"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem,
którego już znają"

ks. dr Ryszard Staszak

III NIEDZIELA ZWYKŁA 27.01.2019 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Dziś Księga Nehemiasza stawia przed nami ważne pytania i przekazuje kilka ważnych myśli. A mianowicie czy znamy słowo Boże, czy chcemy go słuchać i czy słuchamy go tak uważnie jak Izraelici z czasów proroka?. Czy traktujemy je poważnie, czy jest ono fundamentem naszego życia, normą naszego postępowania. A jeżeli Biblia istotnie zawiera Słowo Bożę, to nie trzeba udowadniać , jak ważne są te pytania. Prawdziwa radość wiąże się z wyznaniem winy, uszanowaniem prawdy o sobie. Dzięki temu rodzi się w człowieku nowe życie, które przynosi radość. Obowiązkiem chrześcijan wyznających wiarę w Chrystusa jest żyć Ewangelią i głosić ją mądrze z miłością.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1.2 lutego uroczystość Matki Bożej Gromnicznej. Porządek Mszy św. Strzegomiany godz. 9.00, Sulistrowice godz. 10.30 i 18.00 Sulistrowiczki godz, 19.00 Przynosimy gromnice do poświęcenia.

2. Informujemy, że 24 marca naszą parafię odwiedzi niezwykły gość, Maria Emanuela Dziemian z Częstochowy, z bractwa Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polski z Jasnej Góry, która przedstawi świadectwo mocy zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski – naszej parafii. Mowa będzie m. in. o zagrożeniach, które stoją przed polskimi rodzinami.

3. Od 28 do 31 marca w naszej parafii odbędą się rekolekcje pt. „Zawierzenie Sercu Maryi naszych rodzin".

4. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Są do nabycia medale z okazji 100 lecia niepodległości Polski. Rewers - Bolko II, awers - herb Metropolity Wrocławskiego i kościoła na Ślęży z wezwaniem „Christus nos dilexit" (Chrystus nas umiłował). Wspierajmy renowację kościoła na Ślęzy.

5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka. Zapraszam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii.

6. Wykonujemy rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka znajdującego się przy sarkofagu Krzeszowie. Bolko II „Mały" przez całe życie dążył do zjednoczenia śląskiej ziemi z resztą Korony Polskiej. Dzięki niemu doszło do pokonania Krzyżaków pod Płowcami oraz umocnienia interesów Polski na Śląsku. Kronikarz Polski Jan Długosz napisał, że choć inni książęta śląscy zaparli się Ojczyzny –- dając się zhołdować Janowi Luksemburskiemu, Niemcowi na tronie czeskim - to on jeden „nie dał się zwieść do tego grzechu, oświadczał głośno, że jest księciem polskim, a od jedności z Polską nigdy nie odstąpi". Za panowania Bolka II powstał także kościół pierwotny w Sulistrowicach wzmiankowany w 1352 r. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r., a dla upamiętnienia tej wielkiej postaci dzień 28. lipca jest obchodzony jako Dzień Śląska Polskiego. Poświęcenie pomnika księcia Bolka II w maju 2019 . Rzeźba zostanie umieszczona na schodach prowadzących do kościoła na Ślęży.

7. Została również zamówiona druga rzeźba przedstawiająca Św. Józefa. Rzeźba zostanie wykonana przez artystę rzeźbiarza, Pana Andrzeja Bukowskiego z Kościeliska. Za dwa miesiące zostaną zawieszone w kościele na Ślęzy 2 ikony przedstawiające Ewangelistów św. Mateusza św. Marka św. Łukasza i św. Jana oraz 7 stacji Drogi Krzyżowej.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem.
Adam Mickiewicz [1798-1855]

 

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2