"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

CYKL FELIETONÓW O POCZĄTKACH CHRZEŚCIJAŃSTWA W EUROPIE
CZĘŚĆ V - WATYKAN

Watykan to najmniejsze państwo świata, będące enklawą na terytorium Włoch. Jest siedzibą najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego. Głową państwa jest papież urzędujący w Stolicy Apostolskiej. Oficjalnym językami są włoski oraz łacina.

Watykan jest centrum całego katolickiego świata. Na stałe mieszka tu ok. 1000 osób. Natomiast kilkanaście milionów przybywa co roku z pielgrzymką do grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła, znajdujących się w bazylice Św. Piotra oraz w bazylice Św. Pawła. Początkowo siedzibą papieży był Lateran, a konkretnie pałac i kościół położony na Wzgórzu Watykańskim, które cesarz Konstantyn Wielki podarował w IV wieku biskupom Rzymu. Państwo Kościelne, zarządzane przez papieży, powstało dopiero w VIII wieku, natomiast Pałac na Lateranie był siedzibą papieską do roku 1308. Państwo Kościelne istniało do roku 1879. Wtedy to król Wiktor Emanuel II włączył je siłą do Królestwa Włoch. Niepodległość odzyskało w roku 1929 i nazywa się odtąd Watykanem.

Każdy, kto przyjeżdża do Watykanu chce oczywiście zobaczyć Kaplicę Sykstyńską ze słynnymi freskami Michała Anioła, będąca miejscem najważniejszych uroczystości kościelnych. To w tym miejscu m. in. zbiera się konklawe w celu wyboru nowego papieża. W zachwyt wprawiają również freski Michała Anioła widoczne na sklepieniu kaplicy, które ukazują historię ludzkości od stworzenia świata do potopu. Grozę budzi natomiast sąd ostateczny na jednej ze ścian ołtarzowych. Szczególnie malowniczą wizytówką Watykanu jest Gwardia Szwajcarska, piesza formacja wojskowa będąca strażą przyboczną papieża. Jest to najmniejsza i najstarsza armia świata (istnieje od 1506 r.), nosząca uniformy w barwach słynnego rodu Medyceuszy.

W Watykanie dużym zainteresowaniem cieszą się również Muzea Watykańskie, Obserwatorium, słynne Ogrody Watykańskie (zajmujące prawie połowę terytorium całego państwa, udostępnione dla zwiedzających dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej) oraz Papieska Akademia Nauk. Wśród Patronatów wyższych uczelni Watykanu jest m. in. słynny Papieski Uniwersytet Gregorianum, najstarszy uniwersytet w Rzymie (zał. 1556 r.).

Święty Jan Paweł II (1978-2005) był pierwszym – po 455 latach – papieżem, który nie pochodził z Włoch. Przyczynił się on do upadku komunizmu w Europie, również dzięki niemu runął mur berliński, a z jego inspiracji w Asyżu przywódcy największych religii modlili się razem o pokój na świecie. Przypominał rządzącym o prawach człowieka. Postrzelony 13 maja 1981 r. na pl. Św. Piotra przez tureckiego zamachowca. To on, tak bardzo kochający młodzież, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, których tradycję podtrzymujemy na górze Ślęży.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"