"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.02.2015 ROK B

Wprowadzenie do liturgii
W Krakowie w 1980 r. wystawiono sztukę pt. „Wydrążeni ludzie" na motywach utworów Thomasa S. Eliota. Przybliżała stan kultury Europy po I Wojnie Światowej, czyli jej kryzys. „Puści" ludzie chodzą po popiołach i zgliszczach swych miast, jedynie szczury w pośpiechu uciekają przed nimi - „Ziemia jałowa". Jedna ze scen przedstawia „niewidomego" przez pieniądze. Nosi on okulary, w których zamiast szkiełek wtopione są dwie monety 200 złotowe. Prowadzi go za rękę dziewczyna, która wyciąga do ludzi kapelusz prosząc o pieniądze. „Ślepy" pieniądzem prosi o pieniądze. Zamknięte koło, z którego nie ma wyjścia. Każdy może w swym życiu wpaść w taki obłędny krąg. Jak trędowaci, którzy nie chcą widzieć trądu na swych rękach, i wolą żyć w nieświadomości - bo tak łatwiej. A świadomość choroby pchnęła trędowatego do szukania Jezusa. „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić".

WARTO PRZECZYTAĆ

1. Już wkrótce rozpoczyna się Wielki Post, czyli okres 40 dniowego przygotowania paschalnego. Msze św. z posypaniem głów popiołem na znak pokuty w Środę Popielcową w dn. 18.02.2015 r. odbędą się: Strzegomiany – godz. 16.00, Sulistrowice- godz. 17.00, Sulistrowiczki – godz. 19.00.

2. W Środę Popielcową wkraczamy w okres Wielkiego Postu. Niech ten czas będzie przez ludzi wierzących uszanowany. Niewiele potrzeba, aby zakłócić powagę tego świętego czasu pokuty i modlitwy. Czasu powrotu do Boga. Wystarczy nieraz błahy powód: imieniny, urodziny czy urządzona w tym czasie impreza rozrywkowa. Miejmy oczy otwarte. Tego nie da się pogodzić z wielkopostnym umartwieniem i rozpamiętywaniem męki Pańskiej. Jest to obce duchowi polskiej religijności i polskiej tradycji chrześcijańskiej. Czas Wielkiego Postu kieruje nasze oczy w stronę Krzyża. Pamiętajmy o Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach w okresie Wielkiego Postu.

3. Zachęcam do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego i Niedzieli. Zapraszam też do odwiedzania naszych stron internetowych: www.parafiasulistrowice.pl oraz www.sleza.info gdzie znajdą Państwo filmy i zdjęcia aktualnych wydarzeń z życia naszej parafii. Po Mszy Św. zapraszam do kawiarenki na gorącą herbatę, kawę, ciastka i przyjacielskie rozmowy.

4. Nadal poszukujemy sponsorów Ołtarza głównego – „Soli Deo Gloria" w kościele na Ślęży.

5. Wiosną planujemy udostępnienie turystom wieży widokowej i podziemi świątyni. Zostanie ponadto wykonana granitowa posadzka wraz z 3-metrową szklaną płytą, przez którą będzie można podziwiać relikty kościoła z XII w. oraz fragmenty średniowiecznego zamku.

6. W podziemiach kościoła została wykonana instalacja wentylacyjna. W najbliższą środę odbędzie się spotkanie ze specjalistami od usuwania zagrzybienia oraz wilgoci z zabytkowych obiektów. Planujemy osuszyć podziemia, górną część kościoła oraz zakrystię.

7. Katecheza dla bierzmowanych odbywa się w każdy piątek o godz. 19.00 w sali katechetycznej na plebanii w Sulistrowicach.

8. Bierzmowanie odbędzie się 7 czerwca 2015 r. o godz. 16 w kościele parafialnym w Sulistrowicach

9. Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii odbędą się w dn. 26-28 marca 2015 r. Rekolekcje będzie prowadził Ojciec Zakonny Sercanin z Wrocławia.

10. Przypominamy III przykazanie Boże: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił."
Dla osób, które nie mogą uczestniczyć osobiście we Mszy św. transmitujemy ją przez internet w każdą niedzielę o godz. 14.00 z kościoła na Ślęży poprzez stronę www.sleza.info

12. Poświęcenie odnowionego kościoła na Ślęży odbędzie się 1 maja 2015 r. o godz. 14.00 pod przewodnictwem JE ks. Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego Józefa Kupnego, na którą już dziś serdecznie zapraszam. Od godz. 12.00 rozpoczną się imprezy towarzyszące (atrakcje kulinarne, występy zespołów ludowych z regionu i Podhala). Ponadto w weekend poprzedzający przyjazd Arcybiskupa w kościele parafialnym w Sulistrowicach odbędą się audiowizualne rekolekcje ewangelizacyjne.

12. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na ratowanie kościoła na Ślęży.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"