"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

CYKL FELIETONÓW O POCZĄTKACH CHRZEŚCIJAŃSTWA W EUROPIE
CZĘŚĆ VI – TURCJA

Turcja to kraj szczególny, jest zaliczany do państw Europejskich, choć tylko kilka procent jego powierzchni znajduje się w Europie, pozostała część leży w Azji. To kraj skąpanych w słońcu gór z których najsłynniejszą jest oczywiście Biblijna góra Ararat. Na niej osiadła po potopie Arka Noego, wznosi się na przeszło pięć tysięcy metrów ponad poziom morza, to majestatyczny uśpiony wulkan z wiecznie ośnieżonym szczytem.

Swoją opowieść o chrześcijanach którzy zamieszkiwali dawniej tereny dzisiejszej Turcji zacznę od Tarsu, stolicy Cylicji, krainy należącej kiedyś do Cesarstwa Rzymskiego. W niej urodził się św. Paweł (10 – 67) Apostoł Narodów. Przyszedł na świat jako Szaweł i był Izraelitą lecz posiadał również obywatelstwo Rzymskie , a więc obywatelstwo okupanta jakim było Cesarstwo Rzymskie. Kształcił się w Jerozolimie pod okiem Gamaliela i stał się gorliwym wyznawcą jedynego Boga – Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, po studiach wrócił do Tarsu. Słyszał o Jezusie z Nazaretu i podobnie jak większość swoich ziomków odetchnął z ulgą kiedy go ukrzyżowano. Gdy jednak rozeszła się pogłoska że ukrzyżowany ukazuje się w różnych miejscach jako Zmartwychwstały, uniósł się gniewem udał się do Jerozolimy i zaczął prześladować Jego uczniów. Na wieść że dotarli do Syrii i nadal mimo ukamienowania Szczepana głoszą swoją naukę w Damaszku wyruszył tam ze swoimi ludźmi.

Co się wydarzyło w drodze do Damaszku wiemy. Pan Jezus przemówił do Szawła i dotknął Jego serca a on spadł z konia, i oślepł, potem przejrzał uwierzył i stał się Pawłem. Przyjął chrzest i sam zaczął głosić ewangelię. Żydzi chcieli go zabić, ale uciekł w porę, z Barnabą uczniem Jezusa, do Antiochii. Antiochia znajduję się obecnie w granicach Turcji i nosi nazwę Antakya, była za czasów Cesarstwa Rzymskiego trzecim co do wielkości miastem po Rzymie i Aleksandrii. W nim znajdowali schronienie prześladowani w Palestynie Nazarejczycy, czyli wyznawcy Jezusa z Nazaretu, których tu właśnie zaczęto nazywać Chrześcijanami. A ponieważ ich liczba rosła szybko, Antiochia stała się drugim po Jerozolimie ważnym ośrodkiem Chrześcijaństwa. W Antiochii św. Paweł wyruszył w trzy pierwsze wyprawy misyjne, a św. Piotr do Rzymu.

Mówiąc o Antiochii muszę koniecznie wspomnieć o pierwszej zwycięskiej wyprawie krzyżowej europejskiego rycerstwa w obronie wiary, którą papież Urban II zorganizował w 1096, na apel cesarza bizantyjskiego Aleksego I, by wspólnymi siłami rozprawić się z Turkami. Turcy zdobyli Antiochię w 1085 podstępem. Tymczasem Krzyżowcy nie tylko ją odzyskali ale dzięki Boemundowi z Tarentu utworzyli księstwo Antiochii najpotężniejsze państwo chrześcijańskie w Ziemi Świętej.
Innym ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa na wschód od Antiochii była Edessa. Pierwsze miasto jakie założono po potopie. Tu sprowadzono z Indii relikwie świętego Tomasza Apostoła. Tu dotarli krzyżowcy podczas pierwszej wyprawy pod wodzą Baldwina z Boulogne. Na tych terenach powstało chrześcijańskie państwo zwane hrabstwem Edessy. W Edessie przechowywano mandylion – wizerunek Chrystusa nie ręką uczyniony, który przyczynił się do uzdrowienia władcy Edessy króla Abgara V.

Efez z kolei, to jedno z największych starożytnych miast w którym znajduję się MERYEM ANA EVI!, Domek Maryi Matki, to w Nim właśnie Maryja spędziła pod opieką Jana Apostoła ostatnie dni swojego życia. Św. Jan Apostoł założył Kościół w Efezie i był Jego pierwszym Biskupem. W nim tez został pochowany.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"