"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

II NIEDZIELA ADWENTU 6.12.2020 Rok B

Wprowadzenie do liturgii

Trwa czas radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana. Towarzyszą nam m. in. Maryja i prorok Izajasz. Dziś dołącza do nich największy między narodzonymi z niewiasty prorok Jan Chrzciciel. To prorok wyjątkowy, bezpośredni poprzednik Jezusa, który wzywa lud do przygotowania drogi na przyjście Chrystusa. Jana Chrzciciela nazywamy „Prorokiem Adwentu", a nawet największym prorokiem Nowego Testamentu. Ludzi pokroju Jana Chrzciciela zazwyczaj nie lubimy – są szczerzy aż do bólu i mówią prosto z mostu. Tacy ludzie jak Jan Chrzciciel mają odwagę grzech nazywać grzechem, chamstwo chamstwem a oszustwo oszustwem. Jan Chrzciciel był surowy i wymagający, dlatego ludzie lgnęli do niego, chodzili za nim, uwielbiali go słuchać, a nawet nawracali się i pryzmowali chrzest. Czym przyciągał ten szorstki i raczej mało elegancki człowiek? Autentyzmem swego życia. Jego słowa były przypieczętowane uczciwym postępowaniem, nie tyko namawiał do przygotowania się na przyjście Jezusa, ale i sam się na nie przygotował. Mówił „Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien aby się schylić, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, on zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym". Był autentycznym świadkiem - żadnego fałszu czy rozdźwięku pomiędzy życiem a słowami. Trzeba mieć prawdziwą wiarę, by swoje życie podporządkować Jezusowi. Bądźcie czujni i unikajcie wszystkiego co ma pozór zła. Porządkujcie swoje domy a także sumienia.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła). Serwujemy na wynos: kawa, herbata, ciasto, napoje, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka, naleśniki, leczo.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
3. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
4. W czerwcu 2021 r. kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r. Obecnie czekamy na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnośnie umieszczenia pomnika na Ślęży.
5. W noc wigilijną 24 grudnia 2020 r. o godz. 24.00 zapraszamy do udziału w Pasterce w kościele na szczycie Ślęży. Przed Mszą Św. o godz. 23.00 odbędzie się koncert kolęd, przy udziale znakomitych solistów. Pasterka w Strzegomianach odbędzie się o godz. 21.00, w Sulistrowiczkach (przy płonącym ognisku pasterskim) o godz. 22.00, w Sulistrowicach o godz. 24.00.
6. Zapraszamy do udziału we Mszy Św. Sylwestrowej, 31 grudnia 2020 o godz. 22. Po Mszy św. ciepły posiłek, koncert kolęd oraz powitanie Nowego Roku przy lampce szampana. Zwracamy się z prośbą do osób biorących udział w Sylwestrze na Ślęży o ograniczenie używania fajerwerków. Szanujmy zwierzęta dla których Ślężański Park Krajobrazowy jest domem, chrońmy je przed cierpieniem spowodowanym nadmiernym hałasem.
7. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
8. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są również do nabycia magnesy z widokiem kościoła na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
9. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
10. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
11. Jako parafianie powinniśmy dbać o tożsamość narodową, bezpieczeństwo, pracę i godność. Powinniśmy strać na straży tradycyjnych wartości rodzinnych, która jest kolebką naszej cywilizacji a także kolebką chrześcijaństwa. Szanujmy fundamenty, z których wyrosła Polska. Wierzymy w Polskę i Boga.
12. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
13. W przygotowaniu jest książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Bp Pazdur I Ślęża" o nietuzinkowym życiu Bpa Józefa Pazdura, związanego z górą Ślęża oraz Sulistrowiczkami. Książka będzie składać się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa.
14. W związku z fatalnym stanem i nieszczelnością okien, przez które podczas obfitych opadów do wnętrza kościoła dostaje się woda, rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – stalowe z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.
15. Odpowiadając na apele turystów oraz miłośników ziemi Ślężańskiej, którzy uczestniczą we Mszy świętej w kościele na Ślęzy w okresie zimowym, którzy docierają na miejsce zmarznięci oraz przepoceni od środka, pragnąc ogrzać się w kościele po wędrówce na Ślężę - zakupiliśmy dmuchawy o wysokiej mocy grzewczej oraz podwieszane promienniki nagrzewające wnętrze kościoła.
16. Po każdej Mszy św. można nabyć opłatki wigilijne w zakrystii kościoła lub w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej w Sulistrowiczkach (w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa opłatki nie będą roznoszone po domach). Do nabycia są również świece wigilijne, z których datki wspierany jest Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Przy okazji będą zbierane ofiary na choinki do naszych kościołów.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
„Ludzka chciwość a zarazem głupota to są te dwie krwiożercze bliźniaki, które odnoszą dziś największe sukcesy. Główną cechą współczesności i nowoczesności, lansowaną przez mas-media jest dziś skrajny relatywizm i odbieranie głupocie znamion nierozumności(...). Głupota staje się coraz potężniejsza, nie jest już żenująca i banalna czy zawstydzająca, jest coraz powszechniejsza i pseudonaukowa, coraz bardziej bezczelna i coraz groźniejsza w skutkach."
Prof. Wojciech Roszkowski - historyk, ekonomista, publicysta, autor m. in. dzieła „Roztrzaskane lustro, upadek cywilizacji zachodniej".

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • Refleksja Wielkopostna Refleksja Wielkopostna
  Jesteśmy Chrześcijańskim narodem. Brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nikomu nie pozwólmy deptać Bożych przykazań...
  25 luty 2021
  Więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"