"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA 5.07.2015 Rok B

Wprowadzenie do liturgii

Piękno przyrody, gór, lasów. Rzek i jezior niech nas zbliża do Boga. Mikołaj Kopernik aż cztery razy w swoim dziele „ De revolutionibus orbium coelestium" podkreśla, ze świat zawdzięcza swe istnienie Bogu. Nasze wakacyjne patrzenie na świat na przyrodę niech nas zbliża do Boga. Zatrzymajmy się na chwilę by napatrzeć się na cuda zawarte w pięknie przyrody Ślężańskiej. Niechaj przewodnikiem będzie nam Św. Augustyn, który tak pisze w swoich Wyznaniach. „Pytałem ziemi, a odpowiedziała mi : to nie jestem Bogiem twoim. Wszystko, co żyje na jej powierzchni, dało mi tę samą odpowiedz. Zapytałem morza i istot, które je zaludniają, a one mi odpowiedziały: nie jesteśmy twoim Bogiem. Zapytałem powietrza , wichrów, a one mi opowiedziały nie jesteśmy Bogiem. Zapytałem nieba, słońca, księżyca i gwiazd. My nie jesteśmy Bogiem, którego szukasz – odpowiedziały mi. Wówczas rzekłem do wszystkich istot, które znam poprzez swoje zmysły: mówcie mi o moim Bogu, ponieważ nim nie jesteście, powiedzcie mi o Nim. A one zawołany do mnie swym potężnym głosem. To On nas stworzył. Aby ich pytać. wystarczyło mi wpatrywać się w nie, a sama ich piękność była mi odpowiedzią".Niech nasze odpoczywanie będzie zawsze w łączności z Bogiem.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

13 sierpnia 2015 odwiedzi naszą wspólnotę parafialną i kościół na Ślęzy Ks. kard. Joachim Meissner z Kolonii orędownik na rzecz Pojednania Polsko -Niemieckiego wraz z Ks. Abp. Józefem Kupnym – Metropolitą Wrocławskim. Ks. kard. Joachim Meissner urodził się we Wrocławiu- Leśnicy wiele razy pielgrzymował z rodziną do Matki Bożej Krzeszowskiej, tam tez obchodził 25 lecie posługi arcybiskupiej w Kolonii. Ks. kardynał w Polsce otrzymał 2 doktoraty honoris causa we Wrocławiu i Lublinie

1.Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępniona dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarę na ratowanie kościoła na Ślęży, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła i złotym florenem.
2 Zachęcam do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego i Niedzieli. Zapraszam też do odwiedzania naszych stron internetowych: www.parafiasulistrowice.pl oraz www.sleza.info gdzie znajdą Państwo filmy i zdjęcia aktualnych wydarzeń z życia naszej parafii. Informujemy, że transmitujemy Mszę Św. ze Ślęży przez internet w każdą niedzielę i święta godz.14.00. Zachęcam również do zakupu książki pt. „Tajemniczy Dolny Śląsk" autorstwa Pana redaktora Marka Perzyńskiego. W książce przeczytają Państwo m.in. o historii zamku na szczycie Ślęzy, ale również o tajemniczych miejscach Dolnego Śląska. Książka dedykowana jest odkrywcom, badaczom, tropicielom oraz miłośnikom zagadek.
3. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na ratowanie kościoła na Ślęży.
4. Dzięki Opatrzności Bożej oraz życzliwym ludziom udało się nam doprowadzić kościół na Ślęży do stanu pierwotnego w którym możliwe jest sprawowanie Mszy św. w każdą niedzielę i święta o godz. 14.00. Pierwszy etap odbudowy został zakończony. Realizujemy drugi etap prac dzięki wsparciu materialnym turystów i miłośników Ziemi Ślężańskiej to odwonienie kościoła i krużganków, wykonie izolacji, wymiana rur spustowych i rynien. Pozostanie jeszcze trzeci etap najważniejszy czyli budowa Ślężańskiego Ośrodka Kultury i Sztuki wraz z Muzeum, w którym zostaną umieszczone artefakty z podziemi tego kościoła odnalezione w miejscu wykopalisk prowadzonych przez archeologów z Uniwersytetu Wrocławskiego. W imieniu Komitetu Ratowania Kościoła na Ślęzy i Rady Parafialnej w Sulistrowicach w najbliższy czasie poczynimy starania o odzyskanie zaginionej po wykopaliskach archeologicznych zabytkowej ambony z kościoła na Ślęzy z której głosił Słowo Boże w XVII w. budowniczy tego kościoła opat Augustianów Jan Sievert.
5. 26 lipca obchodzimy uroczystość Św. Krzysztofa męczennika patrona kierowców. Po każdej Mszy św. o godz. 9.00.10.30 .12.00, i 19.00 poświęcenie pojazdów. Każdy kierowca otrzyma pamiątkowy breloczek z modlitwą.
6. Prowadzimy w dalszym ciągu prace budowlane przy odwodnieniu zabytkowych murów kościoła na Ślęży. Miłośnikom Ślęży serdecznie dziękuje za wsparcie materialne.

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"