"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 22.11.2015 Rok B
CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

Wprowadzenie do liturgii


W starożytnych kościołach zwanych bazylikami nad ołtarzem, w zagłębieniu, zwanym absydą znajdował się bardzo często wykonany w mozaice obraz Chrystusa Króla, siedzącego na tronie. Dlaczego? Bo starożytni chrześcijanie uważali,że kościół – bazylika jest salą tronową Jezusa Chrystusa Króla całego Wszechświata. Starożytni chrześcijanie głęboko wierzyli w to, o czym mówi Pismo św. Starożytni chrześcijanie przychodzili do bazyliki w każdą niedzielę, w dzień Pański, aby spotkać się w czasie Mszy św. ze swoim Królem i Panem całego stworzenia oraz świętować jego zwycięstwo nad szatanem. Dzieje apostolskie mówią o zwycięstwie Chrystusa nad mocami ciemności. Chrystus mówi, że nie należysz do królestwa ciemności lecz do Królestwa Syna Bożego. Twoim Królestwem jest Jezus Chrystus. Jezus mówi: „ Ufajcie Jam zwyciężył Świat"

OGŁOSZENIA PARAFIALNE.


1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarę na ratowanie kościoła na Ślęży, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła i złotym florenem.
2. W sobotę w Kościele na Ślęży w pierwszej bocznej nawie zainstalowaliśmy nastawę ołtarzową z kopią obrazu Matki Bożej Sobieskiego, którego oryginał znajduje się w katedrze Wrocławskiej. Obraz Matki Bożej Siezańskiej znajduje się w drugiej nawie kościoła.
3. W dalszym ciągu trwa zabezpieczanie fundamentów, popękanych murów kościoła na Ślęży, gdyż w czasie prowadzonych wykopalisk archeologicznych w kościele naruszono statykę. Obecnie zabezpieczamy naruszoną statykę kościoła. Podczas silnych wiatrów kamienie w murze zaczęły wypadać, powodując zagrożenie życia pielgrzymów i turystów. W najbliższym czasie planujemy wzmocnienie murów krużganków otaczających kościół na Ślęzy. Prace przy odwodnieniu kościoła zostały zakończone pomyślnie. Odprowadzono tysiące hektolitrów wody z dachu poza skarpę kościoła. W ten sposób osuszono podziemia i wnętrze kościoła. Zainstalowano nową tablicę nad wejściem do kościoła z sentencją łacińską: „Homo proponit, Deus disponit", „Człowiek planuje, Bóg decyduje" Obecnie inżynierowie wykonują nowy projekt techniczny zabezpieczający zewnętrzne i wewnętrzne ściany i mury krużganków kościoła na Ślęzy. Planujemy również w najbliższym czasie usunięcie gruzowiska obok kościoła na Ślęzy, pozostałości po wykopaliskach archeologicznych.
4. Taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na ratowanie kościoła na Ślęży
5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia w nowym wydaniu. Zapraszam po Mszy św. do kawiarenki na herbatę. kawę, ciastka, lody. Zapraszam też do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www. parafiasulistrowice.pl, na których znajdziecie aktualne informacje z życia parafii.
6. Ponieważ od września w naszej parafii posługuje dwóch kapłanów, jest możliwość zamawiania intencji mszalnych za naszych zmarłych oraz z okazji różnych okoliczności życia: rocznice ślubów, urodzin itd
7 Przedstawiciel Rady Parafialnej p. Witek Załaszczyk roznosi po domach opłatki wigilijne Ofiary za opłatki wigilijne będą przeznaczone na ratowanie kościoła na Ślęzy.
8. Planujemy w tym tygodniu remont dachu na zakrystii w Sulistrowiczkach gdyż 20-to letni dach położony na więźbie z gontów drewnianych jest nieszczelny i zmurszały. Pięć lat temu wymieniliśmy gonty na kościele w Sulistrowiczkach którego koszt wyniósł 20.000 zł. Kościół oraz Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej wymaga także natychmiastowej impregnacji.


Pozdrawiają duszpasterze
ks. dr Ryszard Staszak i ks. mgr Jakub Bartczak

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"