"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem,
którego już znają"

ks. dr Ryszard Staszak

11 LISTOPADA 2015
Narodowe Święto Niepodległości

Wiele pokoleń pracowało i tworzyło kulturę narodową, abyśmy dziś mogli budować dzieje naszego narodu. Dlatego jesteśmy zobowiązani do pamięci o nich.

Marszałek Polski, Józef Piłsudski, mówił:
„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości"

Dzisiaj wracamy myślą do 11 listopada 1918 roku, gdy Europa pogrążona była w odmętach I Wojny Światowej. Ten dzień przyniósł naszemu narodowi wyczekiwaną wolność. Nie był to jednak wynik zbiegu okoliczności czy wspaniałomyślności naszych sąsiadów lecz było to ukoronowanie 123-letniego, wytrwałego dążenia Narodu Polskiego do niepodległości.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż to właśnie kościoły w czasie zaborów były miejscem podtrzymywania polskich tradycji chrześcijańskich oraz narodowych. Ponadto polską kulturę pielęgnowali tacy twórcy jak: Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid i wielu innych.

W walce o niepodległość swoje życie poświęciło kilka pokoleń Polaków. Wielu z nich zapłaciło za to wysoką cenę: zesłania, więzienia, biedy czy emigracji. Tak wielu Polaków zginęło w powstaniach narodowych i na frontach światowych wojen. Dzisiejsze święto uświadamia nam tę wielką ofiarę.

Św. Jan Paweł II, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski powiedział:
„Gdzie twoje groby Polsko, gdzie ich nie ma?"

Choć dziś nasza ojczyzna jest wolna, to jednak często ulegamy zniewoleniu duchowemu i materialnemu. Módlmy się zatem za nasz kraj, by szanowano w nim wartości chrześcijańskie, bo tylko one gwarantują jego obywatelom godne życie.

Ta niepodległość, którą dziś świętujemy, została wypracowana przez nas Polaków, dla nas i dla naszych dzieci.

Dziś próbuje nam Polakom wprowadzić model wychowania, nie mający nic wspólnego z wartościami chrześcijańskimi, dlatego musimy tych wartości bronić.

Cały naród polski musi żyć we wzajemnym zaufaniu. Zaufanie to opiera się na prawdzie

Papież Polak powiedział:
„Od zaufania zbudowanego na prawdzie zależy przyszłość naszej Ojczyzny"

Ks. Ryszard Staszak
Proboszcz

OGŁOSZENIE: Dziś po Mszy Św. o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach odbędzie się program patriotyczny „Bóg, honor, ojczyzna" w wykonaniu naszych dzieci. Będzie to okazja do zgłębienia historii. „Wszyscy mamy jeden wspólny dom, w którym żyjemy, Polskę"

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2