące młodych ludzi ze wszystkich krajów Europy, a także z innych kontynentów. Europejskie Spotkanie Młodych będzie miało miejsce w Polsce już po raz piąty, a we Wrocławiu po raz trzeci. Ksiądz Arcybiskup zachęca parafian Wrocławia i okolic do użyczenia noclegu przybywającym gościom, którym zazwyczaj wystarcza kawałek podłogi i skromne śniadanie.

Ks. Dr Ryszard Staszak – Proboszcz

„Służba narodowi musi być zawsze ukierunkowane na dobro wspólne, które zabezpiecza dobro każdego człowieka" [św. Jan Paweł II]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"