"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem,
którego już znają"

ks. dr Ryszard Staszak

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA 3.07.2016. Rok C

Wprowadzenie do liturgii

W dzisiejszej Ewangelii czytamy takie oto słowa: „Jezus wyznaczył jeszcze innych 72. uczniów i wysłał ich, po dwóch do każdego miasta i miejscowości, i tak mówił: Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówicie: „Pokój temu domowi". Mówcie im: „Przybliżyło się do was Królestwo Boże." Nie ma pokoju bez Ewangelii, bez wiary w Jezusa, bez jasnej wizji Królestwa Bożego. Budowanie pokoju w domach i w naszej ojczyźnie na dobrobycie małej grupy społecznej i różnych instytucjach oraz organizacjach międzynarodowych jest błędną drogą. Najpierw trzeba wprowadzić pokój do ludzkiego serca. W kościele jest pokój, bo w nim jest Chrystus. Właśnie Ciebie Jezus wybrał, abyś zaniósł pokój swojemu sąsiadowi, znajomemu, krewnemu, poprzez ewangelizację. Do Ciebie Jezus mówi: „Idźcie i głoście Ewangelię."


OGŁOSZENIA


1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11-18. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła oraz złotym florenem.
2. Zapraszamy do odwiedzania stron www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
3. Książka pt. „Angelus Silesius i mistyka w cieniu Ślęży" autorstwa ks. Ryszarda Staszaka jest do nabycia na górze Ślęży, w Sulistrowiczkach w Kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady oraz w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Anioł Ślązak być może właśnie na szczycie góry Ślęży zapadał w głębię medytacji kontemplując otaczającą przyrodę i rozważając samotnie prawdy o Bogu, może też tutaj, na tej „anielskiej górze", sam jako wędrowiec, inspirował się do swoich wielkich dzieł, a szczególnie do Cherubinowego wędrowca. "Sam jestem górą w Bogu, sam się na nią wspinam, Skoro do boskiego dotrzeć mam oblicza" Angelus Silesius, Cherubinowy wędrowiec, II, 83.
4. Dnia 9 września 2016 r. (piątek) na szczycie Ślęży odbędą się uroczyste obchody 1050 Rocznicy Chrztu Polski. W tym dniu na polanie na Ślęży, w namiocie odbędzie się sesja naukowa „Rola Dolnego Śląska w budowaniu państwowości w Polsce". Ponadto zostanie poświęcona płyta pamiątkowa wykonana przez Jerzego Bokszyckiego, artystę rzeźbiarza, upamiętniająca złączenie Kościoła z Narodem. Do wydarzenia będziemy przygotowywali się poprzez cykl wykładów oraz koncertów. Zaproszenie na uroczystość zostało skierowane do Kancelarii Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. W uroczystości wezmą udział zaproszeni goście z Polski i z zagranicy.
5. Módlmy się, aby Polacy, którzy otrzymali nową szansę zmiany w życiu rodzinnym, społecznym i narodowym, nie zmarnowali jej. Siłą Polski jest modlitwa. Przyszłość Polski zależy od wspólnego świadectwa chrześcijańskiego.
6. Zachęcam naszą młodzież aby wzięła udział w XXXII Światowych Dniach Młodzieży połączonych z Wizytą Apostolską Papieża Franciszka w Polsce 27-31 lipca 2016 r.
7. Mamy w kościele na Ślęzy nową figurę św. Jakuba, którą wykonał artysta rzeźbiarz Andrzej Bukowski z Kościeliska k. Zakopanego. Jakub Większy Apostoł zm. ok. 44 r. był bratem Św. Jana. Pochodził z Betsaidy nad jeziorem Galilejskim, należał do uczniów Chrystusa. Herod Agrypa kazał go ściąć mieczem. Tradycja utrzymuje, że Apostoł przed śmiercią ucałował swego kata, który nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Relikwie jego są czczone w Santiago de Compostela (Hiszpania), dokąd zostały przywiezione z Jerozolimy w VII w. Jakub – hebr Jaagob - niech Bóg strzeże. Jego Święto patronalne obchodzone jest 25 lipca. Od kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Ślęży rozpoczyna się szlak pielgrzymi św. Jakuba do Santiago de Compostela.
8. Prowadzimy prace budowlane przy elewacji zewnętrznej okien i ścian kościoła na Ślęży (fugowanie kamieni). Wykonaliśmy projekt techniczny przypór podtrzymujących główne ściany schodów do kościoła. Zakończyliśmy pomyślnie prace na wieży zabezpieczając kościół przed wilgocią. Ponadto przekazaliśmy do zatwierdzenia projekt architektoniczno – budowlany renowacji murów zewnętrznych konserwatorowi zabytków we Wrocławiu. Ofiarodawcom za wsparcie tego dzieła serdecznie dziękuję. Prace budowlane prowadzimy wyłącznie z ofiar wiernych odwiedzających kościół i więżę widokową na Ślęży.
9. Zapraszam na uroczystą Mszę św. Za duszę Księcia Bolka II 31 lipca o godz. 14.00 do kościoła na Ślęży ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zm. 28 lipca 1368 r. Jest to wielka postać związana ze Ślęzą. Długosz w swojej kronice napisał:, że choć inni książęta zaparli się ojczyzny dając się zhołdować Janowi Luksemburskiemu Niemcowi na tronie czeskim – to on „ nie dał się zwieść do tego grzechu oświadczył głośno,że jest księciem polskim, ad jedności z polską nigdy nie dostąpi".

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"