"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

Zdjęcie: Ogłoszenia duszpasterskie podczas niedzielnej Mszy Świętej. W tle dwie z siedmiu ikon (Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny i Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny) znajdujących się w nastawie ołtarzowej w Kościele na szczycie Ślęży (718 m npm). Ślęża, 25.08.2024

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz zbliżającego się spotkania młodych katolików na szczycie Ślęży zrodziła się we mnie pewna refleksja, którą chciałbym się podzielić szczególnie z młodymi ludźmi. Wakacje już za nami - okres odpoczynku zarówno od nauki jak i od pracy jest potrzebny każdemu człowiekowi. Niedziela jako dzień wolny stanowi podstawowe prawo człowieka. Pan Jezus doskonale rozumiał potrzebę odpoczynku: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco" [Mk 6,31]. W czasie wakacji spotkaliśmy wielu ludzi, byliśmy bliżej przyrody. Dzisiaj jednak rozpoczynamy nowy odcinek naszego życia, nowy rok nauki i pracy. Chciałbym przy tym zwrócić uwagę na czas, którym wszyscy - w lepszym lub gorszym stopniu gospodarujemy. Otóż szanujmy swój czas, wykorzystujmy go rozumnie, nie marnujmy go niepotrzebnie na przesiadywanie przed telewizją czy smartfonem. Mówi się, że „czas to pieniądz" jednak pamiętajmy, że czas to coś więcej niż pieniądz. Czas dobrze wykorzystany oznacza rozwój intelektualny, duchowy, religijny, a także materialny. To również przygotowanie do wieczności jako ostatecznego celu każdego człowieka. Dlatego powinniśmy go dobrze rozplanować, aby był czas na naukę, pracę, odpoczynek ale i na sprawy Boże. Zdaję sobie sprawę z tego, że praca i nauka jest trudem, jednak pamiętajmy, że jest też radością i satysfakcją, gdyż rozwijamy naszą osobowość, umysł, ciało i budujemy lepszy świat.

Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego przypominam, aby młodzi ludzie nie ulegali złu, które będzie ich kusić. To wielka sztuka powiedzieć „nie" kiedy ktoś proponuje zło. Zło może zmienić Twoje życie i może Cię zepchnąć z drogi od Boga. Jeśli ktoś proponuje Ci narkotyki, alkohol, rozpustę, żebyś zrobił komuś krzywdę czy go okradł – pamiętaj, że ta osoba – choć być może nieświadomie - spełnia rolę szatana. Ty jednak musisz być na tyle silny, by wtedy stanowczo powiedzieć „Nie! Ja tego nie zrobię. Nie wezmę narkotyków, nie wezmę alkoholu, nie ulegnę tym pokusom!" - w przeciwnym wypadku zmarnujesz swoje życie. Niech Twoim drogowskazem przez życie będzie Dekalog i Ewangelia. Wszyscy musimy być odpowiedzialni i dojrzali – taki jest program, który proponuje Chrystus. Wiara chrześcijańska zawiera w sobie kodeks postępowania moralnego, którym są Boże Przykazania, Ewangelia i przykazania miłości. Przykazania te nie są po to - jak niektórzy próbują nam wmówić - aby udręczać człowieka, aby mu czegoś zakazywać czy go ograniczać. Nieświadomy tego młody człowiek, który jest wrażliwy na punkcie swojej niezależności może się wtedy zbuntować i pójść za głosem szatana - jednak popełni wtedy życiowy błąd. Bo to właśnie Przykazania Boże są drogowskazem dobrego życia. Przykazania nie służą temu, by ograniczać naszą wolność, ale zostały ustanowione po to, żebyśmy nie zbłądzili. Boże Przykazania są po to, abyśmy przez życie przeszli nie krzywdząc siebie i innych. Prawie całe zło, które nas spotyka bierze się z łamania Bożych Przykazań.

Nawiązując do edukacji i szkoły, w której młody człowiek kształtuje swoje postawy etyczne, moralne i religijne pragnę przypomnieć, że nie wystarczy kształcić wybitnych specjalistów, trzeba kształcić dobrych, prawych i mądrych ludzi, a mądrość to synteza wiedzy, dobroci, uczciwości oraz tych wartości, które wyraża Ewangelia. Nastawienia na praktyczną użyteczność w uprawianiu nauki nie można lekceważyć, ponieważ jest ona bardzo ważna, jednak ciągle trzeba pamiętać o tym, że to właśnie wykształcenie teoretyczne, zwłaszcza humanistyczne daje człowiekowi intelektualną i etyczną suwerenność w stosunku do wszelkich nacisków i manipulacji, jakim przez różne siły poddawany jest współczesny, zwłaszcza młody człowiek. Szkoła i Kościół jedynie pomagają, natomiast to w rodzinie kształtuje się światopogląd czy umiejętność odróżnienia dobra od zła. W rodzinie uczy się szlachetności, uczy się pracy, obowiązkowości, uczy się dotrzymania słowa. Uczy się wszystkich tych cnót, które są niezbędne człowiekowi do właściwego życia w społeczeństwie. Dobra rodzina potrafi ukształtować młode pokolenie, nauczyć cnót społecznych i ekonomicznych, nauczyć miłości do ojczyzny, patriotyzmu – o czym się często zapomina. Tylko w dobrej rodzinie można przekazać skarb wiary. Jaka rodzina taki Kościół i takie państwo. Bez żadnej przesady mogę powiedzieć – to rodzina jest fundamentem życia społecznego. Dobrej rodziny nie zastąpią żadne, nawet najlepsze szkoły, uniwersytety, zakłady wychowawcze i opiekuńcze. Rodzina jest podstawą życia współczesnych społeczeństw we wszystkich jego wymiarach – zarówno w wymiarze wychowawczym, religijnym, moralnym, kulturowym jak i ekonomicznym. Tylko rodzina trwała, oparta na nienaruszonych zasadach moralnych wynikających z Dekalogu, na kulturze osobistej małżonków, na ich wzajemnym szacunku, zaufaniu oraz miłości może z powodzeniem wypełnić przeznaczone jej zadanie – czyli urodzić i wychować zdrowe, dobre moralnie pokolenie uczciwych, pracowitych, religijnych i kochających swoją ojczyznę ludzi.

Zapraszamy na kolejne powakacyjne spotkanie młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej na Ślęży. Tegoroczne spotkanie odbędzie się 21 września 2024. Spotkamy się pod hasłem "WracaMY" nawiązującym do tegorocznej Lednicy oraz Festiwalu Życia. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:30 na przełęczy Tąpadła. W planie przewidujemy grę terenową, nabożeństwo ewangelizacyjne, spowiedź świętą, Eucharystię oraz wspólny posiłek i koncert.

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"

 
Dom Rekolekcyjny przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach oferuje noclegi dla grup zorganizowanych i modlitewnych.
 
  • Liczba miejsc: 24
  • Cena za dobę - z pełnym wyżywieniem: 100 zł / os.