"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA, CHRYSTUSA KRÓLA 22.11.2020 Rok A
Wprowadzenie do liturgii

Dziś kończy się okres liturgiczny, a rozpoczyna Adwent. Adwent to czas przygotowania na przyjście Jezusa Chrystusa i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W ostatnią niedzielę roku liturgicznego pragniemy wraz z całym kościołem uczcić Chrystusa jako Króla Wszechświata. W Jego królestwie „królestwie prawdy i życia, świętości, łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju" nikt nie jest dla nikogo obcy. Wszyscy bowiem są braćmi. W dzisiejszej Ewangelii widzimy Chrystusa już nie poniżonego i wyszydzonego, ale „przychodzącego w swej chwale razem z aniołami i zasiadającego na tronie" [Mt 25,31]. Sam przedstawia się nam jako pasterz i sędzia, który oddziela owce od kozłów. „Owce postawi po prawej stronie, a kozły po swojej lewej stronie" [Mt 25,32-33]. W tym to królestwie – królestwie prawdy i życia, świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju - każdy człowiek jest naszym bratem. Co więcej – w każdym człowieku, a szczególnie w tych, których Chrystus nazywa najmniejszymi, mamy widzieć Jego samego. Jezus utożsamia się ze wszystkimi, którzy są pogardzani, krzywdzeni, poniewierani, którzy cierpią z powodu bólu, choroby i opuszczenia. Do tego królestwa wszyscy zmierzamy, tam gdzie w chwale króluje nasz pasterz. Żyjemy dziś w czasach, kiedy wojnę i najazd na inne państwa nazywa się braterską pomocą czy walką z terroryzmem. Dlatego wszyscy tęsknimy za sprawiedliwością i prawdą. Czekamy kiedy prawda będzie prawdą. Nie chcemy prawdy w wersji podawanej nam przez banki i media. Nie chcemy pytać ile w tej prawdzie medialnej jest autentycznej prawdy. Chrystus mówi do nas „Beze mnie nic uczynić nie możecie – czuwajcie. Czekajcie na mnie, ja wam pomogę walczyć o większą sprawiedliwość w świecie. Ja wam pomogę tez walczyć o prawdę, aby była prawdą. Ja wam pomogę walczyć o to, aby braterstwo było braterstwem". Chrystus przychodzi do nas w sakramencie, aby umocnić nas w tym oczekiwaniu i zarazem w walce z mocami zła. My wszyscy powinniśmy czuwać, aby od razu rozpoznać złego człowieka, który ukrywa się pod płaszczykiem sloganów i pustych obietnic. Chrystus mówi „czuwajcie i módlcie się". Odrzućcie uczynki ciemności, odrzućcie nienawiść, hulanki, pijaństwo, rozpustę, kłótnie i zazdrość.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła). Serwujemy na wynos: kawa, herbata, ciasto, napoje, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka, naleśniki, leczo.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
3. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
4. W czerwcu 2021 r. kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r. Obecnie czekamy na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnośnie umieszczenia pomnika na Ślęży.

5. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
6. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są również do nabycia magnesy z widokiem kościoła na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
7. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
8. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
9. Jako parafianie powinniśmy dbać o tożsamość narodową, bezpieczeństwo, pracę i godność. Powinniśmy strać na straży tradycyjnych wartości rodzinnych, która jest kolebką naszej cywilizacji a także kolebką chrześcijaństwa. Szanujmy fundamenty, z których wyrosła Polska. Wierzymy w Polskę i Boga.
10. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
11. W przygotowaniu jest książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Bp Pazdur I Ślęża" o nietuzinkowym życiu Bpa Józefa Pazdura, związanego z górą Ślęża oraz Sulistrowiczkami. Książka będzie składać się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa.
12. W związku z fatalnym stanem i nieszczelnością okien, przez które podczas obwitych opadów do wnętrza kościoła dostaje się woda, rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – stalowe z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.
13. Po każdej Mszy św. można nabyć opłatki wigilijne w zakrystii kościoła lub w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej w Sulistrowiczkach (w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa opłatki nie będą roznoszone po domach). Do nabycia są również świece wigilijne, z których datki wspierany jest Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Przy okazji będą zbierane ofiary na choinki do naszych kościołów
14. Za tydzień w I Niedzielę Adwentu zostanie pobłogosławiony wieniec adwentowy. Zapraszamy na Roraty zwłaszcza dzieci i młodzież codziennie o godz. 17.00 w kościele parafialnym w Sulistrowicach.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
„Naród Polski został ukształtowany przez katolicyzm"[Ks. Czesław Bartnik]
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

Dlaczego rodzina jest ważna? Otóż tylko w rodzinie człowiek naprawdę uczy się życia. Na tak trwałym fundamencie może przyswajać sobie wiedzę o świecie. Gilbert Chesterton pisał: „Rodzina przypomina ludzkość w pigułce. Mężczyźni i kobiety, którzy z dobrych lub złych powodów buntują się przeciw rodzinie – buntują się przeciw rodzajowi ludzkiemu". Kto niszczy rodzinę niszczy cywilizację.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • Refleksja Wielkopostna Refleksja Wielkopostna
  Jesteśmy Chrześcijańskim narodem. Brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nikomu nie pozwólmy deptać Bożych przykazań...
  25 luty 2021
  Więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"