"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 8.09.2019 Rok C
Wprowadzenie do liturgii

Czy uczeń Chrystusa może kochać Polskę? Wielki Prymas Tysiąclecia, Stefan Wyszyński został aresztowany przez komunistów i osadzony w więzieniu. Upokorzony, posądzony o zdradę ojczyzny. Nie zgodził się na współpracę z komunistami, powiedział – „Non posumus! Nie możemy służyć wrogom kościoła, nie możemy zdradzić Chrystusa". Dlaczego był nieugięty? Odpowiedź daje nam dzisiejsza Ewangelia, gdzie napisane są następujące słowa: „Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za mną, ten nie może być uczniem moim. Kto nie wyrzeka się wszystkiego co posiada, nie może być uczniem moim". Bóg obdarzył Prymasa mądrością, o której mówi pierwsze czytanie z Księgi Mądrości: „Kto poznał Twój zamysł Boże, gdyś nie dał mądrości, nie zesłał Świętego Ducha swego". Prymas poznał zamysł Boży względem ojczyzny Polski, powiedział: „Kocham Ojczyznę więcej, niż własne serce".

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1.Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (przy kościele, na prawo od wejścia). Przypominamy, że cały czas trwają prace remontowe oraz konserwacyjne kościoła na Ślęży, a znaczna część ofiar wiernych przeznaczona jest na ten cel. Za pomoc serdecznie dziękujemy.
2 Informujemy, że trwają prace związane z wymianą gontów dachowych z blachy profilowanej nad Ośrodkiem Kultury Chrześcijańskiej obok w kapliczki w Sulistrowiczkach. Drewniane gonty, które były dotąd zamontowane uległy zmurszeniu na skutek wilgoci.
3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - Awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II
4. Aby zaakcentowań historyczny związek Księcia Piastowskiego Bolka II ze Śląskiem oraz górą Ślężą, wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r. Pomysłodawcą rzeźby jest JE Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski.
5. Wykonaliśmy do kościoła na Ślęży 7 stacji drogi krzyżowej z piaskowca oraz dwie 2-metrowe ikony przedstawiające czterech ewangelistów. Państwo Ilona i Józef Winiarscy ze Świdnicy ufundowali nowy dzwon do kościoła na Ślęży. Obecnie trwa zbiórka na mechanizm napędowy dzwonów, serdecznie prosimy o wsparcie na ten cel. Poświęcenie drogi krzyżowej, rzeźby Bolka II, ikon oraz dzwonu dokona ks. abp dr Józef Kupny 28 września 2019 r. (sobota) o godz. 11.00 w uroczystość Św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży
6. Również 28 września, na szczycie Ślęży odbędzie się spotkanie pt. "W Górę Serca – daj się odnaleźć". Jest to pierwsze z trzech dużych spotkań gromadzących młodych naszej diecezji. Kolejne to Europejskie Spotkanie Młodych Taizé (28.12.19.–1.01.20, Wrocław) oraz "Wstań" (4 kwietnia 2020 r. – Niedziela Palmowa, Ostrów Tumski).
6. Wkrótce będzie można nabyć album „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o zwyczajnym doświadczeniu Boga w codzienności, a szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży i jej okolicach. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Na płycie znajdą się utwory muzyki klasycznej, m.in. A.Vivaldiego oraz J.S.Bacha. Wykonawcami utworów w autorskich opracowaniach są znakomici artyści scen śląskich, Marcin Sidor (skrzypce) i Kamil Pawłowski (fortepian/organy).

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"