"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

VII NIEDZIELA WIELKANOCNA 2.06.2019 Rok C, WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

Wprowadzenie do liturgii

Widzialne wniebowstąpienie Pana Jezusa miało miejsce na Górze Oliwnej. Dziś znajduje się tam kaplica upamiętniająca to wydarzenie. Pan Jezus rozstał się widzialnie ze swoimi uczniami, kiedy im błogosławił. Właśnie wtedy, jak mówi dzisiejsza Ewangelia, został uniesiony do Nieba. Św. Piotr w I czytaniu Dziejów Apostolskich bardziej szczegółowo opisuje to wydarzenie. Wspomina, że to rozstanie poprzedził wspólny posiłek. Może to była Eucharystia, na której mówił, że zostaną ochrzczeni Duchem Świętym, czyli zostaną zanurzeni w Duchu Świętym. To będzie dla nich najważniejszy dar jaki im pośle z Nieba. Pan Jezus po to przyszedł na Ziemię, po to umarł na krzyżu, po to zmartwychwstał, po to poszedł do Nieba, aby dać dar Ducha Świętego. Pan Jezus powiedział: „Będziecie moimi świadkami, oby więc nie zabrakło nam odwagi wytrwania w wierze do samego końca".

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (przy kościele, na prawo od wejścia).
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - Awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
3. Wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Za panowania Bolka II, który był m.in. budowniczym zamku na Górze Ślęży powstał też kościół pierwotny w Sulistrowicach wzmiankowany w 1352 r. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r., a dla upamiętnienia tej wielkiej postaci dzień 28. lipca jest obchodzony jako Dzień Śląska Polskiego.
4. Wykonaliśmy 7 stacji drogi krzyżowej z piaskowca oraz dwie 2-metrowe ikony, przedstawiające czterech ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Państwo Ilona i Józef Winiarscy ur. we Lwowie, obecnie mieszkańcy Świdnicy ufundowali nowy dzwon do kościoła na Ślęży. Poświęcenie drogi krzyżowej, rzeźby Bolka II, ikon oraz dzwonu dokona Metropolita Wrocławski ks. abp dr Józef Kupny w dn. 28 września 2019 r. (sobota) o godz. 12. w uroczystość Św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. W tym dniu odbędą się koncerty na szczycie Ślęży oraz poczęstunek w ramach „Spotkania Młodych 2019". Serdecznie Zapraszamy.
5. 16 czerwca 2019 r. o godz. 12.00 w Sulistrowiczkach odbędzie się bierzmowanie, którego udzieli JE Ks. Abp Józef Kupny. W tym dniu odbędzie się również coroczne Spotkanie Rodzin wraz z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Będzie to Dzień Śląska Polskiego. W ramach uroczystości odbędzie się koncert patriotyczny zespołów młodzieżowych, wykłady o Bolku II, uroczysta Msza Św., konkurs wiedzy historycznej o Śląsku a także występy folklorystycznych zespołów ludowych. Po uroczystościach zapraszamy na atrakcje kulinarne oraz poczęstunek, m. in. prosię i jagnię pieczone na grillu, ciasto, kawa.

Ks. dr Ryszard Staszak, proboszcz

Refleksja na temat Ojczyzny: Pamiętajmy, że Kościół i chrześcijaństwo od początku istnienia państwa Polskiego był ostoją tradycji, a także depozytariuszem wartości. 1000 lat temu Kościół stanowił fundament dla utworzenia nowoczesnego państwa Polskiego. Dwa elementy - duchowy oraz państwowy - splotły się i trwają do dziś. Polska, nawet jeżeli znikała z mapy, dzięki silnemu wsparciu kościoła wracała siłą ducha Polaków. Podziękujmy Bogu za opiekę nad Ojczyzną, abyśmy trwali w tradycji przodków, w wierze, w tym wszystkim, co zawsze powodowało i powoduje, że jesteśmy mocni. Niech Pan Bóg błogosławi naszej Ojczyźnie, niech Pan Bóg błogosławi Polakom, niech Pan Bóg błogosławi nam wszystkim.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"