"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXXI Niedziela Zwykła 3.11.2013 Rok C

KOMUNIKATY DUSZPASTERSKIE

1. Powracam do sprawy podpalenia kościoła Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Sprawcy najprawdopodobniej oblali łatwopalnym materiałem stojącą przed drzwiami kościoła figurę Chrystusa Frasobliwego i podpalili również drzwi wejściowe, ogień się nie rozprzestrzenił obok kościoła w podpalonym budynku spał pracownik parafii p. Wiktor Załaszczyk. To dzięki wstawiennictwu Jana Pawła II, którego relikwie znajdowały się w kościele, kaplica ocalała. Trzeba modlić się za tych , którzy to zrobili. Również w przeddzień podpalenia na kilku blogach internetowych można było znaleźć informacje szkalujące dobre imię Parafii i moje przy czym w jednym z tekstów grożono mi słowami „ A skorość sięgnął swą ręką bezprawną po nie swoje dobro wiedz, że nie dopuścimy byś się dłużej po Ziemi Ślężańskiej i Polskiej panoszył./Te słowa dotyczą Góry Ślęży i Kościoła na szczycie. Słowa te odebrałem jako groźby karne, obawiam się ich spełnienia i żądam ścigania i ukarania sprawców. Oskarżyciele zarzucają mi wpływ na usunięcie rzeźby światowida ze schroniska PTTK na Ślęży, co nie jest zgodne z prawdą, ponieważ to zarządca schroniska decyduje o tym jakie rzeźby znajdują się wewnątrz schroniska. Teksty opublikowane w Internecie nie są zgodne z prawdą. W związku z powyższym wnoszę o wszczęcie postępowania karnego o czyn z art. 190 par 1 i 190 a par 1 kk wobec autorów w/w tekstów. Jednocześnie nadmieniam że teksty namawiają czytelników do propagowania nienawiści religijnej, mają znamiona przestępstwa stypityzowanego w art. 256 par 1 kk i art. 257 kk. Proszę Prokuraturę Rejonową - Wrocław Krzyki Zachód o zapobieżenie dalszej działalności przestępczej. O tym fakcie powiadomiłem Kurię Metropolitalną we Wrocławiu, naszych Parafian, Miłośników Ziemi Ślężąńskiej i media katolickie. Poprosiłem również o ochronę osobistą i mienia kościelnego na Ślęży i w Sulistrowiczkach. Po ustaleniu sprawców proszę o przekazanie ich do Sądu Cywilnego w sprawie o znieważenie i naruszenie dóbr osobistych.

2. Jest do nabycia prasa katolickaGość Niedzielny, Niedziela i Nowe Życie. Na stoliku znajduje się również gazeta „Encyklopedia Dolnego Śląska – na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie” z bardzo interesującym artykułem „Tajemnice góry Ślęży” w którym przeczytać możemy m.in. o odbudowie Kościoła na Ślęży, najbliższych planach, a także wyjaśnienia związane z pracami archeologicznymi.

3. W każdą niedziele o godz. 14,00 odprawiana na szczycie Ślęży jest Msza św. (dopóki będzie sprzyjająca pogoda i przyjdą tam pobożni turyści). Zakończyliśmy właśnie prace przy renowacji kamiennych schodów (60 stopni) prowadzących do kościoła. Każdy stopień został ponownie osadzony na podłożu betonowym. Otaczający schody mur oporowy został odnowiony i otrzymał z góry pokrywą granitową, która zabezpiecza go przed wilgocią. Doprowadziliśmy do kościoła prąd elektryczny (180 mb. kabla miedzianego pod ziemią) i tym to sposobem w XXI wieku zamknęliśmy „epokę średniowiecza”, bo – jak napisał wspomniany wyżej redaktor - …aż trudno uwierzyć, ze w kościele nie było dotąd prądu elektrycznego, choć z tego dobrodziejstwa cywilizacji korzysta stojące na Ślęży schronisko turystyczne i stacja przekaźnikowa EMITEL. Po świętach przystąpimy do wykonania konstrukcji stalowej, na której zostanie położona płyta (posadzka): częściowo żelbetowa i częściowo szklana, / zrobiliśmy wstępne pomiary i zakupiliśmy stalowe ceowniki na słupy, które będą stanowić wsparcie płyty żelbetowej i szklanej, umożliwiającej podziwianie reliktów zamku i murów pierwotnego kościoła z XII wieku na szczycie Ślęży.

4. W dalszym ciągu rozprowadzamy, jako cegiełki na ratowanie Kościoła na Ślęży: pamiątkowy medal z wizerunkiem kościoła na Ślęży, orłem piastowskim i herbem biskupów wrocławskich w cenie 20 zł. oraz książkę o naszej Parafii pt. Ślężański szlak Dobrej Rady, w cenie 25 zł

5. 10 listopada 2013 r. przed Świętem Niepodległości zapraszamy na koncert Lecha Makowieckiego – znany polski bard, poeta, autor tekstów, kompozytor, muzyk, scenarzysta i felietonista. Jego płyty skupione są na tematyce patriotycznej i historii polski z okresu II wojny światowej, jednocześnie będąc mocno osadzonymi we współczesności. Koncert odbędzie się 10 listopada o godz. 11 w Kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach przed Mszą Świętą. W programie pieśni oraz ballady patriotyczne

 

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"