"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

V NIEDZIELA ZWYKŁA 10.02.2019 Rok C
Wprowadzenie do liturgii

Według socjologicznych badań w USA ale również w Europie połowa dziewcząt nie chce zawierać związku małżeńskiego i ślubu kościelnego. Wystarczy im tylko wspólne zamieszkanie. Dlaczego? Odpowiedz daje nam dzisiejsza Ewangelia, zwłaszcza słowa Szymona Piotra skierowane do Chrystusa: „Mistrzu, przez całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili" /na jeziorze/ Dlaczego? Bo pracowali bez Chrystusa. Liczyli tylko na własne siły. Odrzucili łaskę Boga. Kierowali się tylko zasadami neuropedagogiki, a nie słowami Chrystusa. Głosili, że wystarczy tylko podnieść sprawność i potencjał intelektualny, a pokonamy wszelkie trudności. Wszyscy staną się geniuszami i osiągną genialne wyniki w każdej dziedzinie. Takie poglądy propaguje się w szkole i na studiach, a także w mediach. A co na to Chrystus? Chrystus do apostołów mówi „wypłyńcie na głębię", nie na płyciznę biologii i neuropedagogiki, bo człowiek to nie tylko zespół komórek, tkanek, półkul mózgowych i hormonów. Jeżeli miłość sprowadzimy do hormonów, to czym różnimy się od zwierząt? Jezus mówi „wypłyń na głębie" tzn. nie na płyciznę neomarksizmu i neokomunizmu. Celem wolności jest dobro, nie zło. Prawdziwa wolność wyklucza zło. Pojęcie wolności jest równoznaczne z miłością. Św. Augustyn mówił „kochaj i rób co chcesz". Prawdziwa miłość wyklucza zło, nie wolno odrywać jej od prawdy. Jezus mówi „wypłyń na głębię" to znaczy, załóż rodzinę normalną opartą na Ewangelii i nauce Kościoła Katolickiego, a nie na radiowo-telewizyjnych modelach i formach rozbijających miłość. Licz na Łaskę Bożą, dzięki której przezwyciężysz wszelkie trudności. A jeżeli zanegujesz Boga, który jest miłością, to nie odróżnisz miłości od nienawiści. Marksizm głosi że nie ma ducha, jest tylko materia. Tam gdzie nie ma ducha, tam nie ma prawdziwej miłości.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

4 lutego nasz Metropolita Wrocławski ks. Abp. dr Józef Kupny obchodził 13 rocznicę konsekracji biskupiej, wypowiedział wtedy znamienne słowa „Chcę być głosicielem Bożej miłości do człowieka. Chrystus nas umiłował". Życzymy Bożego błogosławieństwa w posłudze pasterskiej i dziękujemy za dotychczasową posługę. Pamiętamy o naszym Arcypasterzu w modlitwach. Od 18 maja 2013 r. jest Metropolitą Wrocławskim.
1. Informujemy, że 24 marca naszą parafię odwiedzi niezwykły gość, Maria Emanuela Dziemian z Częstochowy, z bractwa Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polski z Jasnej Góry, która przedstawi świadectwo mocy zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski – naszej parafii. Mowa będzie m. in. o zagrożeniach, które stoją przed polskimi rodzinami.
2. Od 28 do 31 marca w naszej parafii odbędą się rekolekcje. które poprowadzi ks. prof. Ryszard Zawadzki pt. „Zawierzenie Sercu Maryi naszych rodzin". Będziemy się modlić o zachowanie tożsamości rodzinnej, religijnej oray narodowej. Jaka rodzina taki kościół i takie państwo. Za uczestniczenie w rekolekcjach można uzyskać odpust zupełny (spowiedź, komunia św., modlitwa w intencji papieża, wyrzeczenie się przywiązań do grzechu).
3. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Są do nabycia medale z okazji 100 lecia niepodległości Polski. Rewers - Bolko II, awers - herb Metropolity Wrocławskiego i kościoła na Ślęży z wezwaniem „Christus nos dilexit" (Chrystus nas umiłował). Wspierajmy renowację kościoła na Ślęzy.
4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka. Zapraszam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii.
5. Wykonujemy rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka znajdującego się przy sarkofagu Krzeszowie. Bolko II „Mały" przez całe życie dążył do zjednoczenia śląskiej ziemi z resztą Korony Polskiej. Dzięki niemu doszło do pokonania Krzyżaków pod Płowcami oraz umocnienia interesów Polski na Śląsku. Kronikarz Polski Jan Długosz napisał, że choć inni książęta śląscy zaparli się Ojczyzny –- dając się zhołdować Janowi Luksemburskiemu, Niemcowi na tronie czeskim - to on jeden „nie dał się zwieść do tego grzechu, oświadczał głośno, że jest księciem polskim, a od jedności z Polską nigdy nie odstąpi". Za panowania Bolka II powstał także kościół pierwotny w Sulistrowicach wzmiankowany w 1352 r. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r., a dla upamiętnienia tej wielkiej postaci dzień 28. lipca jest obchodzony jako Dzień Śląska Polskiego. Poświęcenia pomnika księcia Bolka II poświęcenia dokona nasz metropolita Wrocławski dr Józef Kupny 28 wrześniu 2019 o godz.12.00 Rzeźba zostanie umieszczona na schodach prowadzących do kościoła.
6. Została również zamówiona druga rzeźba przedstawiająca Św. Józefa. Rzeźba zostanie wykonana przez artystę rzeźbiarza, Pana Andrzeja Bukowskiego z Kościeliska. Za dwa miesiące zostaną zawieszone w kościele na Ślęzy. Ikony 4-ch Ewangelistów i 7 stacji drogi krzyżowej.
7. Kościół na Ślęży zgodnie z złożeniami JE. Ks, Abp Józefa Kupnego z powodzeniem spełnia swoją rolę sakralną i turystyczną, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, którzy pragną uczestniczyć w niedzielnej Mszy Św. na szczycie Ślęży, od kwietnia 2019 r. w kościele na Ślęży wprowadzona zostanie dodatkowa Msza Św, w niedzielę o godz. 16.00. Niedzielna Msza o godz. 14.00 pozostaje bez zmian.
8. Została ustalona data bierzmowania na 16 czerwca 2019r. o godz 12.00. w uroczystość Najświętszej Trójcy. Bierzmowanie udzieli JE Ks. Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. W tym dniu odbędzie się również coroczne Spotkanie Rodzin wraz z odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Po uroczystościach zapraszamy na poczęstunek, m.in. prosię i jagnię pieczone na grillu, ciasto, kawa.
9. Informujemy, że 23 lutego 2019r. w Hali Orbita odbędzie się spotkanie młodych archidiecezji wrocławskiej "Na Słowo". Serdecznie zapraszamy młodzież z naszej parafii, zwłaszcza kandydatów do bierzmowania. Spod plebanii w Sulistrowicach o godz. 8.00 wyjeżdża autokar. Całkowity koszt 30 zł. Więcej informacji na stronie parafialnej. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. wikarym Jakubem Bartczakiem.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"