"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

CYKL FELIETONÓW O POCZĄTKACH CHRZEŚCIJAŃSTWA W EUROPIE
CZĘŚĆ VIII – GRECJA

Grecja to kraj położony na półwyspie Bałkańskim oraz na wyspach, z których największą jest Kreta. To kraj pachnący oleandrami. Kraj, w którym narodziły się filozofia, teatr, igrzyska olimpijskie. Kraj gajów oliwnych, kameleonów, żółwi i ośmiornic. Ojczyzna Sokratesa, Arystotelesa i Platona. Ludzi, którzy kochają taniec, są przywiązani do tradycji i zajadają kasztany jadalne prosto z drzewa. Dewiza ojczyzny brzmi „Wolność albo śmierć". Podobną wymowę ma hymn, który jest hymnem do wolności, śpiewamy w w nim: „Ze świętych kości Heleny zrodziła, i jak dawniej pełna męstwa, witaj nam wolności, bądź pozdrowiona".

Większość Greków do chrześcijanie wyznania prawosławnego. Prawosławie jest religią państwową, a kościół prawosławny cieszy się powszechnym autorytetem. Największym świętem jest Wielkanoc, do której przygotowują się przez post. Tuż przed świętem szykują pisanki, obowiązkowo w kolorze czerwonym. To tradycja związana z pewną legendą, zgodnie z którą Maria Magdalena udała się po zmartwychwstaniu Pana Jezusa do cesarza Tyberiusza, by mu oznajmić, że Jezus Chrystus powstał z grobu , i że wszystko o czym mówił jest prawdą. Ale cesarz zaśmiał się drwiąco, i wskazując kobietę, która stała obok z wielkim koszem jaj powiedział: „Prędzej te jaja staną się czerwone, niż to co mówisz jest prawdą". I oto jajka z koszyku stały się czerwone. Wówczas Maria Magdalena wzięła jedno i podała cesarzowi, co zostało utrwalone na fresku, który znajduje się w Katedrze Marii Magdaleny, przy żeńskim monasterze.

15 sierpnia w prawosławne święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny kraj ogarnia szał świętowania połączony z tańcami, czyli „panigirii". Wiele osób zakłada wtedy tradycyjne stroje, a wszyscy spieszą na wyspę Tinos na Morzu Egejskim, by oddać hołd Matce Bożej w jej cudownej ikonie z początku XIX w. Tinos, gdzie żyje 200 tys. katolików stał osie miejscem uzdrowień, dlatego nazywamy je „Egejskim Lourdes". Inną świętą wyspą, tak dla prawosławnych jak i dla katolików jest Patmos, na której św. Jan Apostoł i Ewangelista napisał Apokalipsę. Znajduję się w na niej klasztor z XI w. obwarowany solidnie, ze względu na częste odwiedziny Turków i i piratów. W klasztorze jest cenna biblioteka z V w. z rękopisami Nowego Testamentu w języku greckim.

Żeby lepiej zrozumieć obecne dzieje, cofnijmy się do czasu Aleksandra Macedońskiego, zwanego „Wielkim", choć miał niewiele ponad 150 cm wzrostu. Żył w IV w. p.n.e. Jego nauczycielem był słynny grecki filozof Arystoteles. Uczył chłopaka etyki i medycyny, filozofii i literatury greckiej, a ten tak polubił twórczość Homera, ze Iliadę znał prawie na pamięć, i to w czasach, gdy resztę Europy porastały jeszcze knieje. Alfabet grecki powstał bowiem w IX w. p.n.e. Dużo wcześniej ukształtowało się państwo greckie jako wspólnota obywateli. Kiedy Aleksandrowi udało się na dodatek ujarzmić narowistego Bucefała, u stóp św. góry Olipm, przepowiadano mu piękną karierę. Rozpoczął ją u boku ojca Króla Filipa II, który był twórcą potęgi Macedonii. Obaj pokonali koalicję państw greckich, obaj wkroczyli do Aten w zwycięskim pochodzie. A kiedy Aleksander sam zasiadł na tronie, stał się posiadaczem niemal całego znanego wówczas świata. Chciał stworzyć imperium narodów. Lecz zmarł młodo, a imperium rozpadło się niedługo potem na wiele państw i państewek. Jednym z nich było Królestwo Antygonidów, obejmujące Grecję i Macedonię, które jakiś czas potem podbili Rzymianie. Grecja stała się wówczas jedną z prowincji Rzymskich o nazwie Ahaja, jej stolicą był Koryn, a jej bogata kultura, którą wkrótce przyswoili sobie Rzymianie stała się fundamentem obecnej kultury europejskiej. Ważnym elementem tej kultury były wierzenia religijne. Grecy jak wiemy wierzyli w wielu bogów. Najbardziej znanymi z nich to: Zeus, Hera, Atena, Apollo i Afrodyta. Do takiej właśnie Grecji przybył Św. Paweł, Apostoł Narodów, z nim związane są początki chrześcijaństwa w Grecji.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"