"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 7.04.2019 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Czym jest krzyż? Czy można krzyż wyrzucić z domu jak śmieć? Św. Paweł w II-gim czytaniu daje nam taką oto odpowiedź: „Dla Chrystusa wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci", w liście do Koryntian natomiast mówi: „Postanowiłem bowiem będąc wśród was, nie znać niczego więcej jak tylko Jezusa Chrystusa i to ukrzyżowanego" I Kor. 2,2. Dla Boga krzyż jest drogocenny. To właśnie cześć dla krzyża ściąga Boże błogosławieństwo. Brak szacunku do krzyża pozbawia tego błogosławieństwa. Tam gdzie nie ma błogosławieństwa przychodzi często nieszczęście. Krzyż mówi nam o miłości Boga do człowieka, o miłości do Chrystusa. Jeżeli nie chcemy krzyża zawiesić w domu, to wówczas wyrzucamy miłość z domu. Zróbmy więc w naszych domach uroczyste podwyższenie krzyża. Uklęknijmy przed krzyżem, ucałujmy go i przebaczmy sobie urazy, bo przez krzyż Chrystus pojednał nas z Ojcem Niebieskim i zniszczył nasze grzechy.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Są do nabycia medale z okazji 100 lecia niepodległości Polski. Rewers - Bolko II, awers - herb Metropolity Wrocławskiego i kościoła na Ślęży z wezwaniem „Christus dilexit nos". Wspierajmy renowację kościoła na Ślęzy.
2. Po każdej niedzielnej Mszy Św. na szczycie Ślęży, zapraszamy na atrakcje kulinarne z grilla, gorącą herbatę i kawę do „Gościńca u Św. Jakuba" na tarasie widokowym obok kościoła.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka. Zapraszam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii.
3. Wykonujemy rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka znajdującego się na sarkofagu w Krzeszowie. Za panowania Bolka II powstał także kościół pierwotny w Sulistrowicach wzmiankowany w 1352 r. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r., a dla upamiętnienia tej wielkiej postaci dzień 28. lipca jest obchodzony jako Dzień Śląska Polskiego. Poświęcenie pomnika księcia Bolka II dokona nasz metropolita Wrocławski ks. Abp. dr Józef Kupny w dniu 28 września 2019 r. o godz. 12.00. Serdecznie zapraszamy na uroczystość.
4. 16 czerwca 2019 r. o godz. 12.00 w Sulistrowiczkach odbędzie się bierzmowanie, którego udzieli JE Ks. Abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski. W tym dniu odbędzie się również coroczne Spotkanie Rodzin wraz z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Będzie to Dzień Śląska Polskiego. W ramach uroczystości odbędzie się koncert patriotyczny zespołów młodzieżowych, wykłady o Bolku II księciu świdnicko-jaworskim, uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Metropolity Wrocławskiego, konkurs wiedzy historycznej o Śląsku, a także występy folklorystycznych zespołów ludowych. Po uroczystościach zapraszamy na atrakcje kulinarne oraz poczęstunek, m. in. prosię i jagnię pieczone na grillu, ciasto, kawa.
5. W dniu 5 maja 2019 r o godz. 13.00 w Sanktuarium w Sulistrowiczkach odbędzie się spektakl teatralny PASTUSZKOWWIE MATKI BOŻEJ reżyseria- Danuta Gołdon Legler , muzyka- Georges Gondart /Francja/ Występują Aleksandra Bisaga, Danuta Gołdon Legler,Martyna Gachowska, Artur Bisaga,Dawid Pluta,Kacper Rosanowski, Piotr Flisowski zapraszamy, wstęp wolny.
6. W Niedzielę Palmową, 14 kwietnia 2019 r. zapraszamy do Santkuarium w Sulistrowiczkach o godz. 11 (przed Mszą Św.), oraz na szczyt Ślęzy o godz. 15.00 (po Mszy Św.) na koncert w wykonaniu znakomitych artystów: Marcin Sidor – skrzypce, Kamil Pawłowski – fortepian. W programie m.in. F.Chopin, H.Wieniawski, I.J. Paderewski, E. Młynarski, M.K.Oginski, a także autorskie opracowania polskiej muzyki tradycyjnej oraz religijnej.

Ks prał. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie,
niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Łk 9.23

Krzyży w historii Kościoła było wiele. Wyznawcy byli atakowani przez fanatycznych Żydów, a potem przez pogańskie państwa,ideologie, rewolucje i partie. Za wyznawanie wiary ścinano, topiono, krzyżowano, palono żywcem, Dzieje się to dzisiaj. Krzyż był znakiem ratunku i ocalenia,Chrystus żyje pośród tych którzy zdobyli się na odwagę, aby wejść przez Krzyż do Życia wiecznego.

Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem
Polska jest Polską, a Polak Polakiem
Adam Mickiewicz /1790-1855/

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"