NIEDZIELA I PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 20-21.04.2025 ROK C
Wprowadzenie do liturgii
Wesoły nam dziś dzień nastał, którego z nas każdy żądał. Tego dnia Chrystus zmartwychwstał, Alleluja, Alleluja! Nasz Bóg żyje, On prawdziwie zmartwychwstał, widzieli Go wszyscy apostołowie. Patrzyli na Niego, rozmawiali i jedli z Nim, a potem żyli tą prawdą, głosili ją i za nią oddali życie. Zmartwychwstały Chrystus zaprasza nas dzisiaj do otwarcia serca na cud nowego życia. Oczekuje zgody, by uczynić to co uczynił dla miliardów ludzi żyjących przed nami. Dlatego mówi dziś od nas „Nie bójcie się! Nie bójcie się chorób, smutku, cierpienia, odrzucenia a nawet śmierci!" Być ludźmi „wielkanocnymi" oznacza dawać świadectwo o Bogu swoim własnym życiem, słowem, a także czynem. Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał oraz żyje, a my zmartwychwstaniemy razem z Nim. Choć żaden z ludzi tego nie dokonał, był ktoś, kto wygrał ze śmiercią. Tym zwycięzcą jest Jezus Chrystus! Zwycięzcą śmierci, piekła i szatana, dlatego wychodzi z grobu. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa nie jest zwykłym powstaniem z martwych czy przebudzeniem się z letargu. Jezus po zmartwychwstaniu nie powrócił jak Łazarz do dawnego życia. Wyraźnie mówi Ewangelia, że Jezus po swoim zmartwychwstaniu ukazywał się tylko wybranym świadkom, ponieważ przeszedł do innego, wiecznego życia. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest paschą. Pascha to słowo hebrajskie oznaczające „przejście". Po zmartwychwstaniu ciało Jezusa przeszło do życia wiecznego i stało się nieśmiertelne, chwalebne, mocne, bardziej podobne do ducha, niż do materii. Poprzez swoje zmartwychwstanie Chrystus otwiera nas na życie, które zwycięża śmierć, na światło, które rozprasza mrok i na nadzieję, która nigdy nie zawodzi.
Niech Święta Wielkiej Nocy przyniosą nam radość i nadzieję, aby dobro zwyciężało nad złem, życie nad śmiercią, miłość nad nienawiścią, a pokój nad wojną. Aby wszystkie dobre uczucia w sercach mnożyły się i roznosiły na cały świat. Zdrowych, spokojnych i pogodnych świąt, bez lęku, w ufności i wierze w Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, dużo wiary i nadziei.
Życzą duszpasterze ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz, ks. mgr Jakub Bartczak – wikariusz
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Rozpoczał się Wielki Tydzień. Liturgia Wielkiego Tygodnia: Wielki Czwartek, Ostatnia Wieczerza - Strzegomiany godz. 17, Sulistrowice godz. 18; Wielki Piątek: Śmierć Jezusa na krzyżu – „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata" Strzegomiany g. 17, Sulistrowice g. 18 Adoracja Najśw. Sakramentu przy Bożym Grobie do g. 22, Strzegomiany do g. 22; Wielka Sobota: Wigilia Paschalna – Rozkwitać ku nowemu życiu. Strzegomiany g. 18, Sulistrowice g. 19. Święcenie pokarmów: Strzegomiany g. 10, Będkowice g. 10.30, Sulistrowice g. 11 i 13, Sulistrowiczki g. 12.
2. Porządek Mszy Świętych Wielkanocnych (Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny): Strzegomiany: g. 9.00; Sulistrowice: g. 10.30; Sulistrowiczki: g. 12.00 i 19.00; Ślęża: g. 14.00. W pierwszy dzień świąt kolekta przeznaczona na remont kościoła na szczycie Ślęży, a w drugi dzień świąt – na potrzeby Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
3. Rezurekcja w Niedzielę Wielkanocną, o godz. 6 w Sulistrowicach i w Strzegomianach.
4. Ofiary złożone przy okazji adoracji Krzyża w Wielki Piątek lub przy Grobie Pańskim w naszej parafii są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
5. 17 kwietnia w Wielki Czwartek o godz. 10 w Katedrze Wrocławskiej - Msza Św. z poświęceniem krzyżma oraz błogosławieństwem oleju chorych i katechumenów. Msza Św. pod przewodnictwem JE Metropolity Wrocławskiego abpa Józefa Kupnego.
6. Zapraszamy na ciepłe posiłki do Gościńca św. Jakuba przy kościele na Ślęży. Serwujemy: kiełbaski i boczek z prawdziwego grilla,domowe zupy, ciasta, ciepłe napoje.
7. Zachęcamy do odwiedzenia facebooka naszego proboszcza („X. Ryszard Staszak") i stron: sleza.info, parafiasulistrowice.pl, na których są ciekawe felietony.
8. Zachęcamy do kupna książki biograficznej podsumowującej 38-letnią pracę duszpasterską ks. dra Ryszarda Staszaka na Ślęży, pt. „NAJCIEKAWSZE MIEJSCE NA ZIEMI... Niezwykła opowieść o ślężańskim księdzu i jego ekstremalnym duszpasterstwie" autorstwa dra Krzysztofa Kunerta - do nabycia w kancelarii parafialnej w Sulistrowicach oraz kościołach naszej parafii. Książka otrzymała nagrodę za najlepszą pracę dziennikarską Dolnego Śląska w 2023 roku, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Środki ze sprzedaży są przeznaczone na dalszy remont kościoła na Ślęży.
9. W roku 2025 obchodzimy: 25. rocznicę konsekracji Kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach (7 maja 2000 r. kaplica została konsekrowana jako wotum Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego); 10. rocznicę rekonsekracji kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na szczycie Ślęży (JE ks. bp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski 2 maja 2015 r. rekonsekrował i poświęcił odbudowany kościół na szczycie Ślęży), 8. rocznica ustanowienia Sanktuarium NMP Dobrej Rady w Sulistrowiczkach (22 maja 2017 r. JE abp Józef Kupny ustanowił Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady). 29 czerwca o godz. 12 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach odbędzie się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem JE ks. abpa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego.
10. Zakończyliśmy prace związane z ociepleniem stropu i wymianą okien na nowe drewniane w kościele na Ślęży. Dalszy projekt obejmuje wykonanie witraży i zakup pompy cieplnej. Wszystkie prace mają na celu poprawienie komfortu wiernych odwiedzających kościół na Ślęży.
11. Zakończyliśmy prace termomodernizacyjne stropu na plebani w Sulistrowicach. Zakupiliśmy też nowy piec centralnego ogrzewania.
12. W kościele w Strzegomianach zakończyliśmy prace związane z wymianą dachu na nowy. Wymieniona została folia pod więźbą dachową, łaty dachowe, nowe rynny, zostały również zabezpieczone kominy. Całkowity koszt remontu to 40 tys. zł – do tej pory wpłaciliśmy 30 tys. zł.
13. W związku z w/w pracami prosimy modlitwę i wsparcie materialne. Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001. Przy wejściu do kościołów znajdują się skarbonki, gdzie można składać pieniądze na cele parafii. Za ofiarność serdecznie dziękujemy naszym parafianom oraz miłośnikom ziemi Ślężańskiej. Pamiętajmy, że to dzięki Państwa ofiarności m.in. kościół na Ślęży został uratowany i wciąż jest remontowany.
14. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży. W ostatnią niedzielę m-ca taca jest przeznaczona na ogrzewanie kościołów naszej parafii.
15. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione w każdą sobotę i niedzielę. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła - uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska czy rzeźba Piotra Włosta. Uzupełniliśmy pamiątki o nową monetę Bolka II z wizerunkiem kościoła na Ślęży oraz medale Ks. Biskupa Pazdura. Do nabycia są też unikatowe magnesy z widokiem kościoła na Ślęży. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Na wieży widokowej znajdują się lunety, przez które można podziwiać malowniczą panoramę Masywu Ślęży, Sudetów ze Śnieżką, Kotliną Kłodzką oraz Równiną Wrocławską. Po niedzielnej Mszy Św. o godz. 14 w kościele na Ślęży zapraszamy na rogaliki maślane.
16. W zakrystii są do nabycia książki – cegiełki autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka, z których dochód jest przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży i bieżące prace konserwatorskie kościołów naszej parafii: „Cztery Pory Roku na Ślęży"- ilustrowany album z płytą CD; „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur". Bp Józef Pazdur zachwycał się pięknem przyrody Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium w Sulistrowiczkach, był częstym gościem naszej parafii; „Arcybiskup Józef Kupny - Metropolita Wrocławski". Książka została wydana w 10. rocznicę posługi biskupiej JE; „Urząd w czasach Twittera" Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej.
17. Informujemy, że sprawy małżeńskie załatwiamy 3 m-ce przed ślubem, a formalności związane z Chrztem Św. - 2 tygodnie przed planowanym chrztem. Szczegółowe informacje www.parafiasulistrowice.pl
18. I Komunia Św. w 2025 r. – 8 czerwca 2025 w uroczystość Zesłania Ducha Świętego („Zielone Świątki").
19. 8 czerwca o godz. 14 – Zesłanie Ducha Świętego. Na szczycie Ślęży odbędzie się odpust z uroczystą Mszą Świętą, adoracją Najświętszego Sakramentu i okazją do Spowiedzi Św. Mszę Świętą poprowadzi wieloletni przyjaciel naszej parafii – ks. bp Ignacy Dec. Wystąpią zespoły muzyczne, będzie też ciepły posiłek. Zapraszam.
20. Przez cały okres Wielkiego Postu nasza parafia wraz z Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej będzie prowadzić zbiórkę żywności długoterminowej i artykułów higienicznych na rzecz POLAKÓW MIESZKAJĄCYCH NA KRESACH WSCHODNICH. Dary można składać w koszu ustawionym w kościele w Sulistrowicach. Bóg zapłać za wsparcie. Po świętach wielkanocnych dary potrzebującym przekażą harcerze z naszej parafii dla sióstr zakonnych, które opiekują się Polakami na wschodzie.
Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz
Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"
ul. Jagiellońska 1A Sulistrowice, 55-050 Sobótka, tel. 71 723 40 84, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Pliki cookies i polityka prywatności >