"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

BOŻE CIAŁO, UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ, 3.06.2021 ROK B, X NIEDZIELA ZWYKŁA, 6.06.2021 ROK B

Wprowadzenie do liturgii

BOŻE CIAŁO: Kościół naucza, że Eucharystia jest sercem i siłą ożywiającą uczniów Jezusa. Msza Św. jest jak silnik w samochodzie. To on daje wszystkim urządzeniom pojazdu energię, by mogły poprawnie funkcjonować. Ale każdy znający się choć trochę na motoryzacji wie, że silnik od Mercedesa nie da się wstawić do ciągnika. Że silnik ciężarówki na nic zda się w motocyklu. Msza Św. nie ożywi wszystkiego, co może pojawić się w ludzkim sercu. Jeśli priorytetem w Twoim życiu stały się pieniądze, kariera albo nadmierna troska o wygląd, to niewiele pomoże ci Msza Święta. Nie da się jej wstawić do takiego życia, które tylko w małej cząstce jest chrześcijańskie. Ten silnik tam nie pasuje. Eucharystia daje moc do realizacji Bożych planów. Tylko w takich zamierzeniach Eucharystia daje nieocenioną siłę, by stawać się lepszym chrześcijaninem i dążyć do osiągnięcia zbawienia.
X NIEDZIELA ZWYKŁA: Ewangeliści ukazują nam Jezusa uzdrawiającego i wypędzającego złe duchy. To On posiada władzę nad złymi duchami, bo wyrzuca je z opętanych ludzi. „Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże i wtedy dom jego ograbi". Chrystus przyszedł na świat, aby walczyć z szatanem. Jego śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie wypełniło obietnicę daną ludzkości przez Boga. Po upadku Adama padają słowa skierowane do szatana „Bądź przeklęty. Wprowadzam nieprzyjaźń pomiędzy ciebie i niewiastę, między potomstwo twoje a potomstwo jej, ono zmiażdży ci głowę". Szatana w walce z Bogiem i Boskością czeka klęska. Jeżeli staramy się być wierni Bogu, to nie musimy obawiać się podstępów szatana, poucza nas o tym Św. Jakub Apostoł: „Bądźcie poddani Bogu, przeciwstawiając się diabłu, a ucieknie od was. Przystąpcie bliżej do Boga, to i on zbliży się do was. Oczyśćcie ręce grzeszne, oczyśćcie serca ludzki chwiejni. Uniżcie się przed Panem, a On was wywyższy [JK 4,7,8,10].

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba Serwujemy na wynos: kawa, herbata, napoje i ciepłe posiłki.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii: www.sleza.info
4. 13 czerwca o godz. 12.00 w Sanktuarium w Sulistrowiczkach odbędzie się Msza Św. pod przewodnictwem JE. Ks. Abpa Józefa Kupnego z okazji 30-lecia Parafii w Sulistrowicach oraz poświęcenie rzeźby pomnika Bolka II ,w tym dniu odbędzie się też Spotkanie Rodzin i odnowienie przysięgi małżeńskiej. Serdecznie zapraszamy naszych parafian i gości oraz małżeństwa, które zawarły związek małżeński w Sanktuarium w Sulistrowiczkach. Po Mszy św. piknik rodzinny
5. 2021 jest rokiem św. Józefa - zapraszamy do udziału każdego 19. dnia miesiąca w Mszach Świętych ku czci Św. Józefa.
6. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
7. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są również do nabycia magnesy z widokiem kościoła na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
8. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny. W pierwszą sobotę miesiąca odbywa się nabożeństwo o uzdrowienie. Od maja do października każdego 13-go miesiąca o godz. 19. w Sanktuarium w Sulistrowiczkach odbywa się nabożeństwo Fatimskie.
9. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
10. Powinniśmy dbać o tożsamość narodową, bezpieczeństwo, pracę i godność. Stać na straży tradycyjnych wartości rodzinnych, która jest kolebką naszej cywilizacji.
11. Jest już do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się powszechnym szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
12. Rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – drewniane z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.
13. W tym roku obchodzimy 30. rocznicę powstania parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach (1991-2021).
14. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach oraz 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022).
15. Po 20 latach odświeżyliśmy polichromię oraz posadzkę kościoła parafialnego w Sulistrowicach. Ofiary na malowanie, renowację i konserwację kościoła składamy u przedstawicielki Rady Parafialnej P. Bogusi Piotrowicz na plebanii.
16. W piątek 11 czerwca 2021 uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
17. W sobotę 12 czerwca 2021 wspomnienie Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny.
18. W środę 16 czerwca 2021 ósma rocznica ingresu i przyjęcia posłannictwa pasterza naszej Archidiecezji przez JE Ks. Abpa Józefa Kupnego, polecamy szczególnym modlitwom duchowieństwa i wiernych najdostojniejszego arcypasterza.
19. W niedzielę 20 czerwca 2021 odpust w naszej parafii (przeniesiony z 11.06.2021), światowy dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów.
20. 24 czerwca 2021 uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, głównego patrona Archidiecezji Wrocławskiej.
21. 29 czerwca 2021 Świętych Apostołów – Piotra i Pawła. Dzień papieski, zachęta do szczególnych modlitw w intencji Ojca Świętego.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nikomu nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny, rozpusta oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.
„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"