"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA 26.05.2019 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

W dzisiejszym Słowie Bożym Chrystus zachęca nas, aby otworzyć się na Jego dary, które pozwolą przełamać niepokój serca i lęk. Mówi: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje Świat, ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze, ani się nie lęka". Ten pokój jest możliwy, gdy człowiek otworzy się na Ducha Świętego, pocieszyciela, którego zesłanie zapowiada Zbawiciel. To Duch Święty pomaga zachować przykazania i wypełnić naukę Jezusa. Dziś prosimy Chrystusa, aby udzielił nam, Polakom darów Ducha Świętego, aby i nasze serca napełnił Boży pokój. To jest podstawą zgody i pojednania między ludźmi, a nawet pokoju w wymiarze międzynarodowym.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (przy kościele, na prawo od wejścia).
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - Awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
3. Wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Za panowania Bolka II, który był m.in. budowniczym zamku na Górze Ślęży powstał też kościół pierwotny w Sulistrowicach wzmiankowany w 1352 r. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r., a dla upamiętnienia tej wielkiej postaci dzień 28. lipca jest obchodzony jako Dzień Śląska Polskiego. W 651. rocznicę śmierci Bolka II zapraszamy do kościoła na Ślęzy na poświęcenie pomnika . Uroczystość odbędzie w 28 lipca 2019 r. o godz. 12.00. Po Mszy Św. zapraszamy na koncert muzyki średniowiecznej oraz poczęstunek.
4. Wykonaliśmy 7 stacji drogi krzyżowej z piaskowca oraz dwie 2-metrowe ikony, przedstawiające czterech ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Państwo Ilona i Józef Winiarscy ur. we Lwowie, obecnie mieszkańcy Świdnicy ufundowali nowy dzwon do kościoła na Ślęży. Poświęcenie drogi krzyżowej, Ikon oraz dzwonu dokona Metropolita Wrocławski ks. abp dr Józef Kupny w dn. 28 września 2019r. (sobota) o godz. 12. w uroczystość Św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. W tym dniu odbędą się koncerty na szczycie Ślęży oraz poczęstunek w ramach „Spotkania Młodych 2019". Zapraszamy.
5. 16 czerwca 2019 r. o godz. 12.00 w Sulistrowiczkach odbędzie się bierzmowanie, którego udzieli JE Ks. Abp Józef Kupny. W tym dniu odbędzie się również coroczne Spotkanie Rodzin wraz z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Będzie to Dzień Śląska Polskiego. W ramach uroczystości odbędzie się koncert patriotyczny zespołów młodzieżowych, wykłady o Bolku II, uroczysta Msza Św., konkurs wiedzy historycznej o Śląsku a także występy folklorystycznych zespołów ludowych. Po uroczystościach zapraszamy na atrakcje kulinarne oraz poczęstunek, m. in. prosię i jagnię pieczone na grillu, ciasto, kawa.

Ks. dr Ryszard Staszak, proboszcz

Refleksja na temat Ojczyzny: Pamiętajmy, że Kościół i chrześcijaństwo od początku istnienia państwa Polskiego było ostoją tradycji, a także depozytariuszem wartości. 1000 lat temu Kościół dał podwaliny dla tworzenia nowoczesnego państwa Polskiego. Dwa elementy - duchowy oraz państwowy - splotły się i trwają do dziś. Polska, nawet jeżeli znikała z mapy, dzięki silnemu wsparciu kościoła wracała siłą ducha Polaków. Podziękujmy Bogu za opiekę nad ojczyzną, abyśmy trwali w tradycji przodków, w wierze, w tym wszystkim, co zawsze powodowało i powoduje, że jesteśmy mocni. Niech pan Bóg błogosławi naszej ojczyźnie, niech pan Bóg błogosławi Polakom, niech pan Bóg błogosławi nam wszystkim i pomoże przetrwać kościołowi ten trudny czas próby. Nie dajmy się ogłupić.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"