"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XV NIEDZIELA ZWYKŁA 14.07.2019 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Kto jest moim bliźnim? Uczony w prawie, który znał przykazanie miłości drąży temat: Kogo mam miłować? Być może w tle tego pytania kryje się przekonanie, że przykazanie miłości dotyczy przede wszystkim członków narodu wybranego. Jezus opowiada przypowieść o miłosiernym samarytaninie. Trzech ludzi przechodziło obok człowieka napadniętego przez zbójców: kapłan, lewita i samarytanin. Jako jedyny pomocy potrzebującemu udzielił samarytanin. Wykazał się postawą, która charakteryzuje ludzi oddających prawdziwą cześć Bogu.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (przy kościele, na prawo od wejścia). Przypominamy, że cały czas trwają prace remontowe oraz konserwacyjne kościoła na Ślęży, a znaczna część ofiar wiernych przeznaczona jest na ten cel. Za pomoc serdecznie dziękujemy.
2. Informujemy, że trwają prace związane z wymianą gontów dachowych z blachy profilowanej nad Ośrodkiem Kultury Chrześcijańskiej obok w kapliczki w Sulistrowiczkach. Drewniane gonty, które były dotąd zamontowane uległy zmurszeniu na skutek wilgoci oraz warunków atmosferycznych. Ich trwałość wynosi ok. 15 lat, w związku z tym w celu zabezpieczenia Ośrodka przed wodami opadowymi oraz wilgocią prace musimy wykonać w tym roku. Ofiarodawcom za wsparcie finansowe bardzo serdecznie dziękujemy.
3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - Awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
4. Wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r.
5. Wykonaliśmy do kościoła na Ślęży 7 stacji drogi krzyżowej z piaskowca oraz dwie 2-metrowe ikony przedstawiające czterech ewangelistów. Państwo Ilona i Józef Winiarscy ze Świdnicy ufundowali nowy dzwon do kościoła na Ślęży. Obecnie trwa zbiórka na mechanizm napędowy dzwonów, serdecznie prosimy o wsparcie na ten cel. Poświęcenie drogi krzyżowej, rzeźby Bolka II, ikon oraz dzwonu dokona ks. abp dr Józef Kupny 28 września 2019 r. (sobota) o godz. 11.00 w uroczystość Św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży.
6. Wkrótce będzie można nabyć album „Cztery Pory Roku na Ślęży" autorstwa ks. dra Ryszarda - z płytą Vivaldiego i komentarzem dr Kamila Pawłowskiego i Marcina Sidora.
7. 28 lipca odbędzie się „Akcja św. Krzysztof". Przy figurze św. Krzysztofa w Sulistrowiczkach po każdej Mszy Św (9.00, 10.30, 12.00 i 19.00). Będą odbywać się poświęcenia pojazdów. Ofiary na tacę będą przeznaczone na środki transportu dla misjonarzy.

Ks. dr Ryszard Staszak – Proboszcz

11 lipca minęła 76. rocznica „krwawej niedzieli", czyli apogeum tzw. „rzezi wołyńskiej". Tego dnia 1943 r. zostali napadnięci i okrutnie zamordowani polscy mieszkańcy blisko stu miejscowości. Tylko w ten jeden dzień śmierć poniosło osiem tysięcy Polaków. W całej rzezi wołyńskiej zgładzono około stu tysięcy naszych rodaków: mężczyzn, kobiet, dzieci i starców. To jedna z najtragiczniejszych i najbardziej bolesnych kart polskiej historii w latach II wojny światowej. Zbrodnia wołyńska poraża nie tylko liczbą zgładzonych czy okrucieństwem, ale również zaplanowaną metodycznością, która poprzez politykę faktów dokonanych miała przynieść efekt czystki etnicznej. Nie może być usprawiedliwienia dla inicjatorów i sprawców tej ludobójczej masakry. Żadna tego typu zbrodnia nie może być przemilczana ani pominięta, nie powinna pozostać bez moralnego osądu i potępienia. Zamordowani w rzezi wołyńskiej zginęli, bo byli Polakami. Łączmy się w modlitwie i w hołdzie dla Ofiar zbrodni wołyńskiej. Krzyż, który upamiętnia ich męczeństwo, jest jednocześnie znakiem nadziei, że dobro jest w stanie zatriumfować nad złem. Nasza pamięć o Ofiarach Wołynia wypełniona jest bólem, ale również tą nadzieją.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"